Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasiga qo‘shilish masalasi muhokama qilindi
2020- yil 28- dekabr kuni Davlat statistika qo‘mitasi va YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ko‘magida Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasi rahbariyati o‘rtasida onlayn muzokara o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasini Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasiga qo‘shilish masalalari muhokama qilindi.
Davlat statistika qo‘mitasining Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasi bilan hamkorligi Prezidentimizning 2019-yil 9-apreldagi “Davlat boshqaruvining ochiqligi va shaffofligini ta'minlash hamda mamlakatning statistika salohiyatini oshirish yuzasidan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4273-son qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 23-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida ochiq ma'lumotlar sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 808-sonli qarori asosida tashkil etiladi.
Ushbu onlayn muzokara jarayonida Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasi direktori o‘rinbosari Natalia Carfi Davlat statistika qo‘mitasi vakillari bilan 2021-yilda samarali hamkorlik qilishga tayyorligini ma'lum qildi. Shuningdek, Xartiya vakili O‘zbekiston Respublikasining so‘nggi yillarda namoyish etayotgan ochiq ma'lumotlarning rivojlanishidan mamnunligini aytib o‘tdi.
Onlayn muzokara natijalariga ko‘ra, ikki tomon vakillari 2021-yil boshidan O‘zbekiston Respublikasining Xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasiga qo‘shish jarayonini boshlash bo‘yicha kelishib olishdi. Mazkur jarayon YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ko‘magida qo‘llab-quvvatlanadi.

Обсужден вопрос по присоединению к Международной хартии открытых данных
28 декабря 2020 года между Госкомстатом и руководством Международной хартии открытых данных при поддержке Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане была проведена онлайн-консультация, в которой были обсуждены вопросы присоединения Республики Узбекистан к Международной хартии открытых данных.
Сотрудничество Госкомстата с Международной хартией открытых данных организуется на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 9 апреля 2019 года №4273 “О дополнительных мерах по обеспечению открытости и прозрачности государственного управления, а также повышению статистического потенциала страны” и постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 декабря 2020 года №808 «О мерах по дальнейшему развитию сферы открытых данных в Республике Узбекистан».
В этой онлайн-консультации, заместитель директора Международной хартии открытых данных Наталия Карфи (Natalia Carfi) информировала представителей Госкомстата о готовности к плодотвороной совместной работе в 2021 году. Также, представитель Хартии рассказала о том, что они рады прогрессу в развитии открытых данных, который демонстрирует Республика Узбекистан в последние годы.
По итогам онлайн-консультаций представители стороны договорились о начале процесса присоединения Республики Узбекистан к Международной хартии открытых данных с начала 2021 года. Этому процессу будет оказывать поддержку Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане.