Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasiga qo‘shilish masalasi muhokama qilindi
2020- yil 28- dekabr kuni Davlat statistika qo‘mitasi va YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ko‘magida Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasi rahbariyati o‘rtasida onlayn muzokara o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasini Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasiga qo‘shilish masalalari muhokama qilindi.
Davlat statistika qo‘mitasining Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasi bilan hamkorligi Prezidentimizning 2019-yil 9-apreldagi “Davlat boshqaruvining ochiqligi va shaffofligini ta'minlash hamda mamlakatning statistika salohiyatini oshirish yuzasidan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4273-son qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 23-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida ochiq ma'lumotlar sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 808-sonli qarori asosida tashkil etiladi.
Ushbu onlayn muzokara jarayonida Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasi direktori o‘rinbosari Natalia Carfi Davlat statistika qo‘mitasi vakillari bilan 2021-yilda samarali hamkorlik qilishga tayyorligini ma'lum qildi. Shuningdek, Xartiya vakili O‘zbekiston Respublikasining so‘nggi yillarda namoyish etayotgan ochiq ma'lumotlarning rivojlanishidan mamnunligini aytib o‘tdi.
Onlayn muzokara natijalariga ko‘ra, ikki tomon vakillari 2021-yil boshidan O‘zbekiston Respublikasining Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasiga qo‘shish jarayonini boshlash bo‘yicha kelishib olishdi. Mazkur jarayon YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ko‘magida qo‘llab-quvvatlanadi.

The issue of joining the International Open Data Charter was discussed
On December 28, 2020, an online consultation was held between Goskomstat and the Deputy Director of the International Charter of Open Data with the support of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, in which the issues of joining the Republic of Uzbekistan to the International Charter of Open Data were discussed.
The State Committee on Statistics cooperation with International open data Charter is available on the basis of the decree of the President of the Republic of Uzbekistan from April 9, 2019 No. 4273 "On additional measures to ensure openness and transparency of public administration, and improving statistical capacity of the country" and the decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from December 23, 2020 No. 808 "On measures for the further development of open data in the Republic of Uzbekistan".
In this online consultation, Natalia Carfi, Deputy Director of the International Open Data Charter, informed representatives of the State Statistics Committee about the readiness for fruitful joint work in 2021. Also, the representative of the Charter said that they are pleased with the progress in the development of open data, which the Republic of Uzbekistan has demonstrated in recent years.
Following the results of online consultations, the representatives of the party agreed to start the process of accession of the Republic of Uzbekistan to the International Open Data Charter from the beginning of 2021. This process will be supported by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan.