Informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablarda saralab olish uchun test sinovlari bo‘lib o‘tmoqda
2021-01-13 | Texnologiyalar
Bugungi kunda raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni rivojlanish, barcha sohalarga raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Shu ma’noda malakali IT kadrlarni tayyorlash masalasi muhim ahamiyatga ega.
2021-yil 12-yanvar kuni Toshkent viloyati O‘rtachirchiq tumanidagi Informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan 3-tayanch maktabida o‘quvchilarni tanlab olish maqsadida Davlat test markazi tomonidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamkorligida test sinovlari bo‘lib o‘tdi.
Informatikava axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan ushbu maktabga 2020/2021 o‘quv yilida o‘qishni istagan 143 nafar 5-sinf o‘quvchilari saralash tanlovlari uchun test topshirdilar. Yuqori natijalarni ko‘rsatgan 60 nafar o‘quvchi o‘qishga qabul qilinadi.
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan IT mutahassislarni tayyorlashda ixtisoslashtirilgan tizimni yaratish, keng aholi va yoshlarni dolzarb AKT yo‘nalishi bo‘yicha o‘qitish maqsadida yirik ishlarni amalga oshirmoqda.
Ma‘lumot uchun:
Yoshlarga zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish tizimini yanada takomillashtirish borasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Shu qaror asosida, respublika tuman (shahar)larida mavjud umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablar bosqichma-bosqich tashkil etiladi. Shunga ko‘ra, 2020-yilda mazkur yo‘nalishda 14 ta tayanch maktab ochilib, 2021-yilda esa 82 ta, 2022-yilda 64 ta va 2023-yilda 45 ta ixtisoslashtirilgan maktablarni tashkil etilishi belgilangan.
Shunday Informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabi Toshkent viloyati O‘rtachirchiq tumanida ochildi.
AKT vazirligi tomonidan standartlariga javob beradigan turniket o‘rnatilgan bo‘lib, unda shaxsni identifikatsiya qilish, o‘quvchilar davomatini aniqlash, tana haroratini o‘lchash va karantin talablarini eslatib turuvchi funksiyasi mavjud. Undan tashqari faollar zali, 4 ta kompyuter xonasi, elektron kutubxonani kapital ta’mirdan chiqarib, 2 ta proyektor, shtativ ekran, 47 ta zamonaviy kompyuter qurilmalari, 1 elektron doska, ko‘rgazmali stendlar va mebel jihozlari bilan ta’minlandi. Bundan tashqari mazkur maktab AKT vazirligi tomonidan 42 dona zamonaviy kompyuter qurilmalari, 1 ta elektron doska, 2 ta proyektor va mebel jihozlari bilan ta’minlandi.
Buning hammasi ta’lim jarayonini jahon standartlarga moslashtirishga yordam beradi. Masalan, elektron kutubxona tizimi esa nafaqat elektron manbalarni onlayn ravishda ko‘rib chiqishga, ularni yuklashga ham imkon yaratilgan. Xonalarda elektron doskalar va zamonaviy kompyuter jihozlari o‘rnatilgan bo‘lib, darslarda axborot-kommunikatsiya va multimedia texnologiyalaridan foydalaniladi. Bir so‘z bilan aytganda, mazkur ta’lim maskanida o‘quvchilar uchun zamonaviy bilim olishda barcha qulay imkoniyatlar yaratilgan.

В специализированных школах с углубленным изучением информатики и информационных технологий проходят отборочные тестовые испытания
2021-01-13 | Технологии
Сегодня одним из важнейших приоритетных направлений дальнейшего социально-экономического развития Узбекистана являются цифровая экономика и электронное правительство, внедрение цифровых технологий во все сферы жизнедеятельности.
Поэтому подготовка квалифицированных IT-кадров приобретает особо актуальное значение.
12 января текущего года в базовой специализированной школе с углубленным изучением информатики и информационных технологий №3, расположенной в Уртачирчикском районе Ташкентской области, Государственным тестовым центром в сотрудничестве с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций были проведены тестовые испытания с целью отбора учащихся для обучения в данном учебном заведении.
Всего подали заявку на обучение в 2020/2021 году подали 143 ученика пятых классов. Ученики, занявшие 60 первых мест по итогам отборочных тестовых испытаний, будут приняты на обучение в специализированную школу.
В настоящее время Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан осуществляется комплексная и масштабная программа, направленная на создание непрерывной системы образования в рамках специализированной подготовки IT-специалистов, обучения широких слоев населения и молодежи актуальным ИКТ-специальностям.
С целью дальнейшего совершенствования системы обучения молодежи современным цифровым технологиям принято постановление Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года №ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
В соответствии с данным постановлением, на базе действующих общеобразовательных школ в районах (городах) республики поэтапно будут созданы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В 2020 году в республике было создано 14 базовых школ. В 2021 году намечается организовать 82, в 2022 году – 64 и в 2023 году – 45 таких школ.
Одна из таких специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий открылась в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
В школе при содействии Министерства ИКТ был установлен турникет, с помощью которого можно провести идентификацию личности, наблюдать за посещаемостью учеников, измерить температуру, добавить памятку о соблюдении требований карантина. Помимо этого были капитально отремонтированы актовый зал, 4 компьютерные аудитории, электронная библиотека, и укомплектованы двумя проекторами, штативным экраном,  современным компьютерным оборудованием, электронной доской, выставочным стендом и мебельными принадлежностями. Вместе с этим школа была укомплектована 42 наборами современного компьютерного оборудования, электронной доской, двумя проекторами и мебельными принадлежностями.
Все это позволяет организовать учебный процесс в соответствии с мировыми стандартами. К примеру, система электронной библиотеки позволяет как читать электронные ресурсы онлайн, так и скачивать их для дальнейшего более глубокого ознакомления. В просторных и светлых аудиториях установлены электронные доски и современное компьютерное оборудование, которые позволяют проводить уроки с широким использованием информационно-коммуникационных и мультимедийных технологий. Одним словом, в данном учебном заведении созданы все комфортные условия для учащихся, получения ими современных знаний.