Investitsiya loyihalari taqdimot qilindi
Dastlab 2021-yilda tijorat banklari tomonidan amalga oshiriladigan yirik investitsiya loyihalari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Mamlakatimizda zamonaviy texnologiyalarni jalb etgan holda eksportbop va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishga katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, tijorat banklari tomonidan 2021-yilda 120 trillion so‘m miqdoridagi yirik investitsiya loyihalarini moliyalashtirish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, qurilish materiallari, yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi, neft-kimyo, mashinasozlik va boshqa tarmoqlarda qiymati qariyb 1 milliard dollar bo‘lgan 14 ta yirik investitsiya loyihasi ishlab chiqilgan.
Masalan, Sirdaryo shahrida faoliyat yuritayotgan polietilen qop va yengil konteynerlar ishlab chiqarish korxonasida 2 mingga yaqin kishi mehnat qilmoqda. Buning davomi sifatida, O‘zsanoatqurilishbank tomonidan “spanbond-meltblaun” noto‘qima matolarini ishlab chiqarishga qaratilgan 94 million dollarlik loyiha rejalashtirilgan.
Umuman aytganda, yangi loyihalar samarasida maxsus texnikalar, polimetall mahsulotlar, geosintetik materiallar, mineral paxta asosida qurilish plitalari, quvur, oyna va boshqa mahsulotlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish, meva-sabzavotchilik klasterlari hamda kichik sanoat zonalarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari loyihalarni hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatidan kelib chiqib, oqilona joylashtirish, sanoat infratuzilmasini yaxshilash, klaster va texnoparklar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevga, shuningdek, poytaxtimizda investitsiya loyihalari amalga oshirilishi borasida ma’lumot berildi. Toshkent shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturiga asosan 2020-yilda moliyalashtirishning barcha manbalari hisobiga 3,7 milliard dollar investitsiya o‘zlashtirilgani qayd etildi. Qiymati 11 trillion so‘mdan ziyod 306 ta loyiha foydalanishga topshirilib, qariyb 13 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan.
Misol uchun, Bektemir tumanidagi “DSK Binokor” mas’uliyati cheklangan jamiyat 504 milliard so‘mlik investitsiya hisobiga temir-beton mahsulotlar, Sergeli tumanidagi “Bek Mega Textile” korxonasi 119 milliard so‘mlik investitsiya evaziga to‘qimachilik tovarlari ishlab chiqarishni tashkil etgan.
Bu boradagi ishlarni izchil davom ettirish maqsadida 2021-2023 yillar uchun qiymati 109 trillion so‘mdan ziyod 1 ming 277 ta investitsiya loyihasi shakllantirilgan. Shundan qariyb 4,9 milliard dollari xorijiy investitsiya va kreditlarga to‘g‘ri kelishi kutilmoqda. Bu sa’y-harakatlar 86 mingga yaqin ish o‘rni tashkil etish imkonini beradi.
Joriy yilda mazkur loyihalar doirasida barcha manbalar hisobidan 4,1 milliard dollar investitsiya o‘zlashtirilishi belgilangan. 454 ta loyihani ishga tushirib, qariyb 29 ming kishini ish bilan ta’minlash maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari taqdimot qilingan loyihalarni belgilangan muddatlarda va sifatli, zamon talablariga mos ravishda amalga oshirish bo‘yicha qator topshiriqlar berdi.

Состоялась презентация инвестиционных проектов
По возвращении из Джизакской области Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился инвестиционными проектами.
Сначала состоялась презентация крупных инвестпроектов, которые коммерческие банки планируют реализовать в 2021 году.
В нашей стране проводится системная работа по производству экспортоориентированной и импортозамещающей продукции с привлечением современных технологий. В частности, в 2021 году коммерческими банками намечено профинансировать инвестпроекты на сумму 120 триллионов сумов.
Кроме того, разработано 14 крупных инвестиционных проектов на сумму около 1 миллиарда долларов в сфере производства строительных материалов, легкой промышленности, сельском хозяйстве, нефтехимической промышленности, машиностроении и других областях.
Так, в городе Сырдарье был запущен проект по производству полиэтиленовых мешков и мягких контейнеров, в результате чего создано 2 тысячи новых рабочих мест. В продолжение этого Узпромстройбанк планирует реализовать проект стоимостью 94 миллиона долларов по производству нетканых материалов типа “спанбонд-мелтблаун”.
В целом, в рамках проектов намечено наладить производство специальной техники, полиметаллических изделий, геосинтетических материалов, строительных плит на основе минеральной ваты, труб, стекла и других стройматериалов, организовать плодоовощные кластеры и малые промышленные зоны.
Глава государства дал указания по учету социально-экономического потенциала регионов при реализации проектов, совершенствованию промышленной инфраструктуры, созданию кластеров и технопарков.
Президенту Шавкату Мирзиёеву также представлена информация о реализации инвестиционных проектов в столице. Отмечалось, что согласно программе социально-экономического развития Ташкента в 2020 году из всех источников финансирования было освоено 3,7 миллиарда долларов. Реализовано 306 проектов на сумму более 11 триллионов сумов, создано около 13 тысяч новых рабочих мест.
Так, общество с ограниченной ответственностью «ДСК Бинокор» в Бектемирском районе организовало производство железобетонных изделий с привлечением 504 миллиардов сумов инвестиций, а предприятие «Bek Mega Textile» в Сергелийском районе наладило выпуск текстильной продукции за счет инвестиций на 119 миллиардов сумов.
В продолжение работы в этом направлении на 2021-2023 годы сформировано 1 277 инвестиционных проектов на сумму более 109 триллионов сумов. Ожидается, что почти 4,9 миллиарда долларов из этой суммы составят иностранные инвестиции и кредиты. Реализация данных проектов позволит создать около 86 тысяч рабочих мест.
В этом году в эти проекты из всех источников будет инвестировано 4,1 миллиарда долларов. Планируется запустить 454 проекта и трудоустроить около 29 тысяч человек.
Глава государства дал ряд поручений по своевременному и качественному осуществлению представленных проектов в соответствии с современными требованиями.