Axborot xizmati faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha seminar tashkil etildi
2020-yilning 17- dekabr kuni Suxrandaryo viloyati statistika boshqarmasida Axborot xizmati faoliyatini samarali tashkil etish hamda ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlik qilish masalalariga bag‘ishlangan amaliy seminar bо‘lib о‘tdi.
Mazkur seminarda Davlat statistika qo`mitasi Axborot xizmati rahbari – Raisning matbuot kotibi, axborot siyosati masalalari bo`yicha maslahatchisi Abdurasulov Usmon Rustamovich so`zga chiqib, axborot xizmati faoliyatini samarali tashkil etish, OAV bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, statistik  ma’lumotlarni jamoatchilikka  yetkazish usullari va ijtimoiy tarmoqlarga yangiliklar joylashtirish yuzasidan  amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan takliflar berdi.
Shuningdek, boshqarma tomonidan tashkil etiladigan tadbirlarni OAVda yoritilishi, shahar va tuman statistika bo’limlarining bu bo’yicha faolligini oshirish hamda matbuotda yoritilayotgan ma'lumotlarning monitoring qilib borilishi yuzasidan topshiriqlar berildi.
Tayyorlanayotgan statistik tahliliy ma'lumotlar, oylik va choraklik press-relizlarni imloviy xatoliklarsiz tayyorlash, ularda qo‘yiladigan fotosuratlarning sifatiga alohida e'tibor qaratish va eng muhimi o‘z muddatida e'lon qilish yuzasidan xodimlarga tushuntirishlar berildi.

Проведен семинар, посвященный эффективной организации деятельности информационной службы
17 декабря текущего года в управлении статистики Сурхандарьинской области состоялся практический семинар, посвященный вопросам эффективной организации деятельности информационной службы, деятельности управления в сотрудничестве со средствами массовой информации.
На данном семинаре Руководитель информационной службы Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике – пресс-секретарь председателя, советник по вопросам информационной политики – Абдурасулов Усман Рустамович выступил с докладом, в котором дал практические рекомендации по организации деятельности информационной службы, налаживанию эффективного сотрудничества со СМИ, подготовке новостей на основе статистических аналитических данных. Также даны поручения по освещению организуемых мероприятий в СМИ и мониторингу информации, публикуемой в прессе.
Также даны поручения по освещению в СМИ мероприятий, организуемых управлением, повышению активности городских и районных отделов статистики в этом направлении, а также мониторингу информации, освещаемой в прессе.
В частности, сотрудникам управления предоставлены разъяснения по подготовке и своевременному опубликованию ежемесячных и ежеквартальных пресс-релизов без орфографических ошибок, а также обращению внимания на качество фотографий и инфографических диаграмм, содержащихся в пресс-релизах.
В конце семинара руководитель информационной службы подробно ответил на вопросы, заданные сотрудниками областного управления статистики.