Uy xo’jaliklarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanishni o’rganish
Joriy yilning 10- dekabr kuni Islom mamlakatlari uchun statistik, iqtisodiy, ijtimoiy va kadrlar tayyorlash instituti (SESRIC) hamda Turkiya statistika xizmati (TurkStat) bilan hamkorlikda uy xo’jaliklarida AKTdan foydalanishni o’rganish bo’yicha seminar tashkillashtirildi.
Tadbir statistika va axborot departamenti direktori doktor Atilla Karaman va Turkiya statistika xizmati vakili Bilol Qurbonning kirish so’zlari bilan ochildi.
Davlat statistika qo’mitasi tomonidan onlayn uchrashuvda Aholi turmush darajasi va kuzatuvlari statistikasi boshqarmasi boshlig’i Umid Madaminov hamda Axborot resurslarini yuritish va interaktiv davlat xizmatlari bo’limi boshlig’i Shaxboz Samadov ishtirok etdi.
Ushbu veb-seminar AKT yordamida uy xo’jaliklari tadqiqotlari bilan bog’liq tushunchalar va ta’riflar, metodologik asos, tasniflash, qamrov va statistik birliklar, axborot yig’ish, o’lchash va tahlil qilish va tarqatish kabi mavzularni qamrab oldi.
Tadbir davomida ishtirokchilar uy xo’jaliklarida AKTdan foydalanishni o’rganish bo’yicha o’z tajribalari bilan o’rtoqlashdilar.

Research on the use of information and communication technologies in households
On December 10 this year, a webinar was held at the Center for Statistical, Economic and Social Research and Training for Islamic Countries (SESRIC) in cooperation with the Turkish Statistical Service (TurkStat) to study the experience of conducting research on the use of ICT in households.
The event opened with opening remarks by the Director of the Department of Statistics and Information, Dr. Atilla Karaman, and the representative of the Turkish Statistical Service, Mr. Bilal Qurban.
The head of the Department of Living Standards Statistics and Population Surveys Umid Madaminov and the Head of the Department for Information Resources and Interactive Public Services Shahkboz Samadov took part in the online meeting from the State Committee on Statistics.
This webinar covered topics related to ICT household surveys such as concepts and definitions, methodological framework, classification, coverage and statistical units, information collection, measurement and analysis, and dissemination.
During the event, participants shared their experience in researching the use of ICT in households.
At the end of the webinar, the participants agreed to continue close cooperation on all topical issues of statistical practice.