Demografiya va mehnat statistikasini yuritishda xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan videokonferensiya o‘tkazildi
2020-12-17 | Jamiyat
Mazkur grafik asosida joriy yilning iyun-iyul oylarida tizim xodimlarining malakasini oshirish hamda sohaga doir bilim va salohiyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan onlayn seminarlar tashkil etilgan edi.
2020- yilning 17- dekabr kuni Davlat statistika qo‘mitasi Demografiya va mehnat statistikasi boshqarmasi tomonidan hududiy boshqarmalar xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan videokonferensiya tashkil etildi.
Videokonferensiyada Davlat statistika qo‘mitasi xodimlari va hududiy statistika boshqarmalari vakillari ishtirok etdi. Tadbirda doimiy aholisi soni hisoblash usullari, demografik holatni baholash hamda ish haqi hisoblash metodikalari bo‘yicha qo’mita mutaxassislari hududiy statistika boshqarmalari xodimlarining bilim va salohiyatini o’rgandi. Shuningdek, Demografiya va mehnat statistikasi boshqarmasi boshlig’i Yuldoshev Zoyir Toshkanovich demografiya va mehnat statistikasi ishlarini shakllantirish va takomillashtirish masalalari yuzasidan o’z takliflarini berib o’tdi.
Tadbirda qo‘mita va hududiy boshqarma xodimlari sohadagi mavjud muammo va kamchiliklarni muhokama qilgan holda tizimni rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohaza almashdi. Hududiy statistika boshqarmalari xodimlariga qo‘mita mutaxassislari tomonidan amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan taklif va tavsiyalar berildi.
Bunday amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan videokonferensiyalar qo’mitaning boshqa tarmoqlari tomonidan ham tizimli ravishda tashkil etilishi yo’lga qo’yilgan.

Проведена видеоконференция, направленная на повышение квалификации сотрудников по ведению статистики демографии и труда
2020-12-17 | Общество
На совещании по мерам по совершенствованию национальной статистики под председательством главы государства 1 июня этого года был затронут вопрос человеческих ресурсов, и даны поручения по обучению и повышению квалификации всех специалистов статистической системы.
На основании этого графика в июне-июле этого года были организованы онлайн-семинары для повышения квалификации сотрудников системы и дальнейшего повышения их знаний и возможностей в этой области.
Следующая видеоконференция, организованная 17 декабря 2020 года Управлением статистики демографии и труда, стала логическим продолжением наращивания потенциала системы. На мероприятии специалисты Госкомстата изучили знания и потенциал сотрудников территориальных статистических управлений по вопросам расчета численности постоянного населения, оценке демографического состояния и методикам расчета заработной платы.
Начальник Управления статистики демографии и труда Юлдошев Зойир Тошканович представил свои предложения по вопросам формирования и совершенствования статистической работы в сфере.
В ходе видеоконференции сотрудники Госкомстата и территориальных управлений статистики обменялись мнениями по развитию системы, обсудив и проанализировав имеющиеся проблемы и недостатки в отрасли. Сотрудники Госкомстата предоставили сотрудникам территориальных статистических управлений практические предложения и рекомендации.
Видеоконференции такого практического значения систематически организуются другими отделениями Госкомстата.