O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari va UNWTO bosh kotibi Toshkent viloyatida global investitsiyaviy forum o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishdi
2021-01-19 | Turizm
O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari Aziz Abduhakimov kecha Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO) Bosh kotibi Zurab Pololikashvili bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda O‘zbekiston turizm tarmog‘ining zamonaviy rivojlanishiga oid maʼlumot taqdim qilindi. Bugun soha tubdan isloh qilinayotgani, bundan ko‘zlangan maqsad turizmni milliy iqtisodiyotni rivojlantirishning strategik yo‘nalishiga aylantirish ekani qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston tomonidan ishlab chiqilgan «Uzbekistan: safe travel guaranteed» sanitariya-gigiyenik protokoli, chet el fuqarolari uchun O‘zbekistonga kirish tartibi, Samarqand shahridagi «Ipak yo‘li» xalqaro turizm universiteti va ushbu sohaga ixtisoslashgan kasb-hunar kollejlari faoliyati to‘g‘risida so‘zlab berildi.
Taʼlim turizm sohasini yana-da rivojlantirish va qayta tiklash jarayonida muhim ahamiyatga ega ekani taʼkidlandi. Tomonlar O‘zbekistondagi sohaga oid kasb-hunar taʼlimi muassasalari bitiruvchilarini sertifikatlash mezonlarini birgalikda ishlab chiqishga kelishib oldi. Ushbu chora sayyohlik tarmog‘ida milliy kadrlarning kasb standartlari va mahoratini oshirish, shuningdek, professional kadrlarning ushbu yo‘nalishdagi jahon bozoriga faol kirishiga imkon beradi.
Suhbatdoshlarning fikriga ko‘ra, hamkorlikning yana bir yo‘nalishi turizm sohasiga sarmoyalarni jalb qilishni qamrab olishi kerak.
UNWTO Bosh kotibi Toshkent viloyati sayyohlik salohiyati, xususan, Amirsoy tog‘-chang‘i kurortida yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, O‘zbekiston pandemiya davrida turizmga sarmoya kiritishda davom etayotgan kam sonli davlatlardan biri ekanini qayd etdi.
Tomonlar 2021-yil iyun oyida (jahondagi sanitariya-epidemiologik vaziyatni hisobga olgan holda) Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida UNWTO shafeligida global investitsiyaviy forum o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Zurab Pololikashvili UNWTO Italiya bilan birgalikda birinchi bolalar sayyohlik forumini tashkil qilishni rejalashtirayotganini maʼlum qildi hamda ushbu anjumanda yosh sayyohlarni tarbiyalash bo‘yicha O‘zbekiston tajribasi taqdimotini o‘tkazish taklifini ilgari surdi. 2022-yil ikkinchi bolalar sayyohlik forumini O‘zbekistonda o‘tkazish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni so‘radi.
Muzokaralarda O‘zbekiston ziyorat turizmini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
UNWTO rahbari O‘zbekistonning ushbu  yo‘nalishdagi boy merosini eʼtirof etib, xalqaro tashkilot har ikki yilda bir marta ushbu mavzuda tadqiqot o‘tkazishini taʼkidladi. U respublikaning tarixiy merosini o‘rganish bo‘yicha ko‘rsatkichlarni ushbu tadqiqotning 2021-yilda chop etiladigan navbatdagi soniga kiritishni taklif qildi.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана и генсек ЮНВТО договорились о проведении в Ташкентской области глобального инвестиционного форума
2021-01-19 | Туризм
Заместитель Премьер-министра Узбекистана Азиз Абдухакимов вчера встретился с генеральным секретарем Всемирной туристской организации (ЮНВТО) Зурабом Пололикашвили, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи Зураб Пололикашвили был ознакомлен с современным развитием туристической отрасли Узбекистана. Отмечено, что в настоящее время запущен процесс кардинального реформирования сферы, целью которого является преобразование туризма в стратегическое направление развития национальной экономики.
Также была представлена информация о разработанных Узбекистаном санитарно-гигиенических протоколах «Uzbekistan: safe travel guaranteed» и порядке въезда в Узбекистан для иностранных граждан, деятельности международного университета туризма «Шелковый путь» в Самарканде и профессиональных колледжей, специализирующихся в этой области.
Отметив, что образование является одним из главных ресурсов дальнейшего развития и восстановления туристической отрасли, стороны договорились о совместной разработке критериев сертификации выпускников профессиональных учебных заведений Узбекистана. Данная мера позволит улучшить профессиональные стандарты и навыки национальных кадров в сфере туризма, а также обеспечит выход профессиональных кадров на мировой рынок услуг.
Еще одним направлением сотрудничества, по мнению сторон, должно стать привлечение инвестиций в сферу туризма.
Ознакомившись с турпотеницалом Ташкентской области, в частности горнолыжного курорта Амирсой, генсек ЮНВТО подчеркнул, что Узбекистан остается одной из немногих стран мира, продолжающих инвестировать в туризм в период пандемии.
Сторонами также достигнута договоренность о проведении в июне 2021 года (в зависимости от дальнейшего развития санитарно-эпидемиологической ситуации в мире) глобального инвестиционного форума под эгидой ЮНВТО в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Зураб Пололикашвили проинформировал, что ЮНВТО совместно с Италией планируют организовать первый форум детского туризма в Италии, в ходе которого предложено организовать презентацию узбекского опыта воспитания юных туристов. При этом также выражена просьба рассмотреть возможность проведения второго подобного форума в 2022 году в Узбекистане.
На переговорах также обсужден вопрос развития паломнического (религиозного) туризма. Признавая богатое наследие Узбекистана в данном сегменте, Зураб Пололикашвили отметил, что каждые два года ЮНВТО готовит исследование по данной тематике. Он предложил включить изучение исторического наследия республики в следующие издание данного исследования в 2021 году.