Zavodni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Urganch shahridagi “UzXCMG” qo‘shma korxonasida amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi.
Ma’lumki, ushbu korxona 2014-yilda faoliyat boshlagan. Endilikda uni 3 bosqichda rivojlantirish rejalashtirilgan. Dastlab qishloq xo‘jaligi texnikalarini yirik bo‘g‘inli yig‘ish, ikkinchi pallada sanoat usulida yig‘ish, uchinchisida esa ishlab chiqarishni mahalliylashtirish mo‘ljallangan.
Shu maqsadda joriy yilda Xitoyning XCMG korporatsiyasidan 4,3 million dollarlik texnologik yig‘uv liniyasi va uskunalar olib kelingan. Mazkur energiya tejamkor texnologiya mahsulot tannarxi pasayib, raqobatbardoshligi oshishiga xizmat qiladi. Import detallar o‘rni to‘ldirilib, mahalliylashtirish darajasi 2021-yilda 51 foizga yetkaziladi. Shuningdek, hozir bu yerda 30 kishi mehnat qilayotgan bo‘lsa, kelgusida yana 60 ta ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari qishloq xo‘jaligi mashinalari yig‘uv-payvandlash uskunalarini, mahalliylashtirilgan texnika va ehtiyot qismlarni ko‘zdan kechirdi.
- Bu zavodning imkoniyatlari juda katta, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Lekin ularni ishlatolmayapmiz. Shuning uchun bu yerda yana nimalar chiqarish mumkinligini va kelgusi yillarda chet eldan qanday texnikalar sotib olishga ehtiyoj borligini chuqur tahlil qilib, ularni shu yerga buyurtma berish, imkonsizlarini kooperatsiya asosida tayyorlash zarur. Bu zavod rivojlanib, Xorazm industriyasiga asos bo‘lishi kerak.

Даны указания по развитию завода
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, реализуемыми на совместном предприятии «UzXCMG» в Ургенче.
СП, начавшее деятельность в 2014 году, в дальнейшем будет развиваться в 3 этапа. Так, на первой стадии планируется налаживание крупноузловой сборки сельскохозяйственной техники, на второй – ее промышленная сборка, третья фаза предусматривает локализацию производства.
С этой целью в текущем году завезены сборочные линии и оборудование китайской корпорации XCMG на сумму 4,3 миллиона долларов. Энергосберегающие технологии позволят снизить себестоимость и повысить конкурентоспособность продукции. Импорт деталей будет замещен местным производством, в 2021 году локализация достигнет 51 процента. Сейчас здесь трудятся 30 человек, в будущем будет создано еще 60 рабочих мест.
Глава государства осмотрел установленное на предприятии сборочно-сварочное оборудование, локализованную технику и запасные части.
- У этого завода очень большой потенциал, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Но мы не используем его в полной мере. Поэтому необходимо глубоко проанализировать, какую еще продукцию можно здесь производить, какую технику необходимо будет в ближайшие годы закупить из-за рубежа, заказать ее и наладить кооперацию. Завод должен развиваться и стать базой для индустрии в Хорезме.