2021-01-11 | Siyosat
2021-yilning 8-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Hindiston Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Manish Prabhat bilan uchrashdi.
Suhbat davomida 2020-yilning dekabr oyida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi oʻrtasidagi virtual Sammitning muvaffaqiyatli oʻtkazilganligi taʼkidlandi hamda Afg‘oniston masalasida ikki tomonlama hamkorlikning ayrim jihatlari muhokama qilindi.
Afgʻonistonda siyosiy tinchlik jarayonini boshlashga koʻmaklashish boʻyicha Oʻzbekiston tomonidan koʻrilayotgan chora-tadbirlar, ushbu mamlakatda amalga oshirilayotgan transport-kommunikatsiya loyihalari toʻgʻrisida Hindiston tomoniga maʼlumot berildi.
Hindiston Elchisi Afgʻonistonda uzoq muddatli va barqaror tinchlikni oʻrnatish, uning ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini tiklash va afgʻonlararo inklyuziv muloqotlarni davom ettirishda Oʻzbekistonning faol ishtirokini alohida qayd etdi.
Tomonlar taʼlim sohasida, xususan, Termiz shahridagi Afgʻoniston fuqarolarini oʻqitish taʼlim markazi orqali oʻzaro hamkorlik istiqbollarini ham muhokama qildi.

2021-01-11 | Политика
8 января 2021 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Индия Манишем Прабхатом.
В ходе состоявшейся беседы стороны отметили успешное проведение в декабре 2020 года виртуального Саммита между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Республики Индия Нарендрой Моди, а также обсудили отдельные аспекты двустороннего сотрудничества в афганском направлении.
Индийская сторона была проинформирована о предпринимаемых Узбекистаном мерах по содействию запуску мирного политического процесса, реализуемых транспортно-коммуникационных проектах в Афганистане.
Посол Индии особо подчеркнул активное участие Узбекистана в деле установления долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане, восстановления его социально-экономической инфраструктуры и содействия инклюзивным межафганским переговорам.
Стороны также обсудили перспективы взаимодействия в образовательной сфере между Узбекистаном и Индией, в частности по линии Образовательного центра по обучению афганских граждан в г.Термезе.