Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk bilan uchrashuv
2021-yil 18-yanvar kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligida, Bosh vazir oʻrinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo'chqorov shu kunlarda rasmiy tashrif bilan Toshkentda bo'lgan Jahon bankining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk bilan ishchi uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, moliya vaziri — Timur Ishmetov, iqtisodiy rivojlanish va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi ‘rinbosari — Ilxom Norqulov, moliya vazirining o‘rinbosari — Axadbek Xaydarov, Markaziy bank raisining o‘rinbosari — Begzod Hamroyev ishtirok etishdi.
Jahon banki vakillariga asosiy ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish borasidagi ishlar to'g'risida, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Oliy Majlisga qilgan murojaatida hukumat oldiga qo'ygan makroiqtisodiy barqarorlik, iqtisodiy o'sish va mamlakat fuqarolari farovonligini ta'minlash bo'yicha 2021 yilgi vazifalar to'g'risida ma'lumot berildi.
Bu yil hukumatning mamlakatni iqtisodiy rivojlantirish sohasidagi ustuvor yo'nalishlari, shu jumladan xususiy sektor o'sishi uchun sharoit yaratish va turli sohalarga xususiy sarmoyalarni jalb etishga qaratilgan islohotlarning navbatdagi bosqichini amalga oshirish to'g'risida e'lon qilindi.
Shuningdek, O'zbekiston tomoni qisqa va o'rta muddatli istiqbolda davlat mablag'larini turli ijtimoiy-iqtisodiy sohalarga investitsiya qilish rejalarini bayon qildi. Kelajakda ularni 2022-2026 yillarda O'zbekiston va ushbu xalqaro moliya instituti o'rtasida ishlab chiqilgan hamkorlik dasturi doirasida Jahon bankining mablag'lari bilan qo'llab-quvvatlash mumkin.
Tomonlar mamlakat hukumati tomonidan Jahon bankining moliyaviy ko'magi bilan amalga oshirilgan loyihalarni, shu jumladan qishloq joylarda ijtimoiy ahamiyatga ega infratuzilmani rivojlantirish, aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini modernizatsiya qilish, ko'chmas mulkni ro'yxatga olish tizimi va kadastri samaradorligini oshirish va boshqa amalga oshirish mumkin bo'lgan loyihalarini ko'rib chiqdilar.
Uchrashuv davomida jahon banki vakillari O‘zbekiston tomoniga joriy yilning fevral oyiga rejalashtirilgan rivojlanish siyosati va hamkorlik bo‘yicha boshqaruvchi direktor Mari Pangestuning virtual formatda bo‘lib o‘tadigan tashrifi haqida ma'lumot berishdi. Mari Pangestun mansabdor shaxslar bilan turli sohalarda islohotlarni rivojlantirish va amalga oshirishda hukumatga yordam berish uchun bankdan tahliliy va maslahat xizmatlari ko‘rsatishni muhokama qillishi rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha tomonlar O'zbekistonda bozor islohotlarini yanada amalga oshirish maqsadida samarali hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Meeting with World Bank Regional Director for Central Asia, Lilia Burunchuk
On January 18, 2021, the Deputy Prime Minister, Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov held a working meeting at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction with the World Bank Regional Director for Central Asia Lilia Burunchuk, who is in Tashkent on an official visit these days.
The meeting was also attended by the Minister of Finance - Timur Ishmetov, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction - Ilkhom Norkulov, Deputy Minister of Finance - Akhadbek Khaidarov, Deputy Chairman of the Central Bank - Begzod Khamroev.
Representatives of the World Bank were informed about the progress of the implementation of key socio-economic reforms, as well as the tasks for 2021 to ensure macroeconomic stability, economic growth and well-being of the country's citizens, set by the President of the Republic of Uzbekistan to the government in his recent Address to the Oliy Majlis.
The government's priorities in the field of economic development of the country this year were announced, including the implementation of the next stage of reforms aimed at creating conditions for the growth of the private sector and attracting private investment in various sectors.
The Uzbek side also outlined plans to invest public funds in various socio-economic spheres in the short and medium term. In the future, they could be supported by financing from the World Bank within the framework of the developed partnership program between Uzbekistan and this international financial institution for 2022-2026.
The sideses considered the implementation of projects implemented by the government of the country with the financial assistance of the World Bank, including projects in the development of socially significant infrastructure in rural areas, modernization of the social protection system, improving the efficiency of the real estate registration system and cadastre, etc.
During the meeting, representatives of the World Bank informed the Uzbek side about what is planned for February this year. Mr. Marie Pangestu, Managing Director for Development Policy and Partnerships, will visit in a virtual format. She will discuss with officials the provision of analytical and advisory services from the Bank to assist the government in the design and implementation of reforms in various sectors.
Following the meeting, the parties expressed their readiness to continue further fruitful cooperation with a view to further implementation of market reforms in Uzbekistan.