Shavkat Mirziyoyev Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi
11-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Turkmaniston yetakchisi va qardosh turkman xalqini ushbu mamlakat Betarafligining 25 yilligi bilan samimiy muborakbod etib, tinchlik, farovonlik, taraqqiyot va ravnaq tiladi.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikka oid va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
Prezidentlar O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani va bugun ular jadal sur’atda rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi, energetika, transport va tranzit, hududlararo rishtalar va gumanitar dasturlar kabi muhim sohalardagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilandi.
Amaliy hamkorlikning yangi shakllarini yo‘lga qo‘yishga hamda koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurash borasida tadqiqotlar o‘tkazish maqsadida qo‘shma tuzilma tashkil etishga kelishib olindi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni so‘zsiz ro‘yobga chiqarishda qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning samarali ishi va faol idoralararo muloqot muhim o‘rin tutishi alohida ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari jahondagi vaziyat yuzasidan fikr almashdilar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasidagi an’anaviy yaqin muloqotlarni va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib oldilar.
Prezidentlar mintaqaviy hamkorlik istiqbollariga alohida to‘xtaldilar, shuningdek, bo‘lajak MDH sammitiga tayyorgarlikni muhokama qildilar.

Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Гурбангулы Бердымухамедовым
11 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера Туркменистана и братский туркменский народ с 25-летием Нейтралитета страны, искренне пожелав мира, благополучия, прогресса и процветания.
В ходе разговора были рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества и международной повестки.
Президенты выразили глубокое удовлетворение достигнутым высоким уровнем и современной динамикой развития узбекско-туркменских отношений многовековой дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Определены приоритеты взаимодействия на перспективу в таких ключевых сферах, как торговля, промышленная кооперация, сельское хозяйство, энергетика, транспорт и транзит, межрегиональные связи и гуманитарные программы.
Достигнута договоренность о налаживании новых форм практического сотрудничества и создании совместной структуры в целях проведения совместных исследований в области борьбы с распространением коронавирусной инфекции.
Особо отмечена важная роль эффективной деятельности совместной Межправительственной комиссии и активного межведомственного диалога в обеспечении безусловной реализации договоренностей на высшем уровне.
Лидеры также обменялись мнениями по ситуации в мире, договорились продолжить традиционно тесные контакты и взаимную поддержку в рамках институтов Организации Объединенных Наций и других международных структур.
Президенты особо остановились на перспективах регионального взаимодействия, а также обсудили подготовку к предстоящему саммиту СНГ.