Xorazm viloyati mahallalari, tuman va shaharlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning kompleks dasturini tayyorlash borasidagi ishlarning borishi ko‘rib chiqildi
2021-01-06 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 5-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov rahbarligida Urganch shahridagi studiyadan videokonferensiya shaklida Xorazm viloyatini jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni rag‘batlantirish borasidagi ishlarning monitoringiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, mahalliy hokimliklar, to‘rt sektor rahbarlari hamda Xorazm viloyatining tuman va shaharlaridagi barcha 519 mahalla raislari ishtirok etdi.
Viloyatning tuman va shaharlariga biriktirilgan vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari hamda tijorat banklari rahbarlarining ijtimoiy va muhandislik infratuzilma ob'ektlari, va aholi turmush sharoitlarining bugungi holatini tahlil qilish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlari yuzasidan mahallalar kesimida dastlabki hisobotlari ko‘rib chiqildi.
Qishloq xo‘jaligi, sanoat va xizmat ko‘rsatish sohasidagi istiqbolli tarmoqlarni rivojlantirishga qaratilgan investisiya loyihalarini, shuningdek, muhandislik kommunikasiyalarini rekonstruksiya qilish va ta'mirlash, suv, gaz, issiqlik va elektr ta'minoti tizimlarini modernizasiya qilish hamda ijtimoiy ob'ektlarni qurish va ta'mirlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan har bir mahalla uchun ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish dasturlarini tayyorlash jarayoni ko‘rib chiqildi.
Ushbu dasturlar har bir mahallaning iqtisodiy salohiyati, aholi bandligining asosiy yo‘nalishlari, infratuzilmaning bugungi holati va ijtimoiy jihatdan rivojlanish darajasini hisobga olgan holda ishlab chiqilishi zarurligi ta'kidlandi.
Tadbir davomida Xorazm viloyatida umumiy qiymati 9,8 trln so‘mlik 686 ta investisiya loyihasi amalga oshirilishi va buning natijasida 15 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratilishi rejalashtirilganligi haqida so‘z bordi.
Tadbirkorlar bilan kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yish bilan ishsiz aholini kasanachilikka jalb etishga alohida e'tibor qaratildi. Shunday qilib, 1848 ta aniq korxona bilan hamkorlik qilib 55 mingdan ortiq oila chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik, bog‘dorchilik, hunarmandchilik va xizmat ko‘rsatish sohalarida barqaror daromad manbalari bilan ta'minlanadi.
Ishlab chiqilgan loyihalarni hayotga tatbiq etish uchun bo‘sh yer uchastkalari, bino va inshootlarga bo‘lgan ehtiyojni aniqlash, muhandislik infratuzilmasini modernizasiya qilish va mahallalarni obodonlashtirish doirasida qurilish-ta'mirlash ishlari ro‘yxatlarini shakllantirish, shuningdek, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj va ishsiz qatlamlarini ish bilan ta'minlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish yuzasidan qo‘shimcha ko‘rsatmalar berildi.
Joylardagi mavjud vaziyatni atroflicha va xolisona o‘rganish, aholi va tadbirkorlarning real muammolari bilan tanishish, kamchiliklarni bartaraf etish va qisqa muddatlarda aniq natijalarga erishishga qaratilgan samarali yechimlarni ishlab chiqish maqsadida vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlarining mahalla raislari bilan yaqin hamkorlik qilishi zarurligi qayd etildi.
Uchrashuv davomida mahalla raislari ham aholi bandligini ta'minlash va ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olish darajasini oshirish bo‘yicha bir qator takliflarini bildirdilar.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha mutasaddi rahbarlarga Xorazm viloyatining mahalla, tuman va shaharlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarini tayyorlash ishlarini jadallashtirish va ularni bevosita bajarishga kirishish topshirildi.

Рассмотрен ход работы по подготовке комплексной программы социально-экономического развития махаллей, районов и городов Хорезмской области
2021-01-06 | Экономика
5 января текущего года из студии в г.Ургенче в формате видеоконференции под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось совещание, посвященное мониторингу работы по стимулированию ускоренного социально-экономического развития Хорезмской области.
В совещании приняли участие члены руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти, руководители четырех секторов, а также руководители всех 519 махаллей районов и городов Хорезмской области.
Были рассмотрены предварительные отчеты руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков, закрепленных за районами и городами региона, о проделанной работе по анализу текущего состояния социальной и инженерной инфраструктуры и условий жизни населения в разрезе махаллей.
Рассмотрен ход подготовки программ социально-экономического развития для каждой отдельной махалли, включающих инвестиционные проекты, направленные на развитие перспективных отраслей сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг, а также конкретные меры по реконструкции и ремонту инженерных коммуникаций, модернизации систем водо-, газо-, тепло- и электроснабжения, а также строительству и ремонту объектов социальной сферы.
Подчеркнуто, что данные программы должны разрабатываться с учетом экономического потенциала, ключевых сфер занятости населения, текущего состояния инфраструктуры и уровня развития социальной сферы каждой махалли.
Было озвучено, что по состоянию на текущий момент в Хорезмской области намечена реализация 686 инвестиционных проектов на сумму 9,8 трлн сумов, что позволит создать порядка 15 тысяч новых рабочих мест.
Отдельное внимание уделено работе по привлечению незанятого населения к надомному труду с установлением кооперационных взаимоотношений с предпринимателями. Таким образом, более 55 тысяч семей в кооперации с 1848 конкретными предприятиями будут обеспечены стабильными источниками доходов в сферах животноводства, птицеводства, пчеловодства, садоводства, ремесленничества и сфере услуг.
Были даны дополнительные поручения по определению потребности в пустующих земельных участках, зданиях и сооружениях для реализации разработанных проектов, формированию перечней строительных и ремонтных работ в рамках модернизации инженерной инфраструктуры и благоустройству махаллей, а также выработки адресных мер по обеспечению занятости социально уязвимых и нетрудоустроенных слоев населения.
Отмечена необходимость тесного взаимодействия руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и органов местной власти с руководителями махаллей в целях глубокого и объективного изучения текущей ситуации на местах, ознакомления с реальными проблемами населения и предпринимателей, а также выработки эффективных решений, нацеленных на устранение недостатков и достижение ощутимых результатов в кратчайшие сроки.
В ходе совещания руководители махаллей также озвучили ряд собственных предложений по обеспечению занятости населения и повышению уровня охвата жителей социальными услугами.
По итогам совещания закрепленным руководителям были даны поручения по ускорению завершения работы по подготовке программ социально-экономического развития махаллей, районов и городов Хорезмской области и переходу к их непосредственной реализации.