Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi Trast fondi "yoshlar, innovatsiya va sog‘liqni saqlash" yo‘nalishlari bo‘yicha uchta yangi loyihani moliyalashtirishni ma'qulladi
2020-12-26 | Ekologiya
BMT shafeligida tashkil etilgan Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi Trast fondi Boshqaruv qo‘mitasi arizalarni qabul qilish bo‘yicha ikkinchi chaqiriq doirasida "yoshlar, innovatsiya va sog‘liqni saqlash" yo‘nalishlariga oid umumiy qiymati 6 mln. AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan 3 ta loyihani moliyalashtirishni ma'qulladi.
Ushbu arizalar mustaqil ekspertlardan iborat baholash qo‘mitasi tomonidan oldindan ko‘rib chiqildi. Ekspertlar tarkibiga hukumat organlari vakillari, BMT xodimlari, mustaqil ekspert va Trast fondi texnik kotibiyati a'zosi kiradi. Ko‘rib chiqish natijalari bo‘yicha arizalar Trast fondi talablariga javob beradi, deya topildi va belgilangan tartibda tasdiqlandi.
Birinchi loyiha — “COVID-19 paytida va undan keyin yoshlarning iste'dodlarini jalb qilish va suv, sanitariya, gigiena va ovqatlanish sifatini yaxshilash orqali Qoraqalpog‘istonning barqaror kelajagiga sarmoya kiritish" — BMTning Bolalar jamg‘armasi (YuNISEF), BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (YuNODS) va BMTning Aholishunoslik jamg‘armasi (YuNFPA) bilan birgalikda amalga oshiriladi. Loyiha aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari, shu jumladan 5000 bola va o‘spirinning sog‘lig‘ini mustahkamlashga hamda ovqatlanishini yaxshilashga qaratilgan. 10-17 yoshli o‘n ming qiz mikronutrientlar bilan ta'minlanadi. Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasining uchta tumani — Mo‘ynoq, Qo‘ng‘irot va Bo‘zatovdagi 15 ta maktabda sog‘liqni saqlash infratuzilmasi yaxshilanadi.
Loyiha orqali har yili 181 mingdan ziyod kishi sifatli tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Xususan, 20 ta birlamchi tibbiy-sanitar yordam muassasasida suv ta'minoti tizimi va sanitariya-gigiena infratuzilmasi yaxshilanadi. Bundan tashqari, 520 nafar yoshlar malaka oshirish dasturlari doirasida bilim va imkoniyatlarini kengaytiradi.
Ikkinchi loyiha — "Orolbo‘yi mintaqasining zaif aholi punktlarida iqtisodiy va oziq-ovqat xavfsizligi muammolarini hal qilish uchun moslashuvchan salohiyatini kuchaytirish orqali yoshlarning va zaif aholining ijodiy va innovatsion salohiyatini targ‘ib qilish" BMTning Taraqqiyot dasturi (BMTTD), Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (YuNODC) hamda Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bilan birgalikda amalga oshiriladi. Dastur 1500 ga yaqin qishloq yoshlari va ayollarni qamrab oladi. Xususan, yoshlarning startap-loyihalari va biznes g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tashabbuslar joriy etiladi. Bundan tashqari, dastur 300 ayol va yoshlarga qishloq xo‘jaligida yangi usullarni qo‘llash imkoniyatini beradi va qishloq xo‘jaligi kooperativlari va 9 ta namoyish maydonchasini tashkil etish orqali 75 kishini ish bilan ta'minlash uchun sharoit yaratadi. Qolaversa, 120 talaba va 300 nafar yoshlar raqamlashtirish sohasidagi tashabbuslar, platformalar va ijtimoiy infratuzilma loyihalari yordamida axborot-kommunikasiya texnologiyalari sohasida o‘zlarining kasbiy salohiyatlarini oshiradilar.
Uchinchi loyiha — "Qoraqalpog‘istonda sog‘liqni saqlash va xavfsizlikni umumxalq qamrab olish yo‘lida", O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bilan hamkorlikda amalga oshiriladi. Tibbiy muassasalar, tibbiy asbob-uskunalar va kadrlar resurslariga kelgusidagi investisiyalar to‘g‘risida ma'lumot berish uchun Mo‘ynoq tumani aholisining ehtiyojlarini baholash amalga oshiriladi. Loyihani hayotga tatbiq etish mintaqadagi aholi xavfsizligi, shu jumladan suv, energetika va yo‘l infratuzilmasining yanada kengroq  jihatlarini hisobga olishga imkon beradi.
Asosiy donorlar (Trast fondi) Yevropa Ittifoqi, Finlyandiya, Norvegiya, Koreya Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi hukumatlari hisoblanadi.
Ma'lumot uchun: 2018 yil 27 noyabrda BMTning N'yu-York shahridagi shtab-kvartirasida O‘zbekistondagi BMTning Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi Trast fondi ishga tushirildi. 2019 yil 8 yanvarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan "Birlashgan Millatlar Tashkiloti homiyligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi Trast fondi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori tasdiqlandi. Unda fondining samarali ishlashini ta'minlash uchun qulay institusional, huquqiy va moliyaviy muhit yaratish bo‘yicha bir qator amaliy chora-tadbirlar ko‘zda tutilgan. BMTning Trast fondi faoliyati to‘g‘risidagi batafsil ma'lumot Fondning http://www.aral.mptf.uz/ rasmiy veb-saytida tanishish mumkin.

Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья одобрил финансирование трех новых проектов по направлениям «молодежь, инновации и здравоохранение»
2020-12-26 | Экология
Руководящий комитет Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья (МПТФЧБ), созданного под эгидой ООН, в рамках второго приема заявок утвердил финансирование 3 проектов на общую сумму более 6 млн долларов США по направлениям «Молодежь, инновации и здравоохранение».
Данные заявки были предварительно изучены оценочной комиссией, состоящей из независимых экспертов. В число экспертов входят представители государственных органов, сотрудники ООН, независимый эксперт и член технического секретариата МПТФЧБ. По итогам рассмотрения, заявки были признаны соответствующими требованиям Трастового фонда и утверждены в установленном порядке.
Первый проект – «Инвестирование в устойчивое будущее Каракалпакстана путем вовлечения талантов молодежи и улучшения качества воды, санитарии, гигиены и питания во время и после COVID-19» – будет реализовываться совместно с Детским Фондом ООН (ЮНИСЕФ), Управлением ООН по наркотикам и преступности (ЮНОДС) и Фондом ООН в области народонаселения (ЮНФПА). Проект направлен на укрепление здоровья и улучшение питания уязвимых групп населения, включая 5000 детей и подростков. Десять тысяч девочек в возрасте 10-17 лет будут обеспечены микронутриентами. Также будет улучшена инфраструктура здравоохранения в 15 школах в трех районах Республики Каракалпакстан – Муйнакском, Кунградском и Бозатауском.
Ежегодно проект будет охватывать более 181 тысяч человек, которые будут иметь улучшенный доступ к качественному медицинскому обслуживанию. В частности, в 20 учреждениях первичной медико-санитарной помощи будут улучшены система водоснабжения и санитарно-гигиеническая инфраструктура. Кроме того, 520 молодых людей расширят свои знания и возможности в рамках программ повышения квалификации.
Второй проект – «Продвижение творческого и инновационного потенциала молодежи и уязвимого населения посредством укрепления их адаптационного потенциала для решения проблем экономической и продовольственной безопасности в уязвимых населенных пунктах региона Приаралья», будет реализован совместно с Программой развития ООН (ПРООН), Управлением ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО). Программа охватит около 1500 представителей сельской молодежи и женщин. В частности, будут запущены инициативы по поддержке молодежных стартап-проектов и бизнес-идей. Кроме того, программа расширит возможности 300 женщин и молодых людей по применению новых методов ведения сельского хозяйства, и позволит создать возможности для трудоустройства 75 человек посредством создания сельскохозяйственных кооперативов и 9 демонстрационных участков. Наконец, 120 студентов и 300 молодых людей улучшат свой профессиональный потенциал в сфере информационно-коммуникационных технологий с помощью инициатив, платформ и проектов социальной инфраструктуры в области цифровизации.
Третий проект – «На пути к обеспечению всеобщего охвата услугами здравоохранения и безопасности в Каракалпакстане», будет реализован Министерством здравоохранения Республики Узбекистан совместно со Всемирной организацией здравоохранения. Будет проведена оценка потребностей населения Муйнакского района в области здравоохранения для информирования о будущих инвестициях в медицинские учреждения, медицинское оборудование и кадровые ресурсы. Реализация проекта позволит учесть более широкий аспект безопасности населения в регионе, включая водную, энергетическую и дорожную инфраструктуру.
Основными донорами (МПТФЧБ) являются правительства Европейского Союза, Финляндии, Норвегии, Республики Корея и Республики Узбекистан.
Справочно: 27 ноября 2018 года в штаб-квартире ООН в г.Нью-Йорке состоялся запуск Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья в Узбекистане. 8 января 2019 года Президентом Республики Узбекистан утверждено Постановление «О мерах по поддержке деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой Организации Объединенных Наций», предусматривающее ряд практических мер по созданию благоприятной институциональной, правовой и финансовой среды для обеспечения эффективного функционирования Фонда. Более подробная информация о деятельности МПТФЧБ ООН размещена на официальном сайте Фонда http://www.aral.mptf.uz/