Xalqaro seminar o‘z yakuniga yetdi
Birlashgan Millatlar tashkilotining Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi tashabbusi bilan tashkillashtirilgan “O‘rta Osiyo mamlakatlarida yer axborotlari uchun geofazoviy va statistik ma’lumotlardan kompleks foydalanish bo‘yicha salohiyatni oshirish” ta’lim dasturi o‘z ishini yakunladi.
2020-yilning 14-sentabrdan bugungacha, videokonferensaloqa tartibida o‘tkazilgan mazkur seminar-treningda O‘zbekiston Respublikasi, Ozarbayjon Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasidan soha yo‘nalishlariga oid vazirlik, idora va tashkilotlardan mutaxassislar, jumladan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziriligi, Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Qurilish vazirligi, Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi, Davlat statistika qo‘mitasi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va boshqa idoralar mutaxassislari ishtirok etdilar.
Seminar-treningda Tabiiy-iqtisodiy hisob va yer hisobini yuritish tizimi, Geoaxborot texnologiyalari va Yerni masofadan zondlash ma’lumotlaridan iqtisodiyot va xalq xo‘jaligining turli sohalarida foydalanish, Markaziy Osiyo mamlakatlarida statistika va geofazoviy ma’lumotlarni yer resurslari to‘g‘risida statistika sohasidagi chaqiruvlar va hozirgi vaziyat, Yerni masofadan zondlash ma’lumotlari va veb-sahifalar asosidagi geoaxborot texnologiyalari dasturiy ta’minotlarining qo‘llanilishi, dunyo tajribasi va amaliyotidan misollar, Yerni masofadan zondlash ma’lumotlariga sun’iy intellekt va dastlabki ishlov berish yo‘nalishlari, geotahlillar hamda geostatistika texnologiyalari va usullari kabi yo‘nalishlarda nazariy bilimlar va amaliy misollar keltirilgan ma’ruzalar hamda amaliy mashg‘ulotlar taqdim etildi.
Shu bilan birga, seminar-treningda ishtirokchilar tomonidan respublikada joriy etilgan va rejalashtirilayotgan tizimlar hamda amaliy ishlar to‘g‘risida taqdimotlar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir qizg‘in muhokama va savol-javoblar ruhida o‘tdi va ishtirokchilarining nazariy bilimlarini oshirish va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirish, kelgusida ish faoliyatida qo‘llashga zamin yaratdi.

Завершился международный семинар
Завершилась образовательная программа, направленная на повышение потенциала по комплексному использованию геокосмической и статистической информации в работе с данными с Земли в странах Центральной Азии, организованная по инициативе Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана ООН.
В данном семинаре-тренинге, прошедшем в формате видеоконференцсвязи с 14 сентября до сегодняшнего времени, принимали участие специалисты министерств, ведомств и организаций Республики Узбекистан, Республики Азербайджан, Республики Кыргызстан и Республики Казахстан, имеющих отношение к данной сфере. В частности, от Узбекистана принимали участие специалисты Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Кадастрового агентства при Государственном налоговом комитете, Министерства сельского хозяйства, Министерства строительства, Агентства космических исследований и технологий, Государственного комитета по статистике, Государственного комитета по лесному хозяйству и других ведомств.
На семинаре-тренинге были даны теоретические знания на конкретных примерах, проведены практические занятия по ряду актуальных направлений: природно-экономический учет земли и система учета земли, использование в экономике и народном хозяйстве геоинформационных технологий и технологий дистанционного зондирования Земли, вызовы и сегодняшняя ситуация со статистическими и геокосмическими данными о земельных ресурсах в странах Центральной Азии, применение технологий дистанционного зондирования Земли и геоинформационных технологий на основе программного обеспечения посредством веб-сайтов, международный опыт в этой сфере, применение искусственного интеллекта и предварительного апробирования технологий дистанционного зондирования Земли, технологии и методы геоанализа и геостатистики.
Вместе с этим, на семинаре-тренинге участниками проведены презентации по внедряемым в республике и планируемым к внедрению системам, а также практические работы.
Мероприятие прошло в конструктивном дискуссионном духе и повысил теоретические знания и практические умения участников.