Bu korxona bo‘sh yotgan binolardan samarali foydalanish, ularni xususiylashtirib, tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan iqtisodiy siyosatning yaqqol misoli. Mazkur inshoot ham uzoq yillar qarovsiz yotgan edi. Asakabank tomonidan 16 million dollardan ziyod mablag‘ yo‘naltirilib, bino zamonaviy qilib tiklandi, Xitoy, Janubiy Koreya va Italiyadan uskunalar keltirib o‘rnatildi.
Bugun bu yerda gazlama mato va choyshab ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. 200 dan ortiq ish o‘rni ochilgan.
Korxona yiliga 12 million pogono metr gazlama mato va 600 ming komplekt choyshab ishlab chiqarish, 6 million dollarlik mahsulot eksport qilish salohiyatiga ega.
Prezident yangi korxonadagi to‘quv jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Endi ip-gazlama to‘qish hajmini oshirish hamda Urganch shahrida matoga rang beruvchi korxona ochish bo‘yicha ish olib borilmoqda. Shu tariqa, ikkinchi bosqichda matoni bo‘yash, uni qadoqlash, Rossiya va boshqa mamlakatlarga eksport qilishga erishiladi.
Shu yerda mahallabay ishlash bo‘yicha yangi tizimni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Unga ko‘ra, tumanlardagi iqtisodiy kompleks xodimlari har bir mahallaga biriktirilib, o‘z sohasiga doir masalalarni hal qilib boradi.
- Mahalla raislarini saylaymiz, ulardan ko‘p narsani talab qilamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Lekin buning uchun mahalliy rahbarlar nima qilyapti, degan savolga aniq javob yo‘q. Endi davlat idoralari xodimlarining moddiy manfaatdorligi odamlarning roziligidan kelib chiqib belgilanadigan tizim qilamiz. Soliq, moliya, bandlik, investitsiya, tadbirkorlik va boshqa masalalarga mas’ul rahbarlar mahallalarda ishlaydi. Mahalla raislari o‘z hududidagi muammolar bo‘yicha ularga talab qo‘yadi. Islohotlarni eng quyi tizimda bajarishning asosi shu. Buni odamlar his qilishi kerak.
Mutasaddilarga ushbu tizimni hayotga tatbiq etish, Davlat boshqaruvi akademiyasi tomonidan mahalla raislarini shu bo‘yicha o‘qitish yuzasidan topshiriqlar berildi.

New system for mahalla: Public officials’ incomes to be determined by people’s contentment
Continuing his working trip to Khorezm region, the head of our state got acquainted with the activities of the limited liability company Yantex Invest in the Yangiarik district.
The enterprise is a clear example of an economic policy aimed at efficient use of empty buildings, their privatization and development of entrepreneurship. This structure has been in disrepair for many years. The building has been renovated by Asaka Bank’s investment for more than $16 million and installed equipment from China, South Korea and Italy.
Currently, it produces fabrics and bedding. More than 200 people are employed.
The company manufactures 12 million linear meters of fabric and 600 thousand sets of bed linen per year, as well as exports its products worth $6 million.
President became familiar with the technological process at the new enterprise.
Now work is underway to increase production and open a factory for dyeing fabrics in Urgench. Thus, painting, packaging and export of fabric to Russia and other countries will be established at the second stage.
Issues of creating a new system of work in the context of mahallas were also discussed here. It provides for assigning employees of economic complex of the district level to mahallas and resolving issues in the relevant part.
“We elect the mahalla chairmen and demand a lot from them”, Shavkat Mirziyoyev said. – But there is no clear answer to the question of what the heads of state agencies are doing at places. Now we will create a system in which the financial security of government employees will be determined by the satisfaction of people. Managers, responsible for taxes, finance, employment, investment, entrepreneurship and other issues, will work in mahallas. The chairmen of mahallas will make demands on problems on their territory. This is the basis for holding reforms in the grassroots system. People need to feel it”.
Responsible officials were instructed to implement this system and train mahalla chairmen at the Academy of Public Administration.