MDH Tashqi ishlar vazirlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-yil 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligidagi raisligi doirasida tuzilmaga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov raislik qildi.
Majlisda Armaniston, Belarus, Moldova, Ozarbayjon, Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston tashqi ishlar mahkamalari rahbarlari hamda Ijroiya qo‘mita raisi – MDH Ijrochi kotibi Sergey Lebedev ishtirok etdi.
Yig‘ilish ishtirokchilari MDH doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari va xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, qator tashkiliy masalalarni muhokama qildilar.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov tadbirda so‘zlagan nutqida O‘zbekiston Respublikasining MDHdagi raisligi doirasida erishilgan ijobiy natijalarga to‘xtaldi. Rejalashtirilgan deyarli barcha tadbirlarning muvaffaqiyatli o‘tkazilgani, a’zo davlatlar hamkorligi va Tashkilot  rivojlanishining yangi yo‘nalishlarini belgilab beradigan hujjatlarning imzolangani ta’kidlandi. Bu borada MDHni yanada rivojlantirish konsepsiyasi yangilangani, Hamdo‘stlikning 2030-yilgacha Iqtisodiy taraqqiyot strategiyasi hamda harbiy va chegara hamkorligi, innovasiyalar, transport, madaniyat, sport, turizm hamda yoshlar bo‘yicha 9 ta dasturiy hujjatning qabul qilingani alohida qayd etildi.
Yig‘ilish qatnashchilari e'tiboriga O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoevning BMT shafeligida Pandemiyalar davrida davlatlarning ixtiyoriy majburiyatlari to‘g‘risidagi xalqaro kodeksni ishlab chiqish tashabbusining ahamiyati haqida ma'lumotlar taqdim etildi. Mazkur taklif inqirozlarga kollektiv javob qaytarish bo‘yicha ishonchli tizim yaratish uchun konseptual va huquqiy asos yaratishi mumkinligi ta'kidlandi.
Qayd etilganidek, dunyoda pandemiya va boshqa umumbashariy tahdidlar bilan bog‘liq jarayonlar kechayotgan davrda Hamdo‘stlikka a'zo davlatlar ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotida va ular o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikni mustahkamlashda muhim o‘rin tutmoqda.
Yig‘ilish yakunida hamkorlikning turli sohalarida 12 ta qaror va hujjatlar qabul qilindi. Xususan, MDH doirasida 2021-yilda Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi ko‘p bosqichli maslahatlashuvlar rejasi tasdiqlandi, MDH Ijroiya qo‘mitasidagi kvotali lavozimlarni kelasi uch yil uchun a'zo davlatlar o‘rtasida taqsimlanishi kelishib olindi va boshqa hujjatlar qabul qilindi.
MDH Tashqi ishlar vazirlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishini 2021-yilning aprel oyida Rossiya Federatsiyasida o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

Об очередном заседании Совета министров иностранных дел СНГ
10 декабря 2020 года в рамках председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств состоялось очередное заседание Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств в формате видеоконференции.
На мероприятии председательствовал Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов.
В заседании приняли участие руководители внешнеполитических ведомств Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Таджикистана и Туркменистана, а также Председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
Участники встречи обменялись мнениями по актуальным вопросам взаимодействия в рамках СНГ и международной повестки дня, а также обсудили ряд вопросов организационного характера.
В своем выступлении глава МИД Узбекистана Абдулазиз Камилов отметил позитивные результаты председательства Республики Узбекистан в СНГ, в том числе успешное проведение практически всех запланированных мероприятий, принятие ряда важных документов, определяющих будущие направления сотрудничества государств-участников и дальнейшего развития Организации. В их числе обновление Концепции дальнейшего развития СНГ, принятие Стратегии экономического развития Содружества до 2030 года и 9 программных документов в сферах военного и пограничного сотрудничества, инноваций, транспорта, культуры и спорта, туризма и молодежи.
Участники заседания проинформированы о важном значении инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по разработке под эгидой ООН Международного кодекса о добровольных обязательствах государств в период пандемии. Подчеркнуто, что данное предложение может создать концептуальную и правовую основу для выстраивания надежной системы коллективного реагирования на кризисные явления.
Отмечалось, что в условиях происходящих в мире процессов, связанных с пандемией и другими глобальными вызовами, Содружество подтверждает свою важную роль в экономическом и социальном развитии государств-участников, укреплении между ними всесторонней кооперации.
По итогам заседания приняты 12 решений и документов в различных сферах сотрудничества. В частности, утвержден План многоуровневых межмидовских консультаций в рамках СНГ на 2021 год, согласовано распределение квотных должностей между государствами-участниками в Исполнительном комитете СНГ на очередной трехлетний период и др.
Принято решение о проведении следующего заседания Совета министров иностранных дел СНГ в апреле 2021 года в Российской Федерации.