O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari hamkorlikning asosiy natijalari va uni rivojlantirish rejalarini muhokama qildilar
30-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Ikki mamlakat rahbarlari bir-birlarini dildan qutlab, kirib kelayotgan yangi 2021-yil munosabati bilan samimiy tabriklar almashdilar, do‘st xalqlarga tinchlik, farovonlik va ravnaq tilaklarini izhor etdilar.
Koronavirusning global miqyosda tarqalishi bilan bog‘liq murakkab sharoitda davlatlarimiz pandemiyaga qarshi kurashish, jahon iqtisodiy va epidemiologik inqirozi oqibatlarini yengib o‘tishda bir-biriga har tomonlama yordamlashgani va amaliy ko‘mak ko‘rsatgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. bugungi kunda O‘zbekistonda Rossiya vaksinasini ishlab chiqarish bo‘yicha kooperatsiya  imkoniyatlari faol o‘rganilmoqda.
Yuzaga kelgan vaziyat va qiyinchiliklarga qaramay, barcha darajalardagi faol almashinuvlar davom ettirildi. Ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlari sezilarli o‘sishiga erishildi, sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha qator yirik loyihalar va madaniy-gumanitar hamkorlik dasturlari yo‘lga qo‘yildi.
Rossiya Federatsiyasi mamlakatimiz MDHga muvaffaqiyatli birinchi bor raislik qilishiga hamda O‘zbekiston Respublikasiga Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqida kuzatuvchi maqomi berilishiga salmoqli ko‘maklashdi.
Suhbat chog‘ida Prezidentlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga bundan buyon ham qat’iy intilishlari va bu borada birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirishlarini tasdiqladilar.
Kelgusi yil rejasiga kiritilgan ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarga puxta tayyorgarlik ko‘rishga kelishib olindi.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.

Leaders of Uzbekistan and Russia discuss the main results and plans for the development of cooperation
On December 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Warmly welcoming each other, the leaders of Uzbekistan and Russia exchanged heartfelt congratulations on the upcoming new year 2021. Expressed sincere wishes for peace, wellbeing and prosperity to two friendly peoples.
It was noted with deep satisfaction that in the difficult conditions of the global spread of coronavirus, the two countries provided mutual comprehensive and practical assistance in the fight against the pandemic, overcoming the consequences of the global economic and epidemiological crisis. At present, the possibilities of cooperation for the production of the Russian vaccine in Uzbekistan are being actively explored.
Despite the current situation and temporary difficulties, active exchanges continued at all levels. A noticeable increase in the indicators of bilateral trade has been achieved, several large joint projects in industrial cooperation and programs of cultural and humanitarian collaboration have been launched.
The Russian Federation has provided significant support to the first successful chairmanship of Uzbekistan in the CIS, as well as to the granting of the Republic of Uzbekistan the observer status at the Eurasian Economic Union.
The leaders confirmed their determination to continue to make joint efforts for strengthening Uzbekistan – Russia friendship, strategic partnership and alliance.
An agreement was reached on the thorough preparation of bilateral and multilateral events included in the schedule for the next year.
Presidents of Uzbekistan and Russia also exchanged views on the current issues of international politics and regional cooperation.