Open Data Watch tashkiloti vakillari bilan onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi
2020- yil 30- dekabr kuni Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ko‘magida Open Data Inventory (ODIN) xalqaro ochiq ma'lumotlar reytingi uchun javobgar Open Data Watch tashkiloti vakillari Jemison Krouell (Jamison Crowell) va Kaleb Rudov (Caleb Rudow) bilan onlayn muloqot tashkil etildi.
Ushbu tadbir davomida Open Data Watch tashkilotining rasmiy sayti orqali O‘zbekiston Respublikasi Open Data Inventory (ODIN) reytingida jahonda eng yuqorilagan davlat bo‘lganligini keng yoritilishi haqida kelishib olindi.
Shuningdek, 2021- yilda Open Data Watch bilan Davlat statistika qo‘mitasi o‘rtasida hamkorlikda seminar, trening va vebinarlar tashkil etilishi haqida dastlabki kelishuvga erishildi.
Ushbu rejalar mamlakatimizda ochiq ma'lumotlar sohasini yanada rivojlantirishga, dunyoda ochiq ma'lumotlarni baholaydigan ODIN hamda boshqa reyting va indekslarda O‘zbekiston Respublikasining o‘rnini yaxshilashga imkoniyat yaratib beradi.

Состоялись онлайн-переговоры с представителями организации Open Data Watch
30 декабря 2020 года Госкомстатом при поддержке Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане были проведены онлайн-переговоры, с представителями организации Open Data Watch, которая ответственна за международный рейтинг по открытым данным Open Data Inventory (ODIN), Джемисон Кроуэлл (Jamison Crowell) и Калеб Рудов (Caleb Rudow).
На этом мероприятии была достигнута договоренность о широком освещении, посредством сайта организации Open Data Watch того, что Республика Узбекистан добилась самого высокого роста в мире в рейтинге Open Data Inventory (ODIN).
Также была достигнута предварительная договоренность о проведении совместных семинаров, тренингов и вебинаров между Open Data Watch и Госкомстатом в 2021 году.
Эти планы создадут возможность для дальнейшего развития сферы открытых данных в нашей стране и улучшения позиций Республики Узбекистан в рейтинге ODIN и других мировых рейтингах и индексах, оценивающих открытые данные.