O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq mobil qurilmalarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoniga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritilgani to‘g‘risida masalalarga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi
2021-01-04 | Texnologiyalar
Bugun 4-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq mobil qurilmalarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoniga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritilgani to‘g‘risida masalalarga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi.
Brifingda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi  Matbuot kotibi Sherzod Axmatov tomonidan ushbu masala yuzasidan ommaviy axborot vositalari vakillariga ma’lumotlar taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 17-sentabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi hududida foydalanilayotgan, sotish yoki shaxsiy foydalanish uchun olib kelinadigan va ishlab chiqariladigan mobil qurilmalarni ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida” 778-sonli qaroriga muvofiq Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabr kuni “O‘zbekiston Respublikasi xududida foydalanilayotgan, sotish yoki shaxsiy foydalanish uchun olib kiriladigan va ishlab chiqariladigan mobil qurilmalarni ro‘yxatga olish tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida” 828-son qarori qabul qilindi.
Ushbu qaror mobil qurilmalarni ro‘yxatga olish tizimi ishga tushirilganidan so‘ng fuqaro va tadbirkorlardan kelib tushgan murojaat va takliflardan kelib chiqqan holda iste’molchilarga sifatli mobil qurilmalardan foydalanish imkoniyatini yaratish, ichki bozorni kontrafakt mahsulotlarning olib kirilishi va sotilishidan himoya qilish, telekommunikatsiya bozorida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish hamda tizimni takomillashtirish va qulayliklar yaratish maqsadida ishlab chiqildi.
Qaror loyihasi ishlab chiqilishida O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi, Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi, boshqa taaluqli idoralar takliflari inobatga olinib kelishildi.
Ushbu qarorga asosan mobil qurilmaning bir slotiga tegishli IMEI-kodi 2019-yil 1-noyabrgacha avtomatik ro‘yxatdan o‘tgan va bazaga kiritilgan bo‘lsa, uning boshqa slotidagi IMEI-kodi qurilma egasi tomonidan quyidagi harakatlar bajarilganidan so‘ng tizim operatori tomonidan 3 ish soati mobaynida bepul amalga oshiriladi:
• mobil qurilma egasining tizim operatori yoki tizim ro‘yxatga oluvchisiga shaxsini tasdiqlovchi hujjat bilan shaxsan murojaat qilishi;
• IMEI kodining ushbu mobil qurilmaga haqiqiy ekanligini tasdiqlash (mobil qurilma klaviaturasida *#06# kodini yozib olingan IMEI kodining ekran tasvirini taqdim etish);
• Nizomga muvofiq anketa taqdim etish.
Tizimni joriy etishning birinchi bosqichida, ya’ni 2019-yil 1-apreldan 1-noyabrga qadar 36,2 mln. IMEI kodlar tizimda avtomatik tarzda bepul asosda ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Ikkinchi bosqichda (2019-yil 1-noyabrdan 1-dekabrgacha) esa 2,8 mln IMEI kodlar tizim operatoriga murojaat qilish orqali bepul asosda ro‘yxatdan o‘tkazildi.
2019-yil 1-dekabrdan mobil qurilmalarning IMEI-kodlari ro‘yxatdan o‘tkazish pullik asosda amalga oshirilib kelinmoqda.
Agar 2019-yil 1-noyabrdan keyin arizaga asosan ro‘yxatga olingan bo‘lsa, jarayon 3 soat ish vaqtida to‘lov asosida amalga oshiriladi.
Shuningdek, respublika hududida mobil qurilmalar chakana savdosi bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar mobil qurilmalarni respublika hududiga olib kirish sanasidan qat’iy nazar, ularni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun javobgar bo‘ladilar.
Xorijiy davlatlarning O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik vakolatxonalari, konsullik muassasalari mobil qurilmalari IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik korpusga xizmat ko‘rsatish byurosiga murojaat qiladi. Bunda diplomatik vakolatxonalar tomonidan mobil qurilmalar diplomatik pochta orqali olinmagan taqdirda arizaga bojxona yuk deklaratsiyasi yoki bojxona kirim orderi taqdim etiladi.
Tizim operatori Diplomatik korpusga xizmat ko‘rsatish byurosi bergan arizaga muvofiq IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazishni ariza olingan kundan boshlab 3 ish kuni mobaynida to‘lov asosida amalga oshiradi.
Sud qaroriga ko‘ra davlat egaligiga o‘tkazilgan mobil qurilmalar IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun davlat ijrochisi tomonidan anketa va sud qarori nusxasi tizim operatoriga taqdim etiladi.
Shunga ko‘ra, tizim operatori mobil qurilmalarni ariza kelib tushgan kundan boshlab 3 ish kuni mobaynida ro‘yxatdan o‘tkazadi.
Tizim operatori bilan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi o‘rtasida sud qaroriga ko‘ra davlat egaligiga o‘tkazilgan mobil qurilmalar bo‘yicha elektron axborot almashinuvi amalga oshiriladi.
Mobil qurilmalarni IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ishlab chiqaruvchi tashkilotlar qurilma ishlab chiqarish uchun tegishli ruxsatnomalarni, shuningdek, vakolatli organlarni mahalliy ishlab chiqaruvchisi haqidagi ma’lumotlarni taqdim etishi kerak.
O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasiga ega bo‘lgan chet davlat fuqarosi va O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasiga ega fuqaroligi bo‘lmagan shaxs tomonidan mobil qurilmalar IMEI-kodlarini tizim operatori yoki tizim ro‘yxatga oluvchisiga shaxsan murojaat qilish yo‘li bilan ro‘yxatga olinadi.
Bojxona chegarasidan tovarlarni bojsiz olib kirish normalariga rioya qilinmagan holda olib kirilgan mobil qurilmalar, ular uchun import qiluvchi sifatida bojxona to‘lovlari to‘langandan so‘ng IMEI-kodlari ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan xalqaro pochta yoki kurerlik jo‘natmalari orqali olib kiritilgan mobil qurilmalar Tizim operatori yoki Tizim ro‘yxatga oluvchisiga shaxsan murojaat etish yo‘li bilan, shuningdek, tizim operatorining sayti orqali, mos ravishda pochta identifikatorining shtrix kodi, kalendar shtempeli bo‘lgan konvert va jo‘natma oluvchining pasportini ko‘rsatgan holda amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan ro‘yxatga olish uchun ko‘rsatilgan mobil qurilmalar olib kirilgan, shu jumladan xalqaro pochta yoki kurerlik jo‘natmalari orqali keltirilgan mobil qurilmalar soni jismoniy shaxslar uchun O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida belgilangan bojxona chegarasi orqali tovarlarni bojsiz olib kirishning cheklangan normalaridan oshmasligi lozim.
Bojsiz olib kirish me’yorlaridan ortiqcha qismi bo‘yicha bojxona to‘lovlari to‘langanligini tasdiqlovchi bojxona kirim orderi (keyingi o‘rinlarda – BKO) taqdim etilishi kerak.
Jismoniy shaxslarning O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasini kesib o‘tganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar (sana, usul va boshqa) O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markazi bilan elektron axborot almashish orqali murojaat etilgan sana va pasport ma’lumotlarini qayd etilgan holda tekshiriladi.
Xalqaro pochta jo‘natmalari ma’lumotlari tekshiruvi “O‘zbekiston pochtasi” AJ, kurerlik jo‘natmalari va BKO bo‘yicha ma’lumotlari tekshiruvi O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi bilan elektron axborot almashinuvi orqali amalga oshiriladi.

Состоялся брифинг, посвященный вопросам внесения изменений и дополнений в процесс регистрации мобильных устройств в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан
2021-01-04 | Технологии
Сегодня, 4 января в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялся брифинг, посвященный вопросам посвященный вопросам внесения изменений и дополнений в процесс регистрации мобильных устройств в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан.
На брифинге Пресс-секретарь Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Ахматов предоставил представителям масс медиа информацию по данному вопросу.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2019 года №778 «Об утверждении положения о порядке регистрации мобильных устройств, используемых, ввозимых и производимых для реализации или личного пользования на территории Республики Узбекистан» было принято постановление Кабинета Министров от 31 декабря 2020 года №828 «О внесении изменений и дополнений в положение о порядке регистрации мобильных устройств, используемых, ввозимых и производимых для реализации или личного пользования на территории республики Узбекистан».
Данное постановление было разработано на основе обращений и предложений, поступивших от граждан и предпринимателей, после запуска системы регистрации мобильных устройств, с целью создания условий для использования потребителями качественных мобильных устройств, защиты внутреннего рынка от ввоза и реализации контрафактной продукции, формирования здоровой конкурентной среды на рынке телекоммуникаций, а также совершенствования системы и создания удобств при IMEI-регистрации.
При разработке проекта Постановления были учтены и согласованы предложения Министерства финансов, Министерства иностранных дел, Торгово-промышленной палаты, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Государственного таможенного комитета, Антимонопольного комитета, Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, а также других соответствующих ведомств.
Теперь, если IMEI-код одного слота мобильного устройства был автоматически зарегистрирован и внесен в базу данных до 1 ноября 2019 года, то IMEI-код другого слота будет зарегистрирован оператором системы бесплатно в течение 3 рабочих часов после выполнения владельцем устройства следующих действий:
• личное обращение владельца мобильного устройства к оператору системы или регистратору системы с документом, удостоверяющим личность;
• подтверждение того, что IMEI-код действителен для данного мобильного устройства (предоставление скриншота IMEI-кода, отраженного на экране устройтсва посредством комбинации  *#06# на клавиатуре мобильного устройства);
• предоставить анкету в соответствии с Положением.
На первом этапе внедрения данной системы с 1 апреля до 1 ноября 2019 года было зарегистрировано порядка 36,2 миллиона IMEI-кодов в автоматическом режиме на бесплатной основе.
На втором этапе (с 1 ноября по 1 декабря 2019 года) было зарегистрировано 2,8 миллиона IMEI-кодов на бесплатной основе путем обращения к оператору системы.
С 1 декабря 2019 года осуществляется регистрация IMEI-кодов осуществляется на платной основе.
При регистрации IMEI-кода  посредством подачи заявки после 1 ноября 2019 года регистрация осуществляется на платной основе в течение 3 рабочих часов.
Кроме того, предприниматели, занимающиеся розничной торговлей мобильных устройств на территории республики, несут ответственность за регистрацию мобильных устройств независимо от даты их ввоза на территорию республики.
Для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Узбекистане, необходимо обратиться в бюро обслуживания дипломатического корпуса при Министерстве иностранных дел. При этом в случае неполучения дипломатическими представительствами мобильных устройств по дипломатической почте к заявлению предъявляется таможенная грузовая декларация или таможенный приходный ордер.
Оператор системы осуществляет регистрацию IMEI-кодов в соответствии с заявлением, поданным Бюро обслуживания дипломатического корпуса, на платной основе в течение 3 рабочих дней со дня получения заявления.
Для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств, переданных в собственность государства по решению суда, государственным исполнителем представляется анкета копия решения суда оператору системы.
Соответственно, оператор системы будет регистрировать мобильные устройства в течение 3 рабочих дней с момента поступления заявки.
Между оператором системы и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан осуществляется электронный обмен информацией по мобильным устройствам, переданным в собственность государства по решению суда.
Для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств организациям-производителям необходимо предоставить соответствующие документы из компетентных ведомств, разрешающие производство устройств.
Регистрация IMEI-кодов мобильных устройств гражданином иностранного государства, имеющим вид на жительство в Республике Узбекистан, и лицом без гражданства, имеющим вид на жительство в Республике Узбекистан, осуществляется путем личного обращения к оператору системы или регистратору системы.
IMEI-коды мобильных устройств, ввезенные через таможенную границу без соблюдения норм беспошлинного ввоза товаров, регистрируются после уплаты таможенных платежей в качестве импортеров.
Мобильные устройства, ввезенные физическими лицами через международные почтовые или курьерские отправления, регистрируются только в явочном порядке у Оператора системы или Регистратора системы, при условии представления конверта со штрих-кодом почтового идентификатора и календарным штемпелем.
Количество мобильных устройств, ввезенных физическими лицами, в том числе через международные почтовые или курьерские отправления, заявленных к регистрации, не должно превышать предельных норм беспошлинного ввоза товаров через таможенную границу, установленных законодательством Республики Узбекистан для физических лиц.
За часть товаров, превышающих норму беспошлинного ввоза товаров, необходимо предоставить таможенный приходный ордер об уплате таможенных платежей.
Проверка данных (дата, способ и др.) пересечения физическим лицом таможенной границы Республики Узбекистан осуществляется посредством электронного обмена информацией с Государственным центром персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан с фиксацией даты обращения и персонального идентификационного номера физического лица.
Проверка сведений по международным почтовым отправлениям со стороны АО «Узбекистан почтаси», курьерским отправлениям и по таможенным приходным ордерам осуществляется путем электронного информационного обмена с Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан.
При несоблюдении норм беспошлинного ввоза товаров через таможенную границу регистрация IMEI-кодов осуществляется после уплаты таможенных платежей в качестве импортера.