Turkiyaga borishni rejalashtirayotgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
Hukumat qaroriga ko’ra, Turkiyaga kelayotgan barcha shaxslar uchun yangi qoidalar joriy qilindi. Jumladan, 2020-yil 28-dekabrdan boshlab Turkiyaga avia qatnovlar orqali va 2020-yil 30-dekabrdan boshlab esa quruqlik yoki dengiz yo‘llari orqali kirib keluvchi barcha yo‘lovchilarda mazkur mamlakatga kirishdan 72 soatdan oshmagan vaqt ichida topshirilgan PZR-testning manfiy javobi bo‘lishi shart.
Shu bilan birga, Turkiyaga havo transporti orqali keluvchi barcha shaxslar samolyot bortiga chiqishdan oldin olingan test natijasini taqdim qilishlari shart. Aks holda ularning mamlakatga kirishiga ruxsat berilmaydi. Aynan PZR-test natijasi talab qilinmoqda, koronavirusga tahlil yoki antitanachalar mavjudligi to‘g‘risidagi boshqa ma’lumotnomalar qabul qilinmaydi.
Joriy qilingan choralar 2021-yil 1-martgacha amal qiladi.
Bundan tashqari, Turkiya tomoni COVID-19 virusining yangi shtammi qayd etilgan Buyuk Britaniya, Daniya, Italiya, Germaniya va Janubiy Afrika Respublikasiga so‘nggi o‘n kun ichida safar qilgan sayyohlar uchun o‘n kunlik karantinni ham joriy qildi. Izolyatsiyaning yettinchi kuni olingan PZR-test manfiy natija bergan holatda karantin muddatidan oldin to‘xtatilishi mumkin.
Shuningdek, hozirda Turkiyada haftaning dam olish kunlari qisman komendantlik soati joriy qilingan bo’lib, ijtimoiy masofa saqlanishini ta’minlash va COVID-19 infeksiyasining ommaviy tarqalishini oldini olish uchun jamiyat hayotida alohida jadval asosida boshqa turli cheklovlarning ham qo‘llanilayotganligini hisobga olish lozim.
Yuqorida keltirilgan ma’lumotlarga binoan, O‘zbekiston Elchixonasi Turkiyaga tashrif buyurishni rejalashtirayotgan fuqarolarimizdan ushbu cheklov choralarini hisobga olish, o‘z sog‘ligiga e’tiborli bo‘lish hamda Turkiya Respublikasi rasmiy idoralarining aholini koronavirus tarqalishidan himoya qilishga qaratilgan barcha talablariga amal qilishga chaqiradi.

Вниманию граждан Узбекистана, планирующих посетить Турцию
26 декабря 2020 года Правительство Турецкой Республики приняло дополнительные меры для ограничения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в стране.
Введены новые правила для всех прибывающих в Турцию. Все пассажиры, прибывающие в Турцию с 28 декабря 2020 года воздушным путем и с 30 декабря 2020 года наземным или морским путем, должны будут иметь отрицательный ПЦР-тест, сделанный не ранее чем за 72 часа до въезда в страну.
При этом все путешествующие в Турцию на самолете должны будут предоставить результат теста перед посадкой на борт. В противном случае им не разрешат въезд. Требуется именно ПЦР-тест, другие справки об анализах на коронавирус или наличии антител не будут приняты.
Введенные меры будут действовать до 1 марта 2021 года.
Кроме того, Турция ввела десятидневный карантин для туристов, посещавших в течение последних десяти дней такие страны, как Великобритания, Дания, Италия, Германия и Южно-Африканская Республика, где обнаружен новый штамм вируса COVID-19. Карантин можно будет прервать досрочно, если ПЦР-тест на седьмой день изоляции даст отрицательный результат.
Следует также учесть, что в настоящее время в Турции введён режим частичного комендантского часа по выходным дням недели, а также применяется особый график других ограничений общественной жизни для обеспечения социальной дистанции и предотвращения массового распространения инфекции COVID-19.
В связи с вышеизложенным, Посольство Узбекистана призывает сограждан, планирующих поездку в Турцию, учитывать указанные ограничительные меры, беречь свое здоровье, соблюдать все требования официальных властей Турецкой Республики по защите населения от распространения коронавируса.