O‘zbekiston-Yaponiya: biznes-sherikchilikni mustahkamlash yo‘lida
Joriy yilning 14-dekabr kuni hukumat delegatsiyasining Yaponiyaga tashrifi chog‘ida Tokio shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Yaponiya biznes federatsiyasi (Keydanren) “Yaponiya-MDH” biznes hamkorligi Qo‘mitasi kengashi raisi va “Marubeni Corporation” kompaniyasi raisi Fumiya Kokubu, “Itochu Corporation” kompaniyasi prezidenti va bosh boshqaruvchi direktori Yoshixisa Suzuki hamda “Mitsubishi Corporation” kompaniyasi bosh ijrochi direktori Takexiko Kakiuchi bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Fumiya Kokubu bilan uchrashuv chog‘ida istiqbolli tarmoqlarda investisiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutgan holda O‘zbekistondagi yapon tadbirkorlarining muvaffaqiyatli faoliyati uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ko‘rish orqali O‘zbekiston va Yaponiya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Ushbu chora-tadbirlardan biri sifatida tomonlar biznes sherikchilik istiqbollarini muhokama qilish va aniq loyiha va tashabbuslarni kelishib olish maqsadida “Keydanren” Yaponiya biznes federatsiyasi shafeligida yirik yapon kompaniya va korporatsiyalari rahbarlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda “Marubeni” kompaniyasi bilan hamkorlikda energetika, geologiya va kimyo sanoati sohalarida amalga oshirilayotgan loyihalar bilan bog‘liq amaliy masalalar ko‘rib chiqilib, kimyo va to‘qimachilik sanoatida yangi loyihalarni ishlab chiqish hisobiga kompaniyaning bozordagi ishtirokini kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
“Mitsubishi” kompaniyasi rahbari bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida korporatsiyaning O‘zbekistonda energetika va infratuzilmaviy rivojlanish sohalarida keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirishdagi muhim roli qayta-qayta ta'kidlandi. Ushbu loyihalarning muhim afzalliklari – Yaponiyaning energiya tejaydigan ilg‘or texnologiyalarining joriy etilganligi va yuqori iqtisodiy samaradorlikdir.
Shu bilan birga, uchrashuvda faol investisiyaviy sheriklikka o‘tish va hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini - muqobil energetika, to‘qimachilik va neft'-kimyo sanoatlarini qamrab olish orqali hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Shu nuqtai nazardan tomonlar Yaponiyaning yetakchi to‘qimachilik brendlarini O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishga jalb etish maqsadida birgalikda ish olib borishning istiqbollarini muhokama qildilar.
“Itochu” kompaniyasi rahbari bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralar kun tartibi ko‘shma loyihalarni amalga oshirish, xususan, “SamAvto” korxonasi ishlab chiqarish ob'ektlari negizida avtobus va boshqa transport vositalarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish hamda “Di-Maks” avtomobillari uchun butlovchi qismlarni mahalliylashtirish tahlilini o‘z ichiga oldi. Shu bilan birga, kompaniya rahbariyati investisiyalarning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini ishlab chiqish orqali hamkorlikni izchil kengaytirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Yaponiya biznesi vakillari bilan o‘tkazilgan muzokaralar natijasida amalga oshirilayotgan tashabbuslarni jadallashtirish, shuningdek, innovasiyalar va ilg‘or ilmiy-texnik ishlanmalar joriy etishga qaratilgan yangi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va ilgari surish bo‘yicha keyingi qadamlar belgilandi.

Узбекистан – Япония: на пути укрепления бизнес-партнерства
14 декабря текущего года в рамках визита правительственной делегации в Японию в г.Токио заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан провел встречи с председателем правления Комитета делового сотрудничества «Япония-СНГ» Японской федерации бизнеса (Кейданрен) и председателем Правления компании «Marubeni Corporation» Фумия Кокубу, президентом и главным управляющим директором компании «Itochu Corporation» Йошихиса Сузуки, а также президентом и главным исполнительным директором компании «Mitsubishi Corporation» Такехико Какиучи.
В ходе встречи с Фумия Кокубу были обсуждены вопросы укрепления партнерства между бизнес-сообществами Узбекистана и Японии путем принятия совместных мер по созданию максимально благоприятных условий для успешной деятельности японских предпринимателей в Узбекистане, имея в виду реализацию инвестиционных проектов в перспективных отраслях. В качестве одной из таких мер стороны обсудили возможность организации под эгидой Японской федерации бизнеса «Кейданрен» визита руководителей крупных японских компаний и корпораций в Узбекистан для предметного обсуждения перспектив делового партнерства и согласования конкретных проектов и инициатив.
Кроме того, были рассмотрены практические вопросы, связанные с реализуемыми совместно с компанией «Marubeni» в Узбекистане проектами в сферах энергетики, геологии и химической промышленности и обсуждены возможности для расширения присутствия компании на рынке за счет проработки новых проектов в химической и текстильной промышленности.
В ходе переговоров с руководителем компании «Mitsubishi» неоднократно подчеркивалась значимая роль корпорации в реализации масштабных проектов в Узбекистане в секторах энергетики и инфраструктурного развития, важным преимуществом которых было внедрение передовых японских энергосберегающих технологий и высокая экономическая эффективность.
В то же время были рассмотрены возможности углубления сотрудничества путем перехода к активному инвестиционному партнерству и охвата новых направлений сотрудничества – альтернативная энергетика, текстильная и нефтехимическая промышленность. В данном контексте были обсуждены перспективы взаимодействия по привлечению ведущих японских текстильных брендов к сотрудничеству с Узбекистаном.
Повестка переговоров с главой компании «Itochu» включала в себя анализ хода реализации совместных проектов, в частности налаживание производства автобусов и других транспортных средств на базе производственных мощностей предприятия «СамАвто», а также локализации комплектующих для автомобилей «Ди-Макс». При этом руководство компании выразило заинтересованность в последовательном расширении сотрудничества за счет проработки новых перспективных направлений для инвестирования.
По итогам переговоров с представителями японского бизнеса были намечены дальнейшие шаги по ускорению реализации осуществляемых инициатив, а также по разработке и дальнейшему продвижению новых перспективных проектов, нацеленных на внедрение инноваций и передовых научно-технических разработок.