O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi diplomatik vakillari faoliyatining asosiy ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi
2021-01-17 | Iqtisodiyot
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan kengaytirilgan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda ular faoliyatining 2020-yil yakunlari tahlil qilindi va 2021-yilga mo‘ljallangan vazifalarining asosiy ustuvorliklari ko‘rib chiqildi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Tashqi ishlar vazirligi hamda Tashqi ishlar vazirligi tizimini o‘z ichiga olgan Vazirlar Mahkamasining tegishli kompleksi rahbariyati ishtirok etdi.
Har bir diplomat ishiga investitsiya va tashqi savdo sohalarida amalga oshirilgan chora-tadbirlar va erishilgan natijalarga urg‘u bergan holda baho berildi.
Hamkor mamlakatlar bilan munosabatlarning o‘rta va uzoq muddatli strategiyalarini ishlab chiqishda iqtisodiy komponentning ustuvorligi qayd etildi. Shu munosabat bilan diplomatik vakolatxonalar rahbarlariga xorijiy investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha yangi mexanizmlarini ishlab chiqish va mahalliy eksport qiluvchilarni samarali qo‘llab-quvvatlash hamda ularning huquq va manfaatlarini samarali himoya qilishni ta'minlash bo‘yicha aniq vazifalar berildi.
Joriy yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan keng ko‘lamli tadbirlarga tayyorgarlikning borishi alohida tartibda ko‘rib chiqildi - ularni yuqori saviyada tashkil etish uchun barcha zarur choralarni ko‘rish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha diplomatik vakolatxonalar rahbarlariga belgilangan vazifalarni yuqori sifatli va o‘z vaqtida bajarish maqsadida aniq yo‘nalishlar bo‘yicha ishlarni faollashtirishga qaratilgan ko‘rsatmalar berildi.

Обсуждены ключевые приоритеты работы дипломатических представителей Республики Узбекистан за рубежом
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась расширенная встреча с руководителями дипломатических миссий Республики Узбекистан за рубежом, в ходе которой был проведен анализ их деятельности по итогам 2020 года, а также рассмотрены ключевые приоритеты в работе на 2021 года.
В мероприятии приняли участие руководство Администрации Президента Республики Узбекистан, Министерства иностранных дел и соответствующего комплекса Кабинета Министров, в состав которого входит система Министерства иностранных дел.
Была дана всесторонняя оценка работы каждого дипломата с акцентом на реализованные меры и достигнутые результаты в инвестиционных и внешнеторговых сферах.
Отмечалась приоритетность экономической составляющей в разработке средне- и долгосрочных стратегий  взаимоотношений со странами-партнерами. В связи с этим, перед руководителями дипломатических миссий были поставлены конкретные задачи по выработке новых механизмов привлечения иностранных инвестиций и оказанию действенной поддержки отечественным экспортерам, а также обеспечению эффективной защиты их прав и интересов.
В отдельном порядке был рассмотрен ход подготовки к масштабным мероприятиям международного значения, намеченным к проведению в текущем году­ – даны указания принять все необходимые меры по их организации на высочайшем уровне.
По итогам встречи главам дипломатических представительств были даны адресные поручения по активизации работы в конкретных направлениях в целях качественного и своевременного выполнения поставленных задач.