Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan oʻzaro hamkorlik sohalarini yanada kengaytirish yuzasidan onlayn uchrashuv
2020-12-04 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 3-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazir oʻrinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vaziri va Oʻzbekistondagi Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) rahbari Miyazaki Suguru va Hiroki Katayama oʻrtasida hamkorlik loyihalarini koʻlamini kengaytirish boʻyicha onlayn suhbat boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv avvalida Jahonni larzaga solgan Covid-19 pandemiyasi sababli vujudga kelgan iqtisodiy qiyinchiliklarning ta'siri va ushbu yoʻnalishda olib borilayotgan choralarning asosiy maqsadi shu qiyin vaziyatda iqtisodiyotni tiklash ekanligi taʻkidlab oʻtildi, jumladan hukumatimiz tomonidan olib borilayotgan islohotlarga ham toʻhtalib oʻtildi. Shu oʻrinda, bir qator xalqaro tashkilotlar tomonidan mamlakat iqtisodiyotidagi oʻsish ijobiy baholanayotganligi aytib oʻtildi.
Yuqoridagilarga qoʻshimcha tarzda, mamlakatda pandemiya davrida aholiga berilgan ijtimoiy yordam, oilaviy tadbirkorlikni qoʻllab quvvatlash uchun ajratilgan mablagʻlar va aholi malakasini oshirish uchun taʻlimning roli boʻyicha fikrlar bildirib oʻtildi.
Suhbat davomida elektr stansiyalar boʻyicha hamkorlik yuqori baholangan holda Oʻzbekiston tomoni Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan elektr energiya sohasida hamkorlik bilan cheklanib qolmasdan, boshqa soha va loyihalar, yaʻni, sogʻlikni saqlash tizimi, aholi malakasini oshirish, IT sohasi va boshqa infratuzilmalar boʻyicha hamkorlikni kengaytirishni va bular boʻyicha takliflarni kutib qolishini bildirib oʻtdi.
Oʻz navbatida Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) vakili Miyazaki Suguru oʻzaro hamkorlikdan mamnunligini, aholi malakasini oshirishning yangicha yondashuvini topishga va yuqori darajadagi mutaxassislar bilan yordam qilishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada kengaytirish boʻyicha oʻzaro uchrashuvlar oʻtkazishdan mamnunligini va hamkorlik qilishga tayyorligini bildirishdi.

Онлайн-встреча с Японским агентством международного сотрудничества (JICA) для дальнейшего расширения сфер сотрудничества
2020-12-04 | Экономика
3 декабря текущего года состоялась онлайн-беседа заместителя Премьер-Министра Республики Узбекистан, министра экономического развития и сокращения бедности и руководителя японского Агентства международного сотрудничества (JICA) в Узбекистане Миядзаки Сугуру и Хироки Катаямы по расширению масштабов проектов сотрудничества.
В начале встречи было подчеркнуто влияние экономических трудностей, вызванных потрясшей мир пандемией Covid-19, и то, что основной целью проводимых в этом направлении мер является восстановление экономики в этой сложной ситуации, в том числе реформы, проводимые нашим правительством. Было отмечено, что ряд международных организаций оценивают рост экономики страны в позитивном ключе.
В дополнение к вышесказанному, были высказаны мнения о социальной помощи, предоставляемой населению в период пандемии в стране, выделенных средствах для поддержки семейного предпринимательства и роли образования в повышении квалификации населения.
В ходе беседы, высоко оценив сотрудничество по электрическим станциям, узбекская сторона выразила намерения на расширение сотрудничества с Японским агентством международного сотрудничества (JICA) не только в электроэнергетической сфере, но и в других сферах и проектах, в том числе в сфере здравоохранения, повышения квалификации населения, IT-сферы и других инфраструктур и предложения по этому вопросу.
В свою очередь представитель Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Миядзаки Сугуру вқразил готовность найти новый подход к повышению квалификации населения и оказать помощь высококвалифицированным специалистам.
В завершение встречи стороны договорились о проведении взаимных встреч по дальнейшему расширению сотрудничества и выразили готовность к сотрудничеству.