Jahon Bankining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
2021-01-19 | Iqtisodiyot
18-yanvar kuni moliya vaziri Timur Ishmetovning Jahon banki (JB) vakillari - JB ning Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk, JB ning O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli va JB bosh iqtisodchisi Vinayak Nagaraj bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Hukumatning 2021-yilga mo'ljallangan iqtisodiy rivojlanish sohasidagi rejalari, jumladan, xususiy sektorni yanada rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish, xususiy investitsiyalarni jalb etish, shuningdek, qisqa va o'rta muddatli istiqbolda davlat tomonidan moliyalashtirilgan loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan islohotlarning navbatdagi bosqichi ko'rib chiqildi. 2022-2026 yillarda mamlakat va Jahon banki o'rtasida ishlab chiqilayotgan hamkorlik dasturi doirasida ushbu sohalarda hukumatga ko'maklashish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar yuqorida qayd etilgan dastur doirasida hamkorlikning yo'nalishlari, jumladan, Jahon bankining qishloq xo'jaligi, aviatsiya va kimyo sanoatida keyingi islohotlarni amalga oshirishga ko'maklashish yuzasidan fikr almashdilar.
Jahon banki agrosanoat sohasini modernizatsiya qilish, davlat korxonalari va banklarini xususiylashtirish, shuningdek, telekommunikatsiya sohasini rivojlantirishga ko'mak berish niyatlari yana bir bor tasdiqlandi.
Uchrashuv ishtirokchilari koronavirus pandemiyasining ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarini yumshatish bo'yicha hukumatning chora-tadbirlarini muhokama qildilar. Pandemiya natijasida mamlakat uchun qiyinchiliklarga qaramasdan, qishloq xo'jaligi, davlat korxonalarini boshqarish, bank sektori va boshqa ustuvor sohalarda islohotlarni davom ettirish zarurligi ta'kidlandi. Ilgari amalga oshirilgan islohotlar O'zbekistonga iqtisodiy inqirozni yanada samarali hal etishga yordam berayotgani ta'kidlandi.
Jahon banki vakillari O'zbekistonda muhim ijtimoiy-iqtisodiy o'zgarishlarni amalga oshirishda hukumatga moliyaviy va texnik yordam ko'rsatishni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.

Состоялась встреча с Региональным директором Всемирного банка по Центральной Азии Лилией Бурунчук
18 января состоялась встреча министра финансов Тимура Ишметова с представителями Всемирного банка (ВБ) - региональным директором ВБ по Центральной Азии Лилией Бурунчук, главой представительства ВБ в Узбекистане Марко Мантованелли и старшим экономистом ВБ в Узбекистане Винаяком Нагараджем.
Были рассмотрены планы правительства в области экономического развития на 2021 г., включая следующий этап реформ, нацеленных на создание условий для дальнейшего роста частного сектора, привлечение частных инвестиций, а также реализацию проектов с государственным финансирование в краткосрочной и среднесрочной перспективе. Обсуждались перспективы содействия правительству в указанных сферах в рамках разрабатываемой в настоящее время программы партнерства между страной и Всемирным банком в 2022-2026 гг.
Стороны обменялись мнениями о возможных направления сотрудничества в рамках вышеназванной программы, включая содействие Всемирного банка в осуществлении дальнейших реформ в сельском хозяйстве, авиационном секторе и химической промышленности.
Была вновь подтверждены намерения Всемирного банк оказать дальнейшее содействие в модернизации агропродовольственного сектора, трансформации и приватизации государственных предприятий и банков, а также в развитии телекоммуникационного сектора.
Участники встречи обсудили меры правительства по смягчению социально-экономических последствий пандемии коронавируса. Была отмечена необходимость продолжения реформы в сельском хозяйстве, в области управления госпредприятиями, банковском секторе и других приоритетных отраслях, несмотря на сложности для страны в результате пандемии. Было подчеркнуто, что ранее осуществленные реформы помогают Узбекистану более эффективно справляться с экономическим кризисом.
Представители Всемирного банка выразил готовность продолжить оказание дальнейшего финансового и технического содействия правительству в реализации важных социально-экономических изменений в Узбекистане.