Iste’mol narxlari statistikasini takomillashtirish bo‘yicha tadbir bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 9–18- dekabr kunlari Davlat statistika qo‘mitasida Xalqaro valyuta jamg‘armasi statistika departamenti bosh iqtisodchisi Brayan Graf tomonidan iste’mol narxlari statistikasini takomillashtirish, texnik ko‘mak hamda uslubiy maslahat ko‘rsatish bo‘yicha onlayn ravishda tadbir tashkil etildi.
Tadbir davomida ekspert tomonidan iste’mol narxlari statistikasi, xususan, hisob-kitoblar hamda indekslarning shakllanish jarayonlari bo‘yicha fundamental va uslubiy asoslar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Iste’mol narxlari statistikasiga oid ma’lumotlar manbasidan foydalanish va kuzatuvni tashkil etishning metodologik asoslari bo‘yicha tavsiyalar berildi. Shuningdek, tadbir davomida ekspert Davlat statistika qo‘mitasi xodimlari tomonidan kuzatuvlarni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar yuzasidan berilgan savollarga batafsil javob va tegishli tavsiyalar berdi.
Onlayn tadbir samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi. Xususan, ekspert O‘zbekistonda iste’mol narxlari indeksi kuzatuvlarini tashkil etish va hisob-kitoblarni amalga oshirish borasida olib borilayotgan ishlarga yuqori baho berdi.
Shuningdek, ekspert kelgusida ham iste’mol narxlari statistikasi borasida yuzaga keladigan savollar va masalalar bo‘yicha doimo hamkorlikka tayyorligini ta’kidladi.

Международным валютным фондом проведена миссия по улучшению статистики потребительских цен
9-18 декабря текущего года в Государственном комитете по статистике проведена миссия, посвященная технической помощи Управлению статистики цен Брайаном Графом, главным экономистом Статистического управления Международного валютного фонда.
В ходе технической миссии эксперт предоставил подробную информацию о фундаментальных и методологических основах статистики потребительских цен, в частности, процессах расчета и формирования индексов.
Были даны рекомендации по использованию альтернативных источников данных для статистики потребительских цен и методологическим основам организации наблюдений. В ходе технической миссии эксперт дал развернутые ответы и практические рекомендации на вопросы сотрудников Госкомстата по вопросам, связанным с организацией наблюдений.
Техническая миссия прошла в искренней и дружеской атмосфере. В частности, эксперт высоко оценил проводимую в Узбекистане работу по организации наблюдений и расчетов индекса потребительских цен.
Эксперт также отметил, что всегда готов к сотрудничеству в будущем по вопросам связанным со статистикой потребительских цен.