“Yoshlar daftari” platformasi bo‘yicha ishlar olib borilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida Prezidentimizning Oliy Majlis va xalqqa Murojaatnomasi hamda “Yoshlar forumi”da belgilab berilgan vazifalar yuzasidan yoshlar tarbiyasiga mas’ul bo‘lgan rahbarlar uchun davlat idoralari rahbarlari ishtirokida ikki kunlik o‘quv-seminari bo‘lib o‘tdi.
Mazkur o‘quv seminarida “Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi” DM rahbari Bahrom Ziyayev ishtirok etib, yoshlarni qo'llab-quvvatlashga mo‘ljallangan “Yoshlar daftari platformasini taqdim etdi.
Ma’ruzachi ta’kidlaganidek, «Yoshlar daftari» platformasiga Davlat test markazi va qo'shimcha ravishda 13 ta manzilli idoralardan olingan ma'lumotlari asosida 16 dan 30 yoshgacha bo'lgan yoshlarimiz qamrab olinib, ularning reestri shakllantirilmoqda. Shu tariqa endi yoshlarning ijtimoiy ahvoli, qiziqishi, qaerda yashashi, nima ish bilan shug‘ullanayotgani to‘g‘risida ma'lumotlar bazasi yaratiladi. Tizimda butun respublikamiz yoshlari haqidagi ma'lumotlar raqamli shakllanib, yangilanib boradi.

Ведется работа в рамках проекта платформы «Молодежная тетрадь»
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан прошел двухдневный учебный семинар для руководителей по работе с молодежью с участием глав министерств и ведомств, в соответствии с задачами, определенными в Послании Президента Республики Узбекистан парламенту, а также в ходе выступления главы государства на Форуме молодежи.
В семинаре принял участие директор ГУ «Центр управления проектами электронного правительства» Бахром Зияев, который презентовал платформу «Молодежная тетрадь», направленную на поддержку молодежи.
Как отметил докладчик, на платформе «Молодежная тетрадь» сформирован реестр о молодежи в возрасте от 16 до 30 лет на основе данных Государственного тестового центра и 13 адресных ведомств в дополнительном порядке. В соответствии с этим создана информационная база о социальном состоянии молодых людей, их интересах, месте проживания, роде занятий. В системе все данные укомплектованы в цифровом виде и будут постоянно пополняться.
В конце выступления со стороны слушателей поступили вопросы, на которые специалисты дали подробные и развернутые ответы.