O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri va FAO bosh direktori 2021-yildagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab olishdi
2021-01-08 | Iqtisodiyot
Toshkent – Rim. 2021-yil 7-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri, noyabr oyida FAOning Yevropa mintaqaviy konferensiyasining raisi etib tayinlangan Jamshid Xodjayev va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori Syuy Dunyuy onlayn rejimida ishchi uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida vazir Xodjayev FAO bosh direktori bilan «Yo‘l xaritasi» da 2021-yilga belgilangan rejalarni muhokama qildi va kelishib oldi. «Yo‘l xaritasi» ning muhim bandlaridan biri - 2021-yilda bo‘lib o‘tadigan Butunjahon oziq-ovqat sammiti ishida O‘zbekistonning faol ishtirokini, shuningdek sammit hujjatlari va qarorlarini tayyorlashdagi ishtirokini ta'minlashdan iborat.
FAO bosh direktori Syuy Dunyuy FAO O‘zbekistonning oziq-ovqat sammitidagi faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlashi va Yevropa mintaqaviy konferensiyasi raisi sifatida vazir Xodjayevning mintaqa davlatlari pozisiyalarini muvofiqlashtirishiga tayanayotganini ta'kidlab o‘tdi. Shuningdek, u Xodjayevning FAO Kengashining 2021-yilga rejalashtirilgan yig‘ilishlari hamda oziq-ovqat va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha global konferensiyalar ishiga qo‘shadigan hissasi ahamiyatli va zarur ekanini aytdi. FAO Bosh direktori tashkilot vakillari ishiga alohida e'tibor qaratayotgani uchun minnatdorchilik bildirdi.
- Qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan va «Qishloq xo‘jaligi fidoyisi» ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan bir guruh davlat va xususiy tashkilotlar xodimlari, olimlar va mutaxassislar, fermerlar va ishchilar orasida FAO vakillarini ko‘rish men uchun katta sharafdir. Dekabrning har ikkinchi yakshanbasini Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni sifatida nishonlar ekan, davlat qishloq xo‘jaligi vakillariga va ularning ushbu muhim sohani rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslariga katta e'tibor jalb etmoqda — ta'kidladi Syuy Dun'yuy.
Onlayn uchrashuv davomida FAO va O‘zbekiston o‘rtasida 2021-2025 yillarga mo‘ljallangan mamlakatlararo Hadli bitimning asosiy bandlari muhokama qilindi. Dasturni yanvar' oyi davomida tasdiqlash va imzolash rejalashtirilgan.
- O‘zbekiston FAO bilan bir yil davomida juda samarali hamkorlik qildi, — ta'kidladi Xodjayev. — Biz ko‘plab qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirdik va, masalan, issiqxona xo‘jaliklari, chigirtkalarga qarshi kurash, sholi yetishtirish, asalarichilik singari yo‘nalishlardagi bir nechta yangi loyihalarni ishga tushirdik. BMTning yangi Barqaror rivojlanish Hadli dasturiga muvofiq hozirgi vaqtda FAO va Qishloq xo‘jaligi vazirligi jamoasi O‘zbekiston uchun 2021-2025 yillarga mo‘ljallangan yangi Hadli dasturni tayyorladilar. Bir necha kun ichida uni imzolashga va amalga oshirishga kirishishga tayyormiz.
Shuningdek, vazir fursatdan foydalangan holda Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Xalqaro raqamli kengash yaratilishini O‘zbekiston qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini yana bir bor ta'kidladi.
- FAOning Yevropa mintaqaviy konferensiyasi raisi sifatida qishloq xo‘jaligida, ayniqsa moliyaviy imkoniyatlari katta bo‘lmagan fermerlar uchun zamonaviy raqamli texnologiyalardan foydalanish imkoniyatini taqdim etish va ularni kengaytirish borasida barcha mamlakatlarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta'kidlamoqchiman, - deya qo‘shimcha qildi Xodjayev.
Vazir ta'kidlaganidek, yaqinda bo‘lib o‘tadigan oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha 2021-yilgi Global forum va Qishloq xo‘jaligi vazirlarining 13-Berlin konferensiyasi ushbu yo‘nalishda harakatlarni boshlash uchun yaxshi imkoniyat rolini o‘tashi mumkin. Bundan tashqari, yaqinlashayotgan «Butunjahon oziq-ovqat sammiti 2021»ni ushbu maqsadlarda xizmat qilishga mos yana bir maydon sifatida tilga olish mumkin.
Uchrashuv O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) o‘rtasida FAOning Rimdagi bosh qarorgohida O‘zbekistonning tematik zonasini yaratish to‘g‘risidagi Bitimni imzolash marosimi bilan yakunlandi. Eslatib o‘tamiz, tashkilotning bosh qarorgoxi Rimning markazida, Kolizeyga yaqin joyda joylashgan. Binoda FAOga a'zo bo‘lgan turli mamlakatlar: Fransiya, Hindiston, Kanada, Avstraliya, Pol'sha kabi davlatlarga mos uslubdagi tematik makonlar allaqachon yaratilgan.
Ma'lumot uchun: FAO Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti bo‘lib, u asosiy e'tiborni ochlikka qarshi kurash va oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashga qaratadi. 1945-yilda asos solingan FAOga 194 davlat a'zo. O‘zbekiston unga 2001-yilda a'zo bo‘lgan. 2014-yilda Toshkentda tashkilotning vakolatxonasi ochildi. 2022-yilgacha bo‘lgan harakatlar rejasini belgilab bergan Hadli dastur doirasida FAO O‘zbekiston hukumati bilan kelishilgan uchta ustuvor yo‘nalishda qo‘llab-quvvatlab keladi, bular: Qishloq xo‘jaligi vazirligi va boshqa davlat idoralarini institusional va strategik qo‘llab-quvvatlash; qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat zanjirini rivojlantirish, bozorga kirish; tabiiy resurslarni barqaror boshqarish, iqlim o‘zgarishi va bioxilma-xillik.

The head of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan and the General Director of FAO agreed on the directions of cooperation for 2021
2021-01-08 | Economics
On January 7, a working meeting was held between the Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjayev, who was elected in November as a Chairman of the FAO Regional Conference for Europe and Director-General of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), Qu Dongyu, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, during the meeting, the Minister Jamshid Khodjayev and the Director-General of FAO discussed and agreed the plans outlined in the Roadmap for 2021. Ensuring the active participation of Uzbekistan in the work of the World Food Summit in 2021, as well as in the preparation of documents and decisions of the summit were among the key points of the Roadmap.
FAO Director-General Qu Dongyu confirmed that FAO welcomes Uzbekistan's active participation in the food summit and looks forward to the coordination of the Minister Jamshid Khodjayev as a Chairman of the Regional Conference for Europe. He highlighted the importance and necessity of Khodjayev's contribution to the work of the FAO Council meetings scheduled for 2021, as well as global conferences on food and climate change. The Director-General of FAO also thanked the representatives of the organization for their attention to the work.
• It is a great honor for me to see representatives of FAO among a group of employees of public and private organizations, scientists and specialists, farmers and workers who have made a worthy contribution to the development of the agricultural sector and were awarded the Badge "Qishloq xo'jaligi fidoyisi" ("Agriculture Devotee"). By celebrating every second Sunday of December as the Day of workers of Agriculture, the state pays increased attention to the representatives of agriculture and their initiatives aimed at the development of this important industry, - Qu Dongyu underlined.
During the online meeting, the main points of the Country Framework Program between FAO and Uzbekistan for 2021-2025 were discussed. The program is scheduled to be approved and signed during January.
• Uzbekistan has spent a year of very productive cooperation with FAO, - Jamshid Khodjayev noted. - We have successfully implemented many joint projects and launched several new ones; for example, greenhouse farming, locust control, rice cultivation, beekeeping projects. In accordance with the new UN Sustainable Development Framework, FAO and the Ministry of Agriculture team have now prepared a new Framework Program for Uzbekistan for 2021-2025. I am ready to sign it within a few days and start implementing it.
The Minister also took the opportunity to reiterate Uzbekistan's readiness to support the establishment of the International Digital Council on Food and Agriculture.
• As the Chairman of the FAO Regional Conference for Europe, I would like to emphasize the significance of supporting all countries to expand opportunities and access to modern digital technologies in agriculture, especially for farmers with small financial resources, - Jamshid Khodjayev added.
As indicated by the Minister, one of such good opportunities for action can be the upcoming Global Forum on Food and Agriculture 2021 and the 13th Berlin Agriculture Ministers' Conference. Another platform will be the forthcoming World Food Summit in 2021.
The meeting ended with the signing ceremony of the Agreement between the Republic of Uzbekistan and FAO on the establishment of the thematic zone of Uzbekistan at the FAO headquarters. It should be reminded that the headquarters is located in the center of Rome, near the Colosseum. The building already has themed spaces designed in the style of various FAO member countries: France, India, Canada, Australia, Poland and others.