2021-01-17 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov bilan Saudiya Arabistoni Podshohligi investitsiyalar vaziri Xolid Al-Falih o‘rtasida videokonferensiya shaklida muzokaralar bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
ITSV ma’lum qilishicha, muzokaralar davomida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, energetika va madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning joriy holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Saudiya Arabistoni investitsiyalar vaziri O‘zbekistonda davlat rahbari boshchiligida amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va tarkibiy o‘zgarishlarni yuqori baholadi. “Pragmatik Prezident Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida xalqaro hamjamiyat tomonidan bir ovozdan e’tirof etilayotgan O‘zbekistondagi chuqur tarkibiy o‘zgarishlarning yorqin natijalaridan ilhomlanamiz”, - dedi Xolid Al-Falih suhbat chog‘ida.
Saudiya kompaniyalarining O‘zbekiston energetika sohasidagi tajribasi ijobiy baholandi - o‘tgan yilning 5 martida «ACWA Power» kompaniyasi rahbariyati bilan O‘zbekiston Respublikasining Sirdaryo viloyatida qiymati 1,2 mlrd dollarga teng bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasini qurish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. ««ACWA Power» kompaniyasi loyihasi hamkorligimizning muvaffaqiyatli namunasi hisoblanadi. Shu bilan birga, biz faqat energetika sohasidagi loyihalar bilan cheklanib qolmasligimiz kerak. Biz turli sohalardagi sherikligimizni sezilarli darajada oshirishi mumkin bo‘lgan ikki tomonlama tadbirlardan aniq natijalarni kutmoqdamiz», - ta’kidladi Xolid Al-Falih.
Saudiya tomoni ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish va ishbilarmon sheriklikni o‘rnatishga qiziqish bildirdi. Shu munosabat bilan Saudiya Arabistoni investitsiya vazirining shu oyning oxirigacha Saudiya ishbilarmon doiralari delegatsiyasi boshchiligida O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish to‘g‘risida kelishib olindi.
Tashrif doirasida bir qator ikki tomonlama tadbirlar, jumladan, investiyaviy hamkorlik qilishning mavjud imkoniyatlari va birgalikda amalga oshirish uchun aniq loyihalar taqdim etiladigan O‘zbekiston-Saudiya biznes-forumini, har ikki mamlakat savdo-sanoat palatalarini jalb qilgan holda O‘zbekiston-Saudiya ishbilarmonlar kengashining birinchi yig‘ilishini, shuningdek, eng istiqbolli va o‘zaro manfaatli investitsiya loyihalari bo‘yicha aniq kelishuvlarga erishish uchun «G2G», «G2B» va «B2B» shakllarida uchrashuvlarni o‘tkazish ko‘zda tutilmoqda. Bundan tashqari, Sirdaryo viloyatidagi issiqlik elektr stansiyasi qurilishi uchun tamal toshi qo‘yish marosimini o‘tkazish, O‘zbekiston Respublikasida 1,4 mlrd dollarlik shamol elektr stansiyasi qurish uchun «ACWA Power» bilan investitsiya bitimini imzolash, shuningdek, Shirin shahrida energetika kollejining ochilishi rejalashtirilgan.
Muzokaralar davomida tomonlar ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida kooperatsiya uchun qulay sharoitlarni ta’minlashga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Saudiya Arabistoni Podshohligi Investitsiyalar vazirligi o‘rtasida yaqin hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishuvga erishdi.
Shuningdek, videokonferensiya yakunida tomonlar investitsiyaviy hamkorlikning qishloq xo‘jaligi, turizm, transport sektori va boshqa sohalar kabi yangi istiqbolli yo‘nalishlarini o‘rganishga tayyor ekanliklarini bildirdilar, hamda aniq loyihalarni ishlab chiqish uchun birgalikda tizimli ish olib borishni yo‘lga qo‘yish to‘g‘risida kelishuvga erishdi.

МИВТ: До конца января Узбекистан посетит делегация деловых кругов Саудовской Аравии во главе с министром инвестиций
2021-01-17 | Экономика
Вчера в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра Узбекистана, министра инвестиций и внешней торговли Сардора Умурзакова с министром инвестиций Саудовской Аравии Халидом Аль-Фалихом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), в ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической и культурно-гуманитарной сферах.
Министр инвестиций Саудовской Аравии высоко оценил проводимые в Узбекистане под руководством главы государства социально-экономические реформы и структурные преобразования.
«Мы вдохновлены яркими результатами глубоких структурных преобразований в Узбекистане под руководством прагматичного Президента Шавката Мирзиёева, которые единогласно признаются международным сообществом», – отметил Халид Аль-Фалих в ходе беседы.
Был положительно оценен опыт работы саудовских компаний в энергетическом секторе Узбекистана – 5 марта прошлого года с руководством компании «ACWA Power» была достигнута договоренность о строительстве тепловой электростанции в Сырдарьинской области стоимостью 1,2 миллиарда долларов.
«Проект компании «Acwa Power» является успешным примером нашего сотрудничества, – сказал Халид Аль-Фалих. -  Вместе с тем мы не должны ограничиваться только проектами в сфере энергетики. Мы ожидаем от предстоящих двусторонних мероприятий конкретные результаты, которые могли бы существенно поднять уровень нашего партнерства в различных сферах».
Саудовская сторона выразила заинтересованность в расширении инвестиционного сотрудничества и налаживании делового партнерства предпринимателей двух стран. В связи с этим была согласована организация визита министра инвестиций Саудовской Аравии в Узбекистан во главе делегации саудовских деловых кругов до конца текущего месяца.
В рамках визита намечено проведение ряда двусторонних мероприятий, в том числе Узбекско-саудовского бизнес-форума с презентациями имеющихся возможностей для инвестиционного сотрудничества и конкретных проектов для совместной реализации, первого заседания Узбекско-саудовского делового совета с привлечением торгово-промышленных палат двух стран, а также встреч в форматах «G2G», «G2B» и «B2B» для достижения конкретных договоренностей по наиболее перспективным и взаимовыгодным инвестиционным проектам. Помимо этого, запланировано проведение церемонии закладки первого камня на месте строительства теплоэнергетической станции в Сырдарьинской области, подписание инвестиционного соглашения с компанией «АCWА Pоwеr» по строительству ветряной станции в Республике Узбекистан стоимостью 1,4 млрд долларов, а также открытие энергетического колледжа в г.Ширин.
В ходе переговоров сторонами была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана с Министерством инвестиций Саудовской Аравии, нацеленном на обеспечение благоприятных условий для кооперации между предпринимателями двух стран.
Также по итогам видеоконференции стороны озвучили готовность к изучению новых перспективных направлений инвестиционного сотрудничества, таких как сельское хозяйство, туризм, транспортный сектор и другие отрасли, и пришли к договоренности о налаживании системного взаимодействия для выработки конкретных проектов.