Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining asosiy faoliyat yo‘nalishlari hamda ustuvor vazifalari belgilab olindi
2021-01-04 | Iqtisodiyot
Shu yilning 4-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S. Umurzakov rahbarligida Vazirlik faoliyatining asosiy yo‘nalishlari va joriy yildagi ustuvor vazifalarni muhokama qilishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda vazirning barcha o‘rinbosarlari, Vazirlikning boshqarma va tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Videokonferensiya shaklida kechgan tadbir davomida 2020-yilda erishilgan natijalar to‘g‘risidagi hisobotlar tinglandi, ular asosida alohida boshqarmalar va tarkibiy bo‘linmalar ishi tanqidiy ko‘rib chiqildi. Joriy vazifalarni bajarish samaradorligi va tezkorligini  oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Shuningdek, vazirlik faoliyatining asosiy yo‘nalishlari doirasida shu yil uchun belgilangan ish rejalari va kutilayotgan natijalar ko‘rib chiqildi.
Tarmoqlar va hududlar kesimida investitsiyalar va tashqi savdo faoliyatini monitoring qilish, yangi investitsiya loyihalarini shakllantirish, investitsiyalarni jalb qilish, sanoat siyosatini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, tadbirkorlar va eksportchilarga amaliy yordam berish va aholi bandligini oshirish bo‘yicha tadbirlar sifati hamda ularning o‘z vaqtida bajarilganligiga har tomonlama baho berildi. Mavjud kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha konstruktiv takliflar ishlab chiqildi.
Yig‘ilishda o‘rta bo‘g‘in rahbarlarining mas'uliyatini yuksaltirish, shuningdek, ularni vazirlikning strategik maqsadlarini amalga oshirishga jalb qilish zarurligi qayd etildi. Shu munosabat bilan investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosarlariga tegishli taklif va mexanizmlarni ishlab chiqish topshirildi.
Ishni tashkil etish tamoyillari va xizmat masalalarini hal qilishda tarkibiy bo‘linmalar o‘rtasidagi o‘zaro aloqalar tartibi ham qayta ko‘rib chiqildi. Yakuniy natijaga erishish uchun ish jarayonida tegishli boshqarmalarning solidar javobgarligi asosida yaqin hamkorlik qilish muhimligi ta'kidlandi. Tarmoqlarni rivojlantirish dasturlarini ishlab chiqish, iqtisodiyotning ustuvor sohalariga yuqori sifatli investitsiyalarni jalb etish va tashqi savdo siyosatini amalga oshirishda Vazirlik tarmoq boshqarmalarining o‘rni va mas'uliyati alohida ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha yaqin istiqboldagi vazifalar belgilab olinib, mutasaddi rahbar va xodimlarga kelgusidagi ishlar samaradorligini oshirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

Обозначены ключевые направления деятельности и приоритетные задачи Министерства инвестиций и внешней торговли
2021-01-04 | Экономика
4 января текущего года под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции состоялось совещание, посвященное обсуждению ключевых направлений деятельности Министерства и приоритетных задач на предстоящий год.
В совещании приняли участие все заместители министра инвестиций и внешней торговли, а также руководители управлений и структурных подразделений Министерства.
Заслушаны отчеты о результатах, достигнутых в 2020 году, на основании которых была критически рассмотрена работа отдельных управлений и структурных подразделений – даны поручения по повышению эффективности и оперативности выполнения текущих задач. Также в разрезе ключевых направлений деятельности Министерства были рассмотрены планы работы и ожидаемые в текущем году результаты.
Дана всесторонняя оценка качеству и своевременности реализованных мер по мониторингу инвестиционной и внешнеторговой деятельности в разрезе отраслей и регионов, формированию новых инвестиционных проектов, привлечению инвестиций, выработке предложений по совершенствованию промышленной политики, оказанию практической поддержки предпринимателям и экспортерам и повышению занятости населения, а также отработаны конструктивные предложения по устранению имеющихся недостатков.
Отмечена необходимость повышения ответственности руководителей среднего звена, а также их вовлеченности в реализацию стратегических целей ведомства, в связи с чем заместителям министра инвестиций и внешней торговли были даны поручения по выработке соответствующих предложений и механизмов.
Также были пересмотрены принципы организации работы и формат взаимодействия между структурными подразделениями в решении рабочих вопросов. Подчеркнута важность тесной кооперации и взаимодействия соответствующих управлений в ходе рабочего процесса на принципах солидарной ответственности за конечный результат. Отдельно рассмотрены роль и ответственность отраслевых управлений Министерства в вопросах выработки отраслевых программ развития, привлечения качественных инвестиций в приоритетные сектора экономики и реализации внешнеторговой политики.
По итогам совещания были определены задачи на ближайшую перспективу, а ответственным руководителям и сотрудникам были даны адресные поручения по повышению эффективности дальнейшей работы.