Jizzaxda iqtidorli maktab oʻquvchilari uchun rektor stipendiyasi va bepul tayyorlov kurslari tashkil qilingan
2021-01-18 | Ta’lim
Joriy yilning 15-16-yanvar kunlari Taʼlim inspeksiyasi ishchi guruhi taʼlim sifatini oshirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini joyiga chiqqan holda oʻrganish va pedagoglarga amaliy-uslubiy yordam koʻrsatish maqsadida Jizzax viloyatida boʻldi.
Maʼlumki, Prezidentimiz tashabbusi bilan umumtaʼlim maktablarida taʼlim sifati va oʻqituvchilarning kasbiy mahoratini oshirish va metodik qoʻllab-quvvatlash uchun Respublika boʻyicha 634 ta maktablarga 95 ta oliy taʼlim muassasalari biriktirilgan edi. Ishchi guruh tomonidan mazkur yoʻnalishda amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish maqsadida Jizzax davlat pedagogika instituti, Jizzax Politexnika instituti va Oʻzbekiston Milliy universiteti Jizzax filialiga biriktirilgan maktablar faoliyati oʻrganildi.
Oʻrganish davomida Zarbdor tumanidagi 26-sonli maktabda boshlangʻich sinf va kimyo fanlaridan, Arnasoy tumanidagi 6-sonli maktabda ingliz va rus tili fanlaridan, Forish tumanidagi 5-sonli maktabda ingliz tili fanidan oʻqituvchilarga ehtiyoj mavjud boʻlgani holda ularga biriktirilgan OTMlar tomonidan bugungi kungacha amaliy ishlar qilinmagani maʼlum boʻldi.
Xususan, Oʻzbekiston milliy universiteti Jizzax filialiga Zarbdor tumanidagi 26-sonli maktabda shu kunga qadar faqatgina maktab jamoasi va oʻquvchilar bilan uchrashuv oʻtkazilib, rasmiyatchilik uchun bayonnomalar toʻldirilgan xolos, OTM tomonidan taʼlim sifati va oʻqituvchilarning kasbiy mahoratini oshirish boʻyicha uslubiy yordam koʻrsatilmagan.
Yigʻilishda soʻzga chiqqan Taʼlim inspeksiyasi rahbari Ulugʻbek Tashkenbayev mazkur holat yuzasidan ham oʻz fikrlarini bildirib oʻtdi.
– Mazkur ijobiy tashabbusning boshlanganiga ikki oydan oshiq vaqt oʻtgan boʻlsada hanuzgacha ayrim maktablar va oliy taʼlim muassasalarida mazkur hamkorlikning mazmun mohiyatini faqat maktablarning moddiy texnik bazasini mustahkamlashdan iborat degan tushuncha mavjud. Biriktirilgan OTMlar tomonidan maktablarida taʼlim sifati va oʻqituvchilarning kasbiy mahoratini oshirish va metodik qoʻllab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yetarli darajada emas, – dedi Taʼlim inspeksiyasi boshligʻi.
Yuqoridagi kabi kamchiliklar qatorida mazkur yoʻnalishda viloyatda ijobiy tajribalar ham mavjudligi qayd etib oʻtildi.
Xususan, Jizzax politexnika institutiga 7 ta maktab biriktirilgan boʻlib, hamkorlik doirasida oʻquv-uslubiy yordam, oʻquvchi va oʻqituvchilar bilan ochiq muloqotlar, moddiy-texnik taʼminotni mustahkamlash boʻyicha ishlar olib borilgan. Jumladan, iqtidorli oʻquvchilar uchun rektor stipendiyasi joriy qilingan, institutning professor-oʻqituvchilari tomonidan har haftada 1 marotaba maktablarda oʻqituvchi va oʻquvchilarga belgilangan fanlardan (biologiya, ingliz tili, tarix, informatika, fizika, kimyo, matematika) mahorat darslari olib borilmoqda, maktablarda oʻquvchilarni OTMlarga tayyorlash boʻyicha bepul repetitorlik kurslari (179 nafar oʻquvchi) tashkil etilgan. Taʼlim inspeksiyasi rahbari Jizzax politexnika instituti tomonidan oʻziga biriktirilgan maktablarda amalga oshirgan ishlarini Respublika miqyosida ommalashtirish lozimligini taʼkidladi.
Yigʻilish yakunida mazkur masala ham tegishli mutasaddi tashkilotlar bilan muhokama qilinib, bajarilishi lozim boʻlgan ishlar belgilab olindi.

В Джизакской области для талантливых учащихся школ учреждена стипендия ректора и организованы бесплатные подготовительные курсы
2021-01-18 | Образование
15-16 января текущего года рабочая группа Инспекции по образованию побывала в Джизакской области с целью изучения осуществляемой работы по повышению эффективности качества образования и оказания практико-методической помощи педагогам.
Известно, по инициативе Президента нашей страны 95 высших учебных заведений были прикреплены к 634 школам республики для повышения качества образования в общеобразовательных школах, профессионального мастерства учителей, оказания им методической поддержки. С целью ознакомления с работой, проводимой в этом направлении, рабочей группой была изучена деятельность школ, прикрепленных к Джизакскому государственному педагогическому институту, Джизакскому политехническому институту, Джизакскому филиалу Национального университета Узбекистана.
Учитывая то, что в школе № 26 Зарбдорского района не хватали учителя начальных классов и химии, в школе № 6 Арнасайского района английского и русского языков, в школе № 5 Фаришского района – английского языка к ним были прикреплены определенные вузы. Но в ходе изучения стало известно, что никакая работа со стороны этих высших учебных заведений не была проведена.
В частности, в школе № 26 Зарбдорского района, прикрепленной к Джизакскому филиалу Национального университета Узбекистана, до этого дня лишь для формальности была проведена встреча со школьным коллективом и учащимися, заполнены проколы. Вузом не была оказана методическая помощь в повышении качества образования и профессионального мастерства учителей.
Выступивший на заседании начальник Инспекции по образованию Улугбек Ташкенбаев высказал свое мнение по результатам изучения данной ситуации.
– Прошло 2 месяца с тех пор, как данная инициатива была выражена и поддержана. Но несмотря на это, в некоторых школах и вузах сформировалось суждение о том, что суть этой инициативы заключается лишь в укреплении материально-технической базы школ. Не на должном уровне проводится работа по повышению профессионального мастерства педагогов и их методической поддержке.
Вместе с тем, была отмечена и положительная динамика в развитии школ в области.
В частности, к Джизакскому политехническому институту прикреплены 7 школ. В рамках сотрудничества была проведена работа по учебно-методической помощи, укреплению материально-технической базы, организован открытый диалог с учащимися и педагогами. В том числе, учреждена ректорская стипендия для одаренных учащихся, профессора и преподаватели института еженедельно в школах проводят мастер-классы по предметам (биология, английский язык, история, информатика, физика, химия, математика) для учителей и учащихся, в школах организованы бесплатные репетиторские курсы (179 учащихся) для подготовки учащихся к поступлению в вузы. Начальник Инспекции по образованию сделал акцент на необходимости популяризации на республиканском уровне работы, проводимой Джизакским политехническим институтом в прикрепленных к нему школах.
В завершении мероприятия данный вопрос был обсужден с соответствующими организациями, были определены конкретные меры и задачи.