Zamonaviy issiqxonalar ish o‘rni va eksportni ta’minlashda katta manba
«Red Star Oxus» mas’uliyati cheklangan jamiyat tomonidan 205 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ evaziga tashkil etilgan mazkur inshoot shu yil fevral oyida ishga tushirilgan edi. Bu mazkur loyihaning birinchi bosqichi bo‘lib, 7 gektar maydonda gidroponika usulida pomidor, bodring, baqlajon, bulg‘or qalampiri, ko‘katlar yetishtirilmoqda.
Issiqxonada Niderlandiyaning «Kubo» kompaniyasida ishlab chiqarilgan «Ultra clima» nou-xau texnologiyasi keltirib o‘rnatilgan. Buning afzalligi shundaki, issiqlik ventilyator yordamida ultra iqlim zonasiga tortiladi va plastik quvurlar orqali kerakli joyga ehtiyoj darajasida yuboriladi. Ya’ni, harorat butun issiqxonaga emas, balki yetishtirilayotgan sabzavotning ildiziga yo‘naltiriladi. Bu esa katta miqdorda energiyani tejashga yordam beradi.
Ta’kidlash joiz, bunday “beshinchi avlod” texnologiyasiga ega issiqxonalar dunyoda 200 gektar atrofida. Shundan 7 gektari O‘zbekistonda.
Yana bir muhim jihati – issiqxona tepasiga quyosh nuriga o‘xshash xususiyatga ega maxsus chiroqlar o‘rnatilgan. Bu fotosintez jarayoniga sezilarli ta’sir ko‘rsatib, hosildorlikni oshirishga xizmat qiladi.
Masalan, plyonkali issiqxonalarda pomidor ko‘chati 6 oy hosil bersa, mazkur innovatsion issiqxonada bir yil mobaynida mahsulot olish mumkin.
Davlatimiz rahbari aynan shu masalaga alohida ahamiyat qaratdi.
- Butun dunyoda oziq-ovqat xavfsizligi dolzarb masala bo‘lib boryapti. Tashqi bozor qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini mavsumiy emas, yil davomida yetkazib berishni talab qiladi. Shuni taklif qila olgan korxona bozorda o‘rin egallaydi. Bu ish o‘rni va eksportni ta’minlash uchun katta manba, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Issiqxonada jarayon to‘liq avtomatlashtirilgan. Birinchi bosqichda 75 kishi doimiy ish bilan ta’minlangan.
Prezidentimizga istiqboldagi rejalar haqida ma’lumot berildi. Xususan, loyihaning ikkinchi bosqichida 8 gektar maydonda yana bitta issiqxona quriladi. Uni kelasi yil dekabrda foydalanishga topshirish va yana 150 ta ish o‘rni yaratish mo‘ljallangan.
- Bu korxona - drayver. Bunday issiqxonalar ko‘payishi uchun boshqa tadbirkorlarni ham o‘rgatib, har tomonlama yordam berish kerak. Xorazm qishloq xo‘jaligining kelajagi shu, - dedi davlatimiz rahbari.
Ushbu majmuani o‘ziga xos maktab sifatida belgilab, tadbirkorlarni o‘qitish muhimligi ta’kidlandi.
- Oziq-ovqat mahsulotlariga birinchi talab - sifat. Shuning uchun har bir issiqxonaning laboratoriyasi, o‘z brendi bo‘lishi kerak, - dedi Prezident.
Shu yerda qishloq xo‘jaligida amalga oshiriladigan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi. Tumanlarni ixtisoslashtirish, yangi yerlarni o‘zlashtirish, yomg‘irlatib sug‘orish tizimini joriy qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Sholi ekishda adolatni ta’minlab, aholiga yer maydonlari ajratib berish, shu orqali odamlarni ish bilan ta’minlash va kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha vazifalar qo‘yildi.
Shuningdek, Xorazm viloyatida yoshlarning ijtimoiy kayfiyatini o‘rganish bo‘yicha muloqot va sotsiologik tadqiqot natijalari haqida ham ma’lumot berildi. Davlatimiz rahbari har bir yoshning intilishi va qobiliyatini inobatga olib, rejalarini amalga oshirish bo‘yicha bir yillik dastur ishlab chiqishga ko‘rsatma berdi.

Современные теплицы – большой источник рабочих мест и экспорта продукции
Президент Шавкат Мирзиёев 12 декабря прибыл в Хорезмскую область и посетил инновационный тепличный комплекс в Ханкинском районе.
Объект общества с ограниченной ответственностью «Red Star Oxus» и стоимостью более 205 миллиардов сумов был введен в эксплуатацию в феврале текущего года. На первом этапе проекта на 7 гектарах налажено выращивание гидропонным методом помидоров, огурцов, баклажанов, болгарского перца и зелени.
Теплица выполнена по инновационной конструкции «Ultra clima», разработанной нидерландской компанией «Kubo». Преимущество этой технологии заключается в том, что теплый воздух, поднимающийся вверх, отбирается вентиляторами и подается на отопление по пластиковым рукавам, расположенным под каждой грядкой. Этим обеспечивается высокая энергоэффективность.
Следует отметить, что сегодня в мире общая площадь теплиц такой конструкции «пятого поколения» составляет всего лишь около 200 гектаров. Из них 7 гектаров – в Узбекистане.
Еще одно преимущество – над грядками установлены специальные лампы с излучением, имитирующим солнечный свет и обеспечивающим эффект фотосинтеза, что способствует высокой урожайности. К примеру, если в пленочных теплицах помидоры плодоносят 6 месяцев, то в теплицах пятого поколения урожай можно собирать в течение года.
Именно на эту особенность акцентировал внимание глава государства в ходе ознакомления.
- Сегодня продовольственная безопасность становится самым актуальным вопросом во всем мире. Мировой рынок требует, чтобы сельскохозяйственная продукция поставлялась не только в сезон, а круглый год. Предприятие, способное на такое, займет свою нишу на рынке. Это большой источник занятости населения и экспорта продукции, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Процессы в теплице полностью автоматизированы. На первом этапе здесь постоянной работой обеспечены 75 человек.
Президенту представлена информация о планах предприятия. Так, в рамках второй фазы проекта будет возведена еще одна теплица площадью 8 гектаров. Ее планируется ввести в эксплуатацию в декабре будущего года и создать еще 150 рабочих мест.
- Это предприятие - драйвер. Чтобы таких теплиц становилось больше, необходимо заинтересовать широкий круг предпринимателей, оказывать им всемерную помощь. Это будущее сельского хозяйства Хорезма, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность формирования на базе данного комплекса школы обмена опытом, обучения предпринимателей.
- Первое требование к продуктам питания - качество. Поэтому у каждой теплицы должна быть своя лаборатория, свой бренд, - отметил глава государства.
Здесь же состоялась презентация проектов для реализации в сельском хозяйстве. Даны поручения по специализации районов, освоению новых земель, внедрению систем дождевания. Поставлена задача обеспечить справедливость в системе выращивания риса, выделить населению наделы и посредством этого обеспечить людей работой, вывести малообеспеченных из бедности.
Представлена также информация о результатах социологического исследования и диалога по изучению социального настроения молодежи Хорезмской области. Глава государства поручил разработать годовую программу реализации намеченных планов с учетом стремлений и способностей каждого представителя молодого поколения.