Olmatada O‘zbekistonda ziyorat turizmni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Kuni kecha mamlakatimizning Olmatadagi Bosh konsulligida Qozog‘istonning yetakchi sayyohlik kompaniyalari va tashkilotlari vakillari ishtirokida «O‘zbekistonda ziyorat turizm» mavzusida taqdimot o‘tkazildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Taqdimotda «Akbar Travel Asia» (Xorazm viloyati) bosh direktori Islom Ibragimov o‘z kompaniyasi faoliyati haqida maʼlumot taqdim etdi. Shuningdek, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Xiva va Shahrisabz shaharlaridagi dunyoga mashhur Islom olamining qadimiy  yodgorliklari va ziyoratgohlariga tashrif buyurish uchun ziyorat turizmini tashkil qilish bo‘yicha O‘zbekistonda ko‘rilgan chora-tadbirlar xususida  batafsil axborot berdi.
Koronavirus pandemiyasi sharoitida turizm sohasini rivojlantirish, xususan, sanitariya-epidemiologiya xavfsizligi talablariga qatʼiy rioya qilish, shuningdek, xoriy sayyohlar O‘zbekistonda Covid-19 yuqtirgan taqdirda ularga tovon puli to‘lashga tartibi tushuntirildi.  Turistik obyektlarni standartlarga javob beradigan sertifikatlash tizimini joriy etilayotgani taʼkidlandi.
Tur kompaniyalari rahbarlariga Qozog‘iston fuqarolarini, jumladan jamoatchilik, ishbilarmon doiralar, din vakillari va boshqalarni jalb qilgan holda O‘zbekistonga ziyorat turlarini tashkil etishda faol ishtirok etish taklifi bildirildi.
Uchrashuv ishtirokchilari o‘z chiqishlarida koronavirus pandemiyasiga qaramay, qozog‘istonliklarning O‘zbekiston ziyorat turizmiga bo‘lgan katta qiziqishini qayd etdilar. Shuningdek, narxlarning qimmatligi, Olmaota-Toshkent-Olmaota yo‘nalishida aviachiptalarni bron qilish bilan bog‘liq muammolar  ham taʼkidlandi.
Shu munosabat bilan koronavirus pandemiyasi davrida hukumatlararo darajada ikki mamlakat turoperatorlari o‘rtasida kelishuv asosida avtobuslarda O‘zbekistonga sayohatlar tashkil etish masalasini ko‘rib chiqish taklif qilindi.
Unga ko‘ra, quruqlik chegarasi bo‘ylab o‘zbek turoperatorlaridan sayyohlik yo‘llamanlarini sotib olgan turistik guruhlar uchun “yashil” yo‘lak yaratish, davlat chegarasini kesib o‘tish uchun fuqaroning maqomini tasdiqlovchi «turist vaucher» tushunchasini joriy etish kabi  takliflari  bildirildi.

В Алматы обсуждены перспективы развития зиёрат туризма в Узбекистане
Вчера в Генеральном консульстве нашей страны в Алматы прошла презентация на тему «Зиёрат туризм в Узбекистане» с участием представителей ведущих туристических компаний и организаций Казахстана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Генеральный директор «Akbar Travel Asia» (Хорезмская область) Ислом Ибрагимов рассказал о деятельности своей компании, представил информацию о мерах, предпринимаемых в Узбекистане по организации зиёрат-туроы для посещения всемирно известных памятников и святынь исламского мира в городах Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Хиве, Шахрисабзе.
Особое внимание акцентировано на развитии сферы туризма в условиях пандемии коронавируса, в частности строгом соблюдении требований санитарно-эпидемиологической безопасности, а также выплате компенсации иностранным туристам, в случае заражения COVID-19 на территории Узбекистана. Подчеркивалось введение системы сертификации туристических объектов, которые будут соответствовать стандартам.
Руководителям туркомпаний предложено активно подключаться к организации зиёрат-туров в Узбекистан с привлечением граждан Казахстана из числа представителей общественности, деловых кругов, духовенства и других.
В своих выступлениях участники встречи отмечали огромный интерес казахстанцев к зиёрат-турам в Узбекистан, несмотря на пандемию коронавируса, а также имеющихся проблемах с бронированием авиабилетов по маршруту Алматы–Ташкент–Алматы ввиду большого спроса и высоких цен.
В этой связи на период пандемии коронавируса предложено рассмотреть на межправительственном уровне вопрос об организации туров в Узбекистан на автобусах по соглашению между туроператорами двух стран. Так, предлагается создать «зеленый» коридор для организованных туристических групп, купивших тур у узбекских туроператоров по наземной границе, внести понятие «туристический ваучер», подтверждающий статус гражданина для  прохождения  государственной границы.