Bu korxona bo‘sh yotgan binolardan samarali foydalanish, ularni xususiylashtirib, tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan iqtisodiy siyosatning yaqqol misoli. Mazkur inshoot ham uzoq yillar qarovsiz yotgan edi. Asakabank tomonidan 16 million dollardan ziyod mablag‘ yo‘naltirilib, bino zamonaviy qilib tiklandi, Xitoy, Janubiy Koreya va Italiyadan uskunalar keltirib o‘rnatildi.
Bugun bu yerda gazlama mato va choyshab ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. 200 dan ortiq ish o‘rni ochilgan.
Korxona yiliga 12 million pogono metr gazlama mato va 600 ming komplekt choyshab ishlab chiqarish, 6 million dollarlik mahsulot eksport qilish salohiyatiga ega.
Prezident yangi korxonadagi to‘quv jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Endi ip-gazlama to‘qish hajmini oshirish hamda Urganch shahrida matoga rang beruvchi korxona ochish bo‘yicha ish olib borilmoqda. Shu tariqa, ikkinchi bosqichda matoni bo‘yash, uni qadoqlash, Rossiya va boshqa mamlakatlarga eksport qilishga erishiladi.
Shu yerda mahallabay ishlash bo‘yicha yangi tizimni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Unga ko‘ra, tumanlardagi iqtisodiy kompleks xodimlari har bir mahallaga biriktirilib, o‘z sohasiga doir masalalarni hal qilib boradi.
- Mahalla raislarini saylaymiz, ulardan ko‘p narsani talab qilamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Lekin buning uchun mahalliy rahbarlar nima qilyapti, degan savolga aniq javob yo‘q. Endi davlat idoralari xodimlarining moddiy manfaatdorligi odamlarning roziligidan kelib chiqib belgilanadigan tizim qilamiz. Soliq, moliya, bandlik, investitsiya, tadbirkorlik va boshqa masalalarga mas’ul rahbarlar mahallalarda ishlaydi. Mahalla raislari o‘z hududidagi muammolar bo‘yicha ularga talab qo‘yadi. Islohotlarni eng quyi tizimda bajarishning asosi shu. Buni odamlar his qilishi kerak.
Mutasaddilarga ushbu tizimni hayotga tatbiq etish, Davlat boshqaruvi akademiyasi tomonidan mahalla raislarini shu bo‘yicha o‘qitish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Новая система по махалле: доходы сотрудников государственных органов будут определяться довольством людей
Глава государства ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Yantex Invest» в Янгиарыкском районе.
Это предприятие является наглядным примером экономической политики, направленной на эффективное использование пустующих зданий, их приватизацию и развитие предпринимательства. Данное сооружение долгие годы находилось в запустении. Здание приобрело современный облик после инвестиции Асакабанка на сумму более 16 миллионов долларов и установки оборудования из Китая, Южной Кореи и Италии.
Сегодня здесь налажено производство тканей и постельных принадлежностей. Создано более 200 рабочих мест.
Предприятие способно изготавливать 12 миллионов погонных метров ткани и 600 тысяч комплектов постельного белья в год, а также экспортировать продукцию на сумму 6 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на новом предприятии.
Сейчас ведутся работы по увеличению объемов выпуска и открытию фабрики по окраске тканей в городе Ургенче. Таким образом, на втором этапе будут налажены покраска, упаковка и экспорт ткани в Россию и другие страны.
Здесь же обсуждены вопросы создания новой системы работы в разрезе махаллей. Она предусматривает закрепление сотрудников экономического комплекса районного уровня за махаллями и решение вопросов по соответствующей части.
- Мы избираем председателей махаллей, многого от них требуем, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Но нет однозначного ответа на вопрос о том, чем заняты руководители госорганов на местах. Теперь создадим систему, в которой материальная обеспеченность сотрудников государственных органов будет определяться довольством людей. Руководители, отвечающие за налоги, финансы, занятость, инвестиции, предпринимательство и другие вопросы, будут работать в махаллях. Председатели махаллей будут предъявлять им требования по проблемам на их территории. Это основа для проведения реформ в низовой системе. Люди должны почувствовать это.
Ответственным лицам даны поручения по внедрению этой системы, обучению председателей махаллей в Академии государственного управления.