2021-01-19 | Siyosat
Suhbat davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitisiya, moliyaviy-texnikaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarining hozirgi holati hamda ularni yanada rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Turli darajalarda bo‘lib o‘tadigan uchrashuvlar jadvali va kun tartibi bo‘yicha fikr almashildi.
Parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, jumladan, Oliy Majlis vakillarining Germaniyaga va Bundestag vakillarining O‘zbekistonga tashriflarini tashkil etish bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro savdoni kengaytirish, ishbilarmon doiralar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish va O‘zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.

2021-01-19 | Политика
19 января 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Германия Гюнтера Оверфельда.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-германских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, финансово-технической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Состоялся обмен мнениями по графику и повестке дня предстоящих контактов на различных уровнях.
Особое внимание было уделено вопросам активизации межпарламентских связей, в том числе путем организации визитов представителей Олий Мажлиса в Германию и Бундестага в Узбекистан.
Обсуждены предложения по расширению взаимной торговли, наращиванию прямых связей между деловыми кругами, реализации совместных проектов в отраслях экономики Узбекистана.