O‘zbekistonda koronavirusga qarshi rekombinant vaksinaning uchinchi sinov bosqichi boshlandi
10-dekabr kuni Innovasion rivojlanish vazirligi binosida O‘zbekistonda yangi koronavirus rekombinant vaksinasi (CHO hujayra) xalqaro klinik sinovlarining III fazasi boshlanishiga bag‘ishlangan marosim o‘tkazildi.
Marosimda Bosh vazir o‘rinbosari Behzod Musayev, Innovasion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Xitoyning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Szyan Yan, Chongqing Zhifei Biological kompaniyasining raisi va bosh direktori Szyan Renshen, Xitoy Fanlar akademiyasining Mikrobiologiya instituti ilmiy xodimlari qatnashdilar.
Innovasion rivojlanish hamda Sog‘liqni saqlash vazirliklari tomonidan Xitoyning Xitoy Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya institutining ishlanmasi asosida Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co., Ltd kompaniyasi  ishlab chiqqan koronavirusga qarshi vaksinaning uchinchi bosqich klinik sinovlarini o‘tkazish ishlari boshlandi.
Xitoydagi O‘zbekiston elchixonasi yordamida O‘zbekistonga Zhifei kompaniyasi tomonidan 6000 dona sinov vaksinasi (50% haqiqiy vaksina, 50 % plasebo), 12 ming dona PZR testlar, 8 ming dona antitanalarni aniqlovchi testlar xamda barcha ishlatiladigan yordamchi materiallar (shpris, niqob, ko‘zoynak, krioprobirkalar, homiladorlik testlari) olib kelindi.
Klinik sinovlarni o‘tkazish uchun jami 5 ming nafar ko‘ngillilar tanlab olindi. Jarayonning etik jihatlarini e'tiborga olgan holda ko‘ngillilarning shaxsi oshkor qilinmasligiga kelishildi.
O‘z navbatida,  Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd kompaniyasining 8 nafar mutaxassislari Innovasion rivojlanish vazirligi huzuridagi  Ilg‘or texnologiyalar markazi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligidagi Virusologiya ilmiy-tadqiqot instituti xodimlari bilan birgalikda sinov o‘tkaziladigan poliklinikalari vrach va hamshiralari uchun vaksinasiya tadbirlarini amalga oshirish bo‘yicha treninglar o‘tkazdilar.
Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd kompaniyasining O‘zbekistonda III faza sinovlaridan o‘tayotgan vaksinasi.
Mazkur kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan va hozirda klinik sinovdan o‘tishi boshlanadigan vaksina koronavirus yuza antigenining genetik-muhandislik oqsili bo‘lib, u adenovirus hamda inaktivlashgan vaksina turlari bilan taqqoslanganda yuqori darajada xavfsiz hisoblanadi. Ya'ni rekombinant oqsil ko‘rinishidagi vaksina virusning bir bo‘lagini yuqori texnologiyalar asosida sun'iy ko‘paytirib olishga asoslangan.  Genetik-muhandislik oqsili zararlangan organizmda aynan unga qarshi antitanachalar ishlab chiqaradi.
Ushbu vaksina I va II faza klinik sinovlarda nisbatan yuqori xavfsizlik profiliga egaligini namoyon etdi. Innovasion rivojlanish vazirligi rahbariyatining 20 ta ko‘ngilli oila a'zolari Xitoydan olib kelingan rekombinant vaksina bilan birinchi dozada emlandi.

В Узбекистане стартовал третий этап испытаний рекомбинантной вакцины от коронавируса
10 декабря в Министерстве инновационного развития состоялась церемония, посвященная началу третьего этапа международных клинических испытаний новой рекомбинантной вакцины против коронавируса в Узбекистане.
В ней приняли участие заместитель премьер-министра Бехзод Мусаев, министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Китая в Узбекистане Цзян Янь, председатель и генеральный директор компании Chongqing Zhifei Biological Цзян Реншэн, научные сотрудники Института микробиологии Академии наук Китая, Центра передовых технологий при Мининновации и Института вирусологии при Минздраве
Министерство инновационного развития и Министерство здравоохранения приступили к третьему этапу клинических испытаний вакцины против коронавируса, разработанной компанией Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co., Ltd. на основе разработки Института микробиологии Китайской академии наук.
При содействии посольства Узбекистана в Китае компания Zhifei доставила в Узбекистан 6000 тестовых вакцин (50% настоящая вакцина, 50% плацебо), 12000 тестов ПЦР, 8000 тестов на антитела и все вспомогательные материалы (шприцы, маски, очки, криопробирки, тесты на беременность).
Всего для клинических испытаний было отобрано 5 000 добровольцев. Учитывая этические аспекты процесса, было решено, что личности добровольцев не будут разглашаться.
В свою очередь, 8 специалистов компании Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd совместно с сотрудниками Центра передовых технологий при Министерстве инновационного развития и НИИ вирусологии Министерства здравоохранения провели тренинги по вакцинации для врачей и медсестер поликлиник, где будут проводиться испытания по вакцинации добровольцев.
Вакцина, разработанная компанией Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd представляет собой генно-инженерный белок поверхностного антигена коронавируса, который безопасен по сравнению как с аденовирусными, так и с инактивированными вакцинами. То есть вакцина в виде рекомбинантного белка получена путем искусственного воспроизведения малой части вируса на основе высоких технологий. После вакцинирования, генно-инженерный белок инициирует выработку антител в организме.
Вакцина продемонстрировала относительно высокий профиль безопасности в клинических испытаниях I и II фазы. Также безопасность вакцины и ее соответствие заявленным параметрам была подтверждена в ходе лабораторных исследований, проведенных специалистами Фармкомитета Узбекистана. Более того, до начала третьей фазы испытаний, более двадцати членов семьи руководства Министерства инновационного развития были вакцинированы первой дозой рекомбинантной вакцины, импортированной из Китая.