MDHga a’zo-davlatlar Tashqi ishlar vazirliklarining yuridik xizmatlari rahbarlari Maslahatlashuv qo‘mitasimajlisi to‘g‘risida
2020-12-23 | MDH
2020-yilning 22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligidagi raisligi doirasida MDHga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirliklari yuridik xizmatlari rahbarlari Maslahatlashuv qo‘mitasining videokonferensaloqa shaklidagi 29-majlisi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Armaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iz Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasidan Maslahatlashuv qo‘mitasidagi a’zolari, shuningdek, MDH Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida tomonlar MDH doirasidagi huquqiy hamkorlikning umumiy masalalari, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi doirasida tuziladigan xalqaro shartnomalar loyihalarini tayyorlash bo‘yicha Uslubiy tavsiyalar loyihasini qayta ishlash va kelishish bo‘yicha ishchi guruh tuzish, shuningdek, Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarga yuboriladigan delegatsiyalarning huquqiy maqomi to‘g‘risidagi Konvensiyani ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruh faoliyati bilan bog‘liq bo‘lgan masalalar yuzasidan fikr almashdilar.

О заседании Консультативного комитета руководителей правовых служб министерств иностранных дел государств-участников СНГ
2020-12-23 | СНГ
В рамках председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств 22 декабря 2020 года в режиме видеоконференцсвязи состоялось 29-заседание Консультативного комитета руководителей правовых служб министерств иностранных дел государств – участников СНГ.
В заседании приняли участие члены Консультативного комитета от Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан, а также представители Исполнительного комитета СНГ.
В ходе мероприятия Стороны обменялись мнениями по общим вопросам правового сотрудничества в рамках СНГ, созданию рабочей группы по доработке и согласованию проекта Методических рекомендаций по разработке проектов международных договоров, заключаемых в рамках Содружества Независимых Государств, а также вопросу деятельности рабочей группы по разработке Конвенции о правовом статусе делегаций, направляемых в государства - участники СНГ.