“Markaziy Osiyoda zamonaviy koʼp tomonlama munosabatlar” nomli monografiya nashr qilindi
O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi “Fan” nashriyotida professor M.А.Raximovning “Markaziy Osiyoda zamonaviy koʼp tomonlama munosabatlar” nomli monografiyasi nashr qilindi.
Markaziy Osiyo jahon tarixining bir qismi boʼlib, global jarayonlar bilan chambarchas bogʼliq hisoblanadi. Dunyoda sodir boʼlayotgan turli xil oʼzgarishlar davlatlararo, mintaqalararo va sivilizatsiyalar oʼrtasidagi munosabatlarning noaniq rivojidan dalolat beradi. Ushbu kitobda Markaziy Osiyo mintaqasida mustaqil davlatlarning tashkil topishi, ularning tashqi siyosatdagi ustuvor yoʼnalishlarining shakllanishi, koʼp tomonlama munosabatlar dinamikasi oʼrganilgan. Mazkur bosqich Markaziy Osiyoda xalqaro munosabatlar va geosiyosiy transformatsiyada muhim oʼzgarishlar bilan tavsiflanadi. Oʼzbekiston Prezidentining qoʼshni davlatlar bilan siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy muzokaralarni kuchaytirishi boʼyicha tutgan faol mintaqaviy yoʼli tufayli mintaqada ham xalqaro miqyosda ham ijobiy natijalarga erishilganligi koʼrsatilgan.
Monografiyada milliy, mintaqaviy va global jarayonlarning oʼzaro taʼsiri va munosabatlari, Markaziy Osiyoning xalqaro munosabatlar tarixidagi geosiyosiy jihatlari, zamonaviy xalqaro munosabatlar va Markaziy Osiyodagi tadqiqotlar shakllanishining rivoji, Markaziy Osiyodagi davlatlararo munosabatlar va integratsiyalashuv jarayonlari, MDHning tashkil topishi, ShHTning institutsional rivojlanishi va uning Yevrosiyoda barqarorlikni taʼminlashdagi tutgan oʼrni, OHIChBK (Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari boʼyicha kengash) va turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashlarining holati va muommolari, shuningdek, “Markaziy Osiyo + Yaponiya”, “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” va “Markaziy Osiyo + АQSh” formati boʼyicha mintaqadagi koʼp tomonlama munosabatlarning yangi omili sifatida oʼrganilgan. Taʼkidlanishicha, Markaziy Osiyoda mavjud muommolar majmuasi barcha aloqalarni, shu jumladan, samarali siyosiy va iqtisodiy hamkorlikdan tashqari madaniy-gumanitar aloqalarni ham kengaytirish va chuqurlashtirishni talab qiladi.
Ushbu kitobda fanlararo yondashuvdan foydalanilgan boʼlib, ish tarixiy materiallar va arxiv hujjatlar, Markaziy Osiyo, Rossiya, Germaniya, АQSh, Xitoy, Fransiya, Yaponiya, Hindiston, Koreya Respublikasi, Yevropa Ittifoqi, ShHT, MDH va boshqalarning davlat va jamoat muassasalari maʼlumotlari asosida tayyorlangan. Tadqiqotni atroflicha oʼrganish maqsadida turli mutaxassislar oʼrtasida soʼrovnomalar oʼtkazildi, Markaziy Osiyo mamlakatlari va boshqa davlatlarning rasmiylari hamda xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari bilan suhbatlar tashkil qilinishi tadqiqot mavzusini yanada kengroq yoritishga imkon berdi.

Издана монография «Современные многосторонние отношения в Центральной Азии»
В издательстве «Фан» Академии наук РУз издана монография профессора М.А.Рахимова «Современные многосторонние отношения в Центральной Азии».
Центральная Азия является частью мировой истории, тесно переплетена с глобальными процессами. Разнообразие происходящих в мире трансформаций свидетельствуют о неоднозначной динамике межгосударственных, межрегиональных и межцивилизационных отношений. В книге рассматривается становление независимых государств Центральноазиатского региона, формирования их внешнеполитических приоритетов, динамики многосторонних отношений. Данный этап характеризуется значительными изменениями в международных отношениях и геополитических трансформациях в Центральной Азии. Указывается, что благодаря активному региональному курсу Президента Узбекистана на интенсификацию политического и общественно-экономического диалога с сопредельными странами удалось достичь позитивных результатов, как в регионе, так и на международном уровне.
В работе рассмотрены соотношение и взаимовлияние национальных, региональных и глобальных процессов, геополитические аспекты в истории международных отношений в Центральной Азии; трансформация современных международных отношений и формирование центральноазиатских исследований; межгосударственные отношения и интеграционные процессы в Центральной Азии, образование СНГ, институциональное развитие ШОС и её роль обеспечению стабильности в Евразии; состояние и проблемы СВМДА и Совета сотрудничества тюркоязычных стран, а также форматов «Центральная Азия + Япония», «Центральная Азия – Республика Корея» и «Центральная Азия + США» как новых факторов многосторонних отношений в регионе. Отмечается, что существующий комплекс проблем в Центральной Азии требует расширения и углубления всего спектра отношений, включающих, помимо плодотворного политического и экономического сотрудничества, и культурно-гуманитарную составляющую.
В книге использован междисциплинарный подход, работа основывается на исторических материалах и архивных документах, данных государственных и общественных учреждений стран Центральной Азии, России, Германии, США, Китая, Франции, Японии, Индии, Республики Корея, Евросоюза, ШОС, СНГ и др. С целью всестороннего изучения проведены экспертные опросы среди различных специалистов, интервьюирование официальных лиц в странах Центральной Азии и других государств, представителей международных и региональных организаций, что позволило более шире осветить тему исследования.