2021-01-17 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasida bayon etilgan davlatimiz ichki va tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari 2020-yil 16-yanvar kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida tashkil etilgan tadbirda muhokama qilindi.
Anjumanda vazirlik va uning tarkibiga kiruvchi bo‘linmalar rahbariyati va xodimlari, videokonferensaloqa orqali xorijiy davlatlardagi o‘zbek diplomatlari, shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev ochdi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti professori, falsafa fanlari doktori Ismoil Saifnazarov Prezidentimiz Murojaatnomasida joriy yil ijtimoiy-siyosiy, sotsial-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalardagi keng ko‘lamli islohotlarni davom ettirish bo‘yicha belgilangan asosiy yo‘nalish va vazifalar haqida so‘zlab berdi.
Murojaatnomada jamiyat va davlat hayotining barcha jabhalarini isloh qilish va modernizatsiyalashning keng ko‘lamli dasturini amalga oshirish uchun zarur shart-sharoitlarni taʼminlashga imkoniyat yaratadigan samarali tashqi siyosat masalalari markaziy o‘rinlardan birini egallagani taʼkidlandi. Respublikamizning tashqi siyosiy strategiyasini takomillashtirish va ushbu sohadagi faoliyatning yangilangan konsepsiyasini qabul qilish zarurligi qayd etildi.
Tashqi siyosiy faoliyat konsepsiyasining takomillashishi barqaror ichki rivojlanish uchun qulay tashqi muhitni izchil shakllantirishni tezlashtirish, xalqaro maydonda mamlakatimiz manfaatlarini samarali ilgari surish va jahon bozorida milliy iqtisodiyotimizning raqobatbardoshligini izchil oshirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Anjuman ishtirokchilari munozaralarda O‘zbekistonning ochiq, tashabbuskor va konstruktiv tashqi siyosatining izchilligini taʼminlash vazirlik faoliyatida birinchi o‘rinda turishini taʼkidladi. Murojaatnomada tashqi siyosatning barcha jabhalari bo‘yicha belgilangan vazifalar va ularni amalga oshirish mexanizmlari Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekistonning xorijdagi vakolatxonalarining 2021-yilgi ish rejasiga kiritilgan. Ular respublikaning tegishli vazirlik va idoralari hamda xorijiy sheriklar bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Shuningdek, bugungi kunda Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekistonning xorijiy vakolatxonalari o‘z faoliyatiga yangicha yondashuvlarni joriy qilayotganiga eʼtibor qaratildi. Buning natijasida turli sohalarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda faol ishtirok etilmoqda, respublikamiz hududlariga bo‘lib, ularning eksport salohiyati xalqaro ko‘lamda keng targ‘ib qilinmoqda, mahalliy boshqaruv organlari vakillari, tadbirkorlar va eksportchilar bilan yaqin hamkorlik faollashmoqda.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari tomonidan milliy taraqqiyotning ustuvor yo‘nalishlari va Uchinchi Renessans uchun mustahkam poydevor yaratish bo‘yicha qo‘yilgan dolzarb vazifalarni bajarish jarayonida respublikamizning barcha vazirlik va tashkilotlari chet eldagi vatandoshlarimiz va xalqaro sheriklarning faol ishtirokida birgalikda saʼy-harakat qilishi zarurligi haqida yakdil fikr bildirildi.

Поставленные в Послании Президента Узбекистана Олий Мажлису задачи – во главе угла деятельности МИД
16 января 2021 года в Министерстве иностранных дел Узбекистана состоялось мероприятие по обсуждению основных приоритетов внутренней и внешней политики государства, обозначенных в Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису, с которым он выступил 29 декабря 2020 года.
В мероприятии приняли участие руководство и коллектив министерства, сотрудники подведомственных организаций МИД, посредством видеоконференцсвязи узбекские дипломаты в зарубежных странах, а также представители Университета мировой экономики и дипломатии.
Открыл мероприятие первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев.
С докладом выступил профессор Ташкентского государственного университета экономики, доктор философских наук Исмоил Саифназаров, который представил презентацию основных направлений и задач, обозначенных в Послании главы государства, по продолжению реализации широкомасштабных реформ в социально-экономической, общественно-политической и культурно-гуманитарной сферах в текущем году.
В ходе мероприятия отмечалось, что одно из центральных мест в Послании заняли вопросы проведения эффективной внешней политики, способной обеспечить необходимые условия для реализации масштабной программы реформирования и модернизации всех сфер жизнедеятельности общества и государства. Указано на необходимость совершенствования внешнеполитической стратегии республики и принятия обновленной концепции деятельности в этой сфере.
Подчеркивалось, что принятие указанной Концепции внешнеполитической деятельности призвано ускорить последовательное формирование благоприятной внешней среды для устойчивого внутреннего развития страны, эффективного продвижения национальных интересов на международной арене и поступательного повышения конкурентоспособности экономики страны на мировом рынке.
В ходе состоявшейся по итогам презентации дискуссии отмечалось, что обеспечение последовательности проводимой Узбекистаном открытой, проактивной и конструктивной внешней политики стоит во главе угла деятельности министерства. Поставленные в Послании задачи по всем направлениям внешнеполитической деятельности и механизмы их реализации вошли в План работы МИД и представительств Узбекистана за рубежом на 2021 год. Они будут реализовываться в сотрудничестве с причастными министерствами и ведомствами республики, а также зарубежными партнерами.
Внимание было также обращено на тот факт, что сегодня МИД и загранпредставительства Узбекистана используют новые подходы в работе, формат, предусматривающий активное участие в привлечении прямых иностранных инвестиций в различные сферы и продвижении экспорта посредством посещения регионов республики, прямого диалога с хокимиятами, ведомствами, предпринимателями и экспортерами.
В заключение встречи дипломаты выразили единое мнение о необходимости консолидированной работы всех министерств и ведомств республики, при участии и поддержке наших соотечественников за рубежом, международных партнеров в процессе реализации поставленных главой государства задач по приоритетным направлениям развития государства и созданию мощного фундамента для Третьего Ренессанса.