Botir Zaripov tadbirkorlar muammolarini o‘rganishda davom etadi
Bu borada buxoroda ham aholining turmush darajasi va sifatini yaxshilash, tadbirkorlikni rivojlantirish orqali yangi ish o‘rinlarini tashkil etishga katta e’tibor qaratilmoqda.
Buxoro viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Botir Zaripov boshchiligidagi sektorlar rahbarlari, Buxoro shahar hokimligi mutasaddilari, viloyat hokimining tegishli o‘rinbosarlari, viloyat korxona va tashkilotlari mas’ullari Buxoro shahri sanoat zonasida joylashgan tadbirkorlik subyektlari faoliyati va hududda investorlar tomonidan belgilangan investitsiya majburiyatlarining bajarilish holati bilan navbatdagi kungi tanishuvi chog‘ida ham ayni shu masalalar e’tibor markazida bo‘ldi.
Dastlabki manzil Sanoatchilar ko‘chasida joylashgan ip-gazlama va bo‘z ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Naqsh oydin” MChJ bo‘ldi. Botir Zaripov korxona faoliyatini ko‘zdan kechirib, tadbirkor bilan suhbatlashdi.
Jamiyat rahbari Ulug‘bek Hamroyevning ma’lum qilishicha, ayni paytda 22 nafar ishchi-xodim mehnat qilayotgan korxona tomonidan 2020-yilda 250 ming AQSH dollarilik mahsulot eksport qilingan. Hozirda korxona faoliyatini yanada kengaytirish choralari ko‘rilmoqda. Buning uchun Janubiy Koreyadan texnologik uskunalar olib kelinishi ko‘zda tutilgan. Natijada qo‘shimcha 40 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
O‘z navbatida viloyat rahbari korxona faoliyatini kengaytirish bilan bog‘liq qanday muammolar borligi bilan ham qiziqdi. Bildirilishicha, hozirda korxonaning bir maromda ishlashini ta’minlashda tabiiy gaz bosimi pastligi masalasi mavjud. Shuningdek, yangi texnologik uskunalarni olib kelish va o‘rnatish jarayonida tijorat bankining 300 ming AQSH dollarilik kredit mablag‘i zarur bo‘ladi.
Viloyat rahbari mazkur masalalarni tez muddatda hal etish bo‘yicha “HududgazBuxoro” gaz ta’minoti filiali va Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasi mutasaddilariga topshiriq berdi.
Shuningdek, Botir Zaripov mutasaddilarga shunday korxonalar sonini ko‘paytirish, matodan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan jarayonni qamrab oluvchi faoliyatni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha zarur tavsiyalar berdi.
Peshko‘ tumanidagi “Hamro Rahmon chorva” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi qoshida tashkil etilgan  “Shuhratmashservis agrosaxovati” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati ko‘pchilikka yaxshi tanish.
Gap shundaki, jamiyatda parrandachilik uchun zarur uskunalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yilgan. Jo‘jani sanoat usulida parvarishlash uchun turli o‘lchamdagi kataklar, tovuqlar patini tozalovchi apparatlar, ozuqani maydalash va tarqatish jihozlari tayyorlanayapti. E’tiborlisi, bu uskunalarning barchasi jamiyat rahbari tomonidan o‘zimiz ixtiro qilingan.
Botir Zaripov mazkur jamiyatning Sanoatchilar ko‘chasida joylashgan filiali bilan yaqindan tanishdi. Ishlab chiqarish jarayonlarini ko‘zdan kechirdi.
Jihozlarning ixchamligi, tejamkorligi, qo‘l mehnatini yengillashtirishi bilan buyurtmachilarga ma’qul tushishini alohida ta’kidladi. Jamiyat faoliyatini yanada faollashtirish yuzasidan fikrlashib olindi.
Mamlakatimizda avtomobil transportida yuk va yo‘lovchi tashuvlari sohasidagi xizmatlarning deyarli yuz foizi bugun aynan xususiy tadbirkorlar tomonidan amalga oshirilmoqda. Buni Buxoro shahrida aholiga yo‘lovchi tashish xizmatlarini taklif etayotgan “Alixan trans servis“ MChJ misolida yaqqol ko‘rishimiz mumkin. Korxona mamlakatimiz Mustaqilligining 28 yillik tantanalari arafasida Xitoy Xalq Respublikasidan “Asia star” rusumli 65 ta avtobus olib kelgan edi. Eng so‘nggi rusumdagi zamonaviy avtobuslar hozirda Buxoro shahri aholisiga xizmat ko‘rsatmoqda.
Viloyat rahbari mazkur jamiyat faoliyati bilan ham tanishdi. Korxona rahbariyati bilan kelgusi rejalar va mavjud muammolar haqida muloqot qildi. Mutasaddilarga aholi talabidan kelib chiqib, yangi yo‘nalishlar ochish, mavjudlarini qayta ko‘rib chiqish, avtobus bekatlarini rekonstrusiya qilish, bunga xususiy sektorni jalb qilish bo‘yicha muhim topshiriqlar berdi.
Shuningdek, o‘rganishlar jarayonida sanoat zonasida joylashgan issiqxona xo‘jaliklari, neft va gaz sanoati korxonalari, beton mahsulotlari, polietilen qoplar, qurilish materiallari ishlab chiqarish subyektlaridagi holat, mavjud muammolar yechimiga alohida e’tibor qaratildi.
Bu kabi o‘rganishlar davom etadi. Bu haqda rasmiy sahifalarimiz orqali batafsil axborot berib boramiz.

Botir Zaripov will continue to study the problems of entrepreneurs
During the pandemic, the prevention of economic problems has become one of the urgent tasks of the day.
In this regard, in Bukhara, great attention is paid to improving the living standards and quality of life, creating new jobs through the development of entrepreneurship.
Heads of sectors headed by acting Hokim of Bukhara region Botir Zaripov, officials of Bukhara city khokimiyat, relevant deputy khokims of the region, heads of enterprises and organizations of Bukhara region The same issues were in the focus of attention during the acquaintance.
The first address was Naqsh Oydin LLC, which specializes in the production of cotton and gray, located on Sanoatchilar Street. Botir Zaripov inspected the activities of the enterprise and talked to the entrepreneur.
According to the head of the company Ulugbek Khamroyev, the company, which currently employs 22 people, in 2020 exported products worth $ 250,000. Currently, measures are being taken to further expand the activities of the enterprise. For this purpose, it is planned to import technological equipment from South Korea. As a result, an additional 40 new jobs will be created.
In turn, the head of the region was interested in the problems associated with the expansion of the enterprise. It was noted that at present there is a problem of low natural gas pressure in ensuring the smooth operation of the enterprise. Also, in the process of delivery and installation of new technological equipment will need a loan of 300 thousand US dollars from a commercial bank.
The head of the region instructed the officials of the HududgazBukharo gas supply branch and the Central Bank to address these issues as soon as possible.
Botir Zaripov also gave the necessary recommendations to officials to increase the number of such enterprises, to launch activities that cover the process from fabric to finished products.
The activities of Shuhratmashservis Agrosakhovati LLC, established under the Hamro Rahmon Chorva diversified farm in Peshko district, are well known.
The fact is that the society has established the production of equipment for poultry. Cages of different sizes, chicken patina cleaning equipment, feed shredding and distribution equipment are being prepared for the industrial care of chickens. It is noteworthy that all of this equipment was invented by the head of the community himself.
Botir Zaripov got acquainted with the branch of the society, located on Sanoatchilar Street. Reviewed production processes.
He stressed that the compactness of the equipment, economy, ease of manual labor will please customers. Consideration was given to further intensifying the activities of the society.
Today in our country almost one hundred percent of services in the field of freight and passenger transportation by road are provided by private entrepreneurs. This can be seen in the example of Alikhan Trans Servis LLC, which offers passenger transportation services to the population in Bukhara. On the eve of the 28th anniversary of independence of our country, the company imported 65 buses "Asia Star" from the People's Republic of China. The latest modern buses now serve the population of Bukhara.
The head of the region also got acquainted with the activities of the society. He talked with the management of the enterprise about future plans and existing problems. He gave important instructions to the officials to open new routes, reconsider the existing ones, reconstruct bus stops, and involve the private sector in this, based on the needs of the population.
Also, in the course of the study, special attention was paid to the situation in greenhouses, oil and gas industry enterprises, concrete products, polyethylene bags, construction materials, located in the industrial zone, the solution of existing problems.