O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri va FAO bosh direktori 2021-yildagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab olishdi
2021-01-08 | Iqtisodiyot
Toshkent – Rim. 2021-yil 7-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri, noyabr oyida FAOning Yevropa mintaqaviy konferensiyasining raisi etib tayinlangan Jamshid Xodjayev va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori Syuy Dunyuy onlayn rejimida ishchi uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida vazir Xodjayev FAO bosh direktori bilan «Yo‘l xaritasi» da 2021-yilga belgilangan rejalarni muhokama qildi va kelishib oldi. «Yo‘l xaritasi» ning muhim bandlaridan biri - 2021-yilda bo‘lib o‘tadigan Butunjahon oziq-ovqat sammiti ishida O‘zbekistonning faol ishtirokini, shuningdek sammit hujjatlari va qarorlarini tayyorlashdagi ishtirokini ta'minlashdan iborat.
FAO bosh direktori Syuy Dunyuy FAO O‘zbekistonning oziq-ovqat sammitidagi faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlashi va Yevropa mintaqaviy konferensiyasi raisi sifatida vazir Xodjayevning mintaqa davlatlari pozisiyalarini muvofiqlashtirishiga tayanayotganini ta'kidlab o‘tdi. Shuningdek, u Xodjayevning FAO Kengashining 2021-yilga rejalashtirilgan yig‘ilishlari hamda oziq-ovqat va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha global konferensiyalar ishiga qo‘shadigan hissasi ahamiyatli va zarur ekanini aytdi. FAO Bosh direktori tashkilot vakillari ishiga alohida e'tibor qaratayotgani uchun minnatdorchilik bildirdi.
- Qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan va «Qishloq xo‘jaligi fidoyisi» ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan bir guruh davlat va xususiy tashkilotlar xodimlari, olimlar va mutaxassislar, fermerlar va ishchilar orasida FAO vakillarini ko‘rish men uchun katta sharafdir. Dekabrning har ikkinchi yakshanbasini Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni sifatida nishonlar ekan, davlat qishloq xo‘jaligi vakillariga va ularning ushbu muhim sohani rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslariga katta e'tibor jalb etmoqda — ta'kidladi Syuy Dun'yuy.
Onlayn uchrashuv davomida FAO va O‘zbekiston o‘rtasida 2021-2025 yillarga mo‘ljallangan mamlakatlararo Hadli bitimning asosiy bandlari muhokama qilindi. Dasturni yanvar' oyi davomida tasdiqlash va imzolash rejalashtirilgan.
- O‘zbekiston FAO bilan bir yil davomida juda samarali hamkorlik qildi, — ta'kidladi Xodjayev. — Biz ko‘plab qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirdik va, masalan, issiqxona xo‘jaliklari, chigirtkalarga qarshi kurash, sholi yetishtirish, asalarichilik singari yo‘nalishlardagi bir nechta yangi loyihalarni ishga tushirdik. BMTning yangi Barqaror rivojlanish Hadli dasturiga muvofiq hozirgi vaqtda FAO va Qishloq xo‘jaligi vazirligi jamoasi O‘zbekiston uchun 2021-2025 yillarga mo‘ljallangan yangi Hadli dasturni tayyorladilar. Bir necha kun ichida uni imzolashga va amalga oshirishga kirishishga tayyormiz.
Shuningdek, vazir fursatdan foydalangan holda Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Xalqaro raqamli kengash yaratilishini O‘zbekiston qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini yana bir bor ta'kidladi.
- FAOning Yevropa mintaqaviy konferensiyasi raisi sifatida qishloq xo‘jaligida, ayniqsa moliyaviy imkoniyatlari katta bo‘lmagan fermerlar uchun zamonaviy raqamli texnologiyalardan foydalanish imkoniyatini taqdim etish va ularni kengaytirish borasida barcha mamlakatlarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta'kidlamoqchiman, - deya qo‘shimcha qildi Xodjayev.
Vazir ta'kidlaganidek, yaqinda bo‘lib o‘tadigan oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha 2021-yilgi Global forum va Qishloq xo‘jaligi vazirlarining 13-Berlin konferensiyasi ushbu yo‘nalishda harakatlarni boshlash uchun yaxshi imkoniyat rolini o‘tashi mumkin. Bundan tashqari, yaqinlashayotgan «Butunjahon oziq-ovqat sammiti 2021»ni ushbu maqsadlarda xizmat qilishga mos yana bir maydon sifatida tilga olish mumkin.
Uchrashuv O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) o‘rtasida FAOning Rimdagi bosh qarorgohida O‘zbekistonning tematik zonasini yaratish to‘g‘risidagi Bitimni imzolash marosimi bilan yakunlandi. Eslatib o‘tamiz, tashkilotning bosh qarorgoxi Rimning markazida, Kolizeyga yaqin joyda joylashgan. Binoda FAOga a'zo bo‘lgan turli mamlakatlar: Fransiya, Hindiston, Kanada, Avstraliya, Pol'sha kabi davlatlarga mos uslubdagi tematik makonlar allaqachon yaratilgan.
Ma'lumot uchun: FAO Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti bo‘lib, u asosiy e'tiborni ochlikka qarshi kurash va oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashga qaratadi. 1945-yilda asos solingan FAOga 194 davlat a'zo. O‘zbekiston unga 2001-yilda a'zo bo‘lgan. 2014-yilda Toshkentda tashkilotning vakolatxonasi ochildi. 2022-yilgacha bo‘lgan harakatlar rejasini belgilab bergan Hadli dastur doirasida FAO O‘zbekiston hukumati bilan kelishilgan uchta ustuvor yo‘nalishda qo‘llab-quvvatlab keladi, bular: Qishloq xo‘jaligi vazirligi va boshqa davlat idoralarini institusional va strategik qo‘llab-quvvatlash; qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat zanjirini rivojlantirish, bozorga kirish; tabiiy resurslarni barqaror boshqarish, iqlim o‘zgarishi va bioxilma-xillik.

Глава Минсельхоза Республики Узбекистан и гендиректор ФАО согласовали направления сотрудничества на 2021 год
2021-01-08 | Экономика
Ташкент – Рим. 7 января 2021 года в режиме онлайн министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, который был избран в ноябре председателем Региональной конференции ФАО по Европе, и генеральный директор Продовольственной и сельскохозяйственной Организации объединенных наций (ФАО) Цюй Дунъюй провели рабочую встречу.
В рамках встречи министр Ходжаев обсудил и согласовал с генеральным директором ФАО обозначенные в Дорожной карте планы на 2021 год. Среди ключевых пунктов Дорожной карты – обеспечение активного участия Узбекистана в работе Всемирного продовольственного саммита в 2021 году, а также в подготовке документов и решений саммита.
Генеральный директор ФАО Цюй Дунъюй подтвердил, что ФАО приветствует активное участие Узбекистана в продовольственном саммите и рассчитывает на координацию министра Ходжаева в качестве председателя Региональной конференции по Европе. Он отметил важность и необходимость вклада Ходжаева в работу намеченных на 2021 год заседаний Совета ФАО, а также глобальных конференций по продовольствию и изменению климата. Гендиректор ФАО отдельно поблагодарил за внимание к работе представителей организации.
.jpg)
- Для меня большая честь видеть представителей ФАО среди группы сотрудников государственных и частных организаций, ученых и специалистов, фермеров и рабочих, которые внесли достойный вклад в развитие сельскохозяйственного сектора и были награждены нагрудным знаком «Қишлоқ хўжалиги фидойиси». Отмечая каждое второе воскресенье декабря как День работников сельского хозяйства, государство выказывает большое внимание представителям сельского хозяйства и их инициативам, направленным на развитие этой важной отрасли, - подчеркнул Цюй Дунъюй.
В рамках онлайн-встречи были обсуждены основные моменты Страновой рамочной программы между ФАО и Узбекистаном на 2021-2025 годы. Программу запланировано утвердить и подписать в течение января.
- Узбекистан провел год весьма продуктивного сотрудничества с ФАО, - отметил Ходжаев. - Мы успешно реализовали множество совместных проектов и запустили несколько новых, например, по тепличному хозяйству, борьбе с саранчой, выращиванию риса, пчеловодству. В соответствии с новой Рамочной программой устойчивого развития ООН в настоящее время ФАО и команда Минсельхоза подготовили новую Рамочную программу для Узбекистана на 2021-2025 годы. Я готов подписать ее в течение нескольких дней и приступить к ее реализации.
Также министр, пользуясь случаем, вновь выразил готовность к поддержке со стороны Узбекистана создания Международного цифрового совета по вопросам продовольствия и сельского хозяйства.
- В качестве председателя Региональной конференции ФАО по Европе я бы хотел подчеркнуть важность поддержки всех стран по расширению возможностей и доступа к современным цифровым технологиям в сельском хозяйстве, особенно для фермеров с небольшим объемом финансовых ресурсов, - добавил Ходжаев.
Как отметил министр, одной из таких хороших возможностей для действий может стать предстоящий Глобальный форум по продовольствию и сельскому хозяйству 2021 года и 13-я Берлинская конференция министров сельского хозяйства. Еще одной площадкой станет приближающийся Всемирный продовольственный саммит 2021 года.
Встреча завершилась церемонией подписания Соглашения между Республикой Узбекистан и ФАО о создании тематической зоны Узбекистана в штаб-квартире ФАО. Напомним, штаб-квартира находится в центре Рима, недалеко от Колизея. В здании уже есть тематические пространства, выполненные в стиле различных стран-участниц ФАО: Франции, Индии, Канады, Австралии, Польши и других.
Для информации: ФАО – это Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН, основной задачей которой является борьба с голодом и обеспечение продовольственной безопасности. Основанная в 1945 году, ФАО включает 194 государства-члена. Узбекистан стал членом ФАО в 2001 году. В 2014 году в Ташкенте открылось представительство организации. Согласно Рамочной программе сотрудничества, определившей план действий до 2022 года, ФАО оказывает поддержку в трех приоритетных областях, согласованных с Правительством Узбекистана: институциональная и стратегическая поддержка Министерства сельского хозяйства и других государственных учреждений; развитие сельского хозяйства и продовольственно-сбытовой цепочки, доступа к рынкам; устойчивое управление природными ресурсами, изменение климата и биоразнообразие.