Joriy yilning 19-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Turkiya Respublikasi vise-prezidenti Fuat Oktay bilan telekonferensaloqa shaklida muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar investitsiya, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda ikki tomonlama shartnomalarni amalga oshirishning joriy holati hamda ularni hayotga tatbiq etishni jadallashtirish bo‘yicha kelgusi chora-tadbirlarni muhokama qildilar.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining o‘tgan yil fevral' oyida Turkiyaga amalga oshirgan tashrifi yakunlari bo‘yicha tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi”ga kiritilgan loyihalarni ruyobga chiqarish bilan bog‘liq qator masalalar ko‘rib chiqildi. Shu nuqtai nazardan, tomonlar qo‘shma loyiha va tashabbuslarni hayotga joriy qilishda har ikki mamlakat tadbirkorlarini amaliy jihatdan qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga sodiqligini bildirdi.
Turkiyaning hududlarda sanoatni rivojlantirish borasidagi tajribasini O‘zbekistonda qo‘llash va maxsus iqtisodiy zonalarning samarali faoliyatini tashkil etishning amaliy jihatlariga to‘xtalib o‘tildi.
Ikki mamlakat tegishli vazirliklari tomonidan O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida imtiyozli savdo to‘g‘risidagi Bitimni qisqa muddatda kelishish hamda tasdiqlash borasida birgalikda olib borilayotgan ishlarni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Muloqot chog‘ida iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkiya hukumatlararo komissiyasi (HK)ning 6-yig‘ilishini o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar ham muhokama qilindi. Shu o‘rinda, tadbir doirasida o‘zbek va turk tadbirkorlari ishtirokida har ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlikni rag‘batlantirish va sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha yangi loyihalarni shakllantirishga qaratilgan biznes-forum tashkil etishga kelishib olindi.
Muzokaralar yakunida tomonlar erishilgan kelishuvlarning sifatli va o‘z vaqtida bajarilishini ta'minlashga qaratilgan yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

Обсуждены вопросы многопланового сотрудничества Узбекистана и Турции
19 января текущего года в формате телеконференцсвязи состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с вице-президентом Турецкой Республики Фуатом Октаем.
Стороны обсудили текущее состояние реализации двусторонних договоренностей в инвестиционной, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, а также дальнейшие шаги по ускорению их имплементации.
В частности, был рассмотрен ряд вопросов, связанных с реализацией проектов, включенных в «Дорожную карту» по итогам визита Президента Республики Узбекистан в Турцию в феврале прошлого года. В данном контексте стороны озвучили приверженность дальнейшему оказанию практической поддержки предпринимателям двух стран в реализации совместных проектов и инициатив.
Затронуты практические аспекты внедрения опыта Турции по промышленному развитию регионов и организации эффективной деятельности специальных экономических зон в Узбекистане.
Достигнута договоренность об активизации совместной работы соответствующих министерств двух стран по согласованию и утверждению Соглашения о преференциальной торговле между Узбекистаном и Турцией в кратчайшие сроки.
Также в ходе диалога были обсуждены вопросы, связанные с проведением 6-го заседания Узбекско-Турецкой межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству (МПК). В данном контексте было согласовано, что в рамках мероприятия будет организован бизнес-форум с участием узбекских и турецких предпринимателей, нацеленный на стимулирование прямых контактов между деловыми кругами двух стран и формирование новых проектов промышленной кооперации.
По итогам переговоров стороны договорились продолжить тесное взаимодействие, направленное на обеспечение качественной и своевременной реализации достигнутых договоренностей.