O‘zbekiston Respublikasing xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan yig‘ilish
2020-yil 19-dekabrda Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov joriy yili tashqi siyosiy faoliyat va iqtisodiy diplomatiyaning ustuvor yo‘nalishlarida olib borilgan ishlar hamda kirib kelayotgan 2021-yilga rejalar bo‘yicha O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan yig‘ilish o‘tkazdi.
Vazir o‘z nutqida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning topshiriqlari, “2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi”da va Strategiyani “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalarni bajarish bo‘yicha TIV markaziy apparati va chet eldagi vakolatxonalarning faoliyatini batafsil tahlil qildi.
Qayd etilganidek, koronavirus infeksiyasi bilan bog‘liq murakkab vaziyatda ham xalqaro hamkorlik va tashqi iqtisodiy faoliyatnig ijobiy o‘sish sur’atlari saqlab qolindi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Turkiya Respublikasi va Rossiya Federatsiyasiga rasmiy tashriflari, qator xorij davlatlari rahbarlari bilan videokonferensiya shaklida muzokaralar va xalqaro tashkilotlarning yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Rahbarining BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasidagi xalqaro tashabbuslarini ilgari surish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” izchil amalga oshirilmoqda.
Xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar, shu jumladan, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti va Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi doirasida hamkorlik muntazam rivojlanmoqda. O‘zbekistonning joriy yili MDHdagi raisligi ijobiy natijalar bilan yakunlangani ham ta’kidlandi.
Afg‘onistonni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, afg‘onlararo muzokaralarni o‘tkazishga yordam berish va ushbu mamlakatda ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha faol ishlar davom ettirildi.
Koronavirus pandemiyasi davom etayotgan va dunyoning ko‘plab davlatlari tomonidan cheklov chorlari joriy qilingan sharoitda xorijiy sheriklar bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, sanoatning turli jabhalarida qo‘shma sarmoyaviy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish, hamkorlikning yangi o‘sish nuqtalarini belgilab olishga alohida e’tibor qaratildi.
Xorijda mehnat faoliyatini olib borayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilish, vatandoshlar bilan rishtalarni mustahkamlash va kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi. TIV tomonidan boshqa vazirlik va idoralar hamda xorijiy sheriklar bilan birgalikda Vatanimizga 500 mingga yaqin O‘zbekiston fuqarosini qaytarish bo‘yicha ishlar tashkil etildi. Chet elda og‘ir vaziyatda qolgan 60 mingdan ortiq O‘zbekiston Respublikasi fuqarosiga elchixonalar va konsullik muassasalari orqali moliyaviy mablag‘lar, yashash joyi va oziq-ovqat bilan ta’minlash shaklida beg‘araz yordam ko‘rsatildi.
Yig‘ilish yakunida markaziy apparat va xorijdagi vakolatxonalarga Prezident Shavkat Mirziyoyevning xalqaro tashabbuslarini dunyo maydonida jadal ilgari surish, uzoq va yaqindagi davlatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash, xalqao va mintaqaviy institutlar bilan konstruktiv sheriklikni jadallashtirish, faol iqtisodiy diplomatiyani amalga oshirish, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish bo‘yicha hamda boshqa ustuvor yo‘nalishlarda aniq vazifalar belgilab berildi.

Совещание с главами диппредставительств Республики Узбекистан за рубежом
19 декабря 2020 года Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов провел совещание с главами дипломатических представительств Узбекистана за рубежом, посвященное проделанной работе в приоритетных сферах внешнеполитической деятельности и экономической дипломатии в текущем году, а также планам на предстоящий 2021 год.
В выступлении Министра была всесторонне проанализирована деятельность центрального аппарата МИД и загранучреждений в свете задач, вытекающих из поручений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, целей, закрепленных в «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах» и в Государственной программе по ее реализации в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики».
Отмечалось, что в текущем году, несмотря  на сложную обстановку, обусловленную пандемией коронавирусной инфекции, удалось сохранить положительную динамику международного сотрудничества и внешнеэкономической деятельности. Состоялись официальные визиты Президента Республики Узбекистан в Турецкую Республику и Российскую Федерацию, переговоры в формате видеоконференции с руководителями ряда иностранных государств, заседания международных организаций. Последовательно реализуется «Дорожная карта» по продвижению международных инициатив Главы Узбекистана на 75-сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Всесторонне развивается взаимодействие в рамках международных и региональных структур, в частности, Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества и Совета сотрудничества тюркоязычных государств. Отмечены также позитивные результаты председательства Узбекистана в СНГ в текущем году.
Продолжалась активная дипломатическая работа по всемерной поддержке Афганистана посредством оказания содействия проведению межафганских переговоров и реализации социально-экономических проектов в этой стране.
В условиях продолжающейся пандемии коронавируса и введенных многими странами ограничительных мер особое внимание уделялось продвижению торгово-экономического взаимодействия с зарубежными партнерами, качественной проработке и реализации совместных инвестиционных проектов в различных отраслях промышленности, определению новых точек роста сотрудничества.
Подробно рассмотрены вопросы защиты законных прав и интересов граждан Республики Узбекистан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом, укрепления и расширения связей с соотечественниками. МИД совместно с другими министерствами и ведомствами Узбекистана и иностранными партнерами организована слаженная работа по возвращению на Родину около 500 тыс. сограждан. Более 60 тыс. гражданам Республики Узбекистан за рубежом, оказавшихся в сложных материальных условиях, через посольства и консульские учреждения оказана безвозмездная помощь в виде предоставления финансовых средств, обеспечения жильем и питанием.
По итогам совещания перед Центральным аппаратом и загранучреждениями поставлены конкретные задачи по активному продвижению международных инициатив Президента Шавката Мирзиёева на мировой арене, укреплению взаимовыгодного сотрудничества с государствами дальнего и ближнего зарубежья, наращиванию конструктивного партнерства с международными и региональными институтами, осуществлению проактивной экономической дипломатии, расширению культурно-гуманитарных обменов, а также по другим приоритетным направлениям.