“Markaziy Osiyo investitsiyaviy sherikligi” tashabbusini yo‘lga qo‘yish to‘g‘risida Amerika Qo‘shma Shtatlari, O‘zbekiston va Qozog‘istonning qo‘shma bayonoti
2021-01-08 | Iqtisodiyot
Quyidagi bayonot matni Amerika Qo‘shma Shtatlari, O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi hukumatlari tomonidan e'lon qilindi.
Matn boshlanishi:
Amerika Qo‘shma Shtatlari, O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi hukumatlari “Markaziy Osiyo investitsiyaviy sherikligi” tashabbusi yo‘lga qo‘yilganligini e'lon qilishmoqda. Ishtirokchilar boshqa mamlakatlarni mintaqaviy iqtisodiy sheriklik va farovonlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ushbu tashabbusga qo‘shilishlarini olqishlaydilar.
Mazkur tashabbus orqali AQSh Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi (DFC), O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Qozog‘iston Respublikasi Hukumati manfaatlarini ko‘zlab harakat qiluvchi “Ostona” Xalqaro moliya markazi, Markaziy Osiyo va mintaqadagi xususiy sektori o‘sishiga hamda iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga xizmat qiladigan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun besh yil ichida kamida 1 milliard dollar mablag‘larini jalb etish maqsadida barcha imkoniyatlarni ishga soladilar.
“Markaziy Osiyo investitsiyaviy sherikligi”ning maqsadi xalqaro infratuzilma sifat standartlariga javob beradigan hamda inklyuziv, shaffof va barqaror investitsiyalar hajmining o‘sishiga ko‘maklashuvchi xususiy sektor sohasidagi loyihalarni ilgari surishdan iborat bo‘ladi. Shunday qilib, sheriklar loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirishga hissa qo‘shadi va mintaqaga qo‘shimcha xususiy investitsiyalar kirib kelishini faollashtiradi.
“Markaziy Osiyo investitsiyaviy sherikligi” AQShning Markaziy Osiyoda iqtisodiy o‘sish va farovonlikni qo‘llab-quvvatlash borasidagi sa'y-harakatlarini hayotga tatbiq etishdagi muhim qadamdir. “C5+1” platformasi orqali amalga oshirilayotgan ushbu tashabbus Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyotini mustahkamlash va o‘sishini ta'minlash maqsadida savdo-sotiqni oshirish, kompleks rivojlanishni rag‘batlantirish va ko‘p tomonlama aloqalarni chuqurlashtirish uchun barcha mavjud imkoniyatlardan foydalanishga intiladi.
Mintaqa COVID-19 pandemiyasining iqtisodiy oqibatlarini yengib o‘tishga intilar ekan, bunday hamkorlik va barqarorlik har qachongidan ham muhimroq.
“Markaziy Osiyo investitsiyaviy sherikligi” har bir Markaziy Osiyo mamlakatining rivojlanish va gullab-yashnashga intilishiga asoslanadi.
Mintaqaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlashdan tashqari, DFC O‘zbekiston Respublikasi Investittsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Qozog‘iston Respublikasi Hukumati manfaatlarini ko‘zlab harakat qiluvchi “Ostona” xalqaro moliya markazi bilan o‘zaro anglashuv memorandumlarini imzolash hamda investitsiya jamg‘armalari faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganish orqali Markaziy Osiyoda sheriklikni chuqurlashtirishda davom etadi.

Joint Statement of the United States of America, the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan on the Announcement of the Central Asia Investment Partnership
2021-01-08 | Economics
The text of the following statement was released by the Governments of the United States of America, the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan.
Begin Text:
Today the Governments of the United States of America, the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan are announcing the launch of the Central Asia Investment Partnership. The participants welcome other countries to join this initiative to promote regional economic partnership and prosperity.
Through this initiative, the U.S. International Development Finance Corporation (DFC), the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and Astana International Financial Centre, acting in the interests of the Government of the Republic of Kazakhstan, will make all possible efforts to raise at least $1 billion over five years to support projects that advance private-sector led growth and increase economic connectivity within Central Asia and the broader region.
The Central Asia Investment Partnership will advance private sector led projects that exemplify international standards for quality infrastructure and promote inclusive, transparent, and sustainable investments. In doing so, partners will maximize the success and positive impact of the projects and mobilize additional private investment to the region.
The Central Asia Investment Partnership is an important step in advancing U.S. efforts to support economic growth and prosperity for Central Asia. Working through the C5+1 platform, the initiative will seek to take advantage of opportunities for increasing trade, development, and connectivity to make each country in Central Asia stronger and more prosperous. As the region seeks to recover from the economic effects of the COVID-19 pandemic, such cooperation and resilience is more important than ever.
The Central Asia Investment Partnership is based on a respect for the development and prosperity of each of the Central Asian countries.
In addition to supporting regional projects, DFC will continue to deepen its bilateral partnerships in Central Asia through signing bilateral Memorandums of Understanding with the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and the Astana International Financial Centre, acting in the interests of the Government of the Republic of Kazakhstan, and exploring support for investment funds and other bilateral projects.