Ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish masalalari tanqidiy ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 3-dekabr kuni ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish borasida oliy ta’lim muassasalari, ilmiy tashkilotlar, tarmoq va hududlar oldidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda ilm-fan rivojiga alohida e’tibor qaratilmoqda. So‘nggi to‘rt yilda 28 ta ilmiy tashkilot va 4 ta innovatsion texnopark tashkil etildi. Davlatimiz rahbari akademik va tadqiqotchilar bilan bir necha bor uchrashib, ular ko‘targan barcha masalalarni hal qilib berdi. Olimlarning ish haqi 3 baravar oshirildi. Ilmiy tashkilotlarning moddiy-texnik bazasini yangilash uchun katta mablag‘lar yo‘naltirildi.
Bir so‘z bilan aytganda, soha uchun ham moddiy, ham tashkiliy jihatdan barcha sharoit yaratilmoqda. Lekin, yig‘ilishda ta’kidlanganidek, 100 dan ziyod ilmiy tashkilotlar faoliyatida, ular tomonidan olib borilayotgan izlanishlarda hali sezilarli o‘zgarish bo‘lgani yo‘q. Masalan, 24 ta muassasa o‘tgan yili xalqaro tan olingan jurnallarda birorta ham ilmiy maqola chop etmagan. Innovatsiya vazirligi ilmdan ishlab chiqarishgacha bo‘lgan jarayonlarni o‘zaro bog‘lovchi yaxlit tizim va muhitni yo‘lga qo‘ya olmayapti.
Misol uchun, innovatsion ishlanmalar uchun byudjetdan 100 milliard so‘m ajratilayotgan bo‘lsa-da, tanlov natijasi bo‘yicha bor-yo‘g‘i 29 milliard so‘mlik 51 ta loyiha shakllantirildi, xolos. Fanlar akademiyasi tizimidagi 33 ta ilmiy institut tomonidan o‘tgan yili atigi 59 ta patent olingan.
Oliy ta’lim muassasalarida ilmiy tadqiqotlar darajasi o‘ta past, ilm va innovatsiya masalalari bo‘yicha mas’ul prorektorlar umuman ishlamayotgani qayd etildi.
– Oliygoh, ilmiy tashkilotlar, tarmoq va hududlar o‘rtasidagi muloqot qanday? Bugun kun tartibida mana shu savol turibdi. Afsuski, muloqot talab darajasida emas, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektor yig‘ilishida ilm-fan bilan ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorlikni ta’minlash, ilmiy institutlarga buyurtmalarni shakllantirish bo‘yicha dolzarb yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, qishloq xo‘jaligida hosildorlikni oshirish, hududlarni ixtisoslashtirish, yuqori qiymatli mahsulotlarni ko‘paytirishga xizmat qiladigan ishlanmalar zarurligi ta’kidlandi. Chunki hududlar iqlimiga mos ekin navlarini yaratish, sifatli urug‘lik tayyorlash ishlari mutlaqo qoniqarsiz ahvoldaligi qayd etildi. Oxirgi ikki yilda 108 million dollarlik ko‘chat va urug‘lar import qilingan. Bu yil birgina kartoshka urug‘ining importi o‘tgan yilgiga nisbatan 2 baravar oshgan.
Hududlarda xususiy urug‘chilik korxonalari tashkil etish, chet eldan bozorbop navlarni olib kelib, mahalliy sharoitlarga moslashtirgan holda, urug‘ brendlari yaratish zarurligi ta’kidlandi. Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Innovatsion rivojlanish vazirligiga ekinlarning yangi avlod gibrid urug‘larini yetishtirish va urug‘shunoslik laboratoriyalari tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Suv xo‘jaligi sohasidagi muammolarni ham ilmiy yechimlar orqali hal qilish mumkin. Xususan, sug‘orishda suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash kengayib bormoqda. Lekin bunda o‘g‘itlarni to‘g‘ri eritish, sug‘orish vaqtini aniqlash, muddatida texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tizim tashkil etilmagan. Yomg‘irlatib sug‘orish bo‘yicha ilmiy tadqiqotlarni amaliyotga joriy etish ham oqsamoqda.
Shu bois Namangan, Samarqand, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida suv tejovchi texnologiyalarga xizmat ko‘rsatadigan qo‘shma korxonalar tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Xorijiy moliya tashkilotlari mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgan irrigatsiya ob’ektlarini loyihalashtirish ishlariga chet ellik mutaxassislar bilan birga mahalliy olimlarni ham jalb qilish muhimligi aytildi. Misol uchun, Qoraqalpog‘istonda suv resurslarini boshqarish bo‘yicha 215 million dollarlik loyihaning 8 millioni ilmiy izlanishlarga yo‘naltirilgan.
Xorazmda tashkil etilgan Suv muammolari ilmiy-tadqiqot markazi orqali viloyatdagi irrigatsiya inshootlarini qayta loyihalashtirish, suv resurslarini to‘g‘ri rejalashtirish lozimligi qayd etildi.
Ilm-fan natijalari kimyo sanoati va neft-gaz tarmoqlari uchun ham juda zarur. Mamlakatimiz ko‘p miqdorda kimyoviy reagentlar, polimerlar va boshqa mahsulotlarni import qilayotgani bu boradagi ahvolni yaqqol ko‘rsatadi.
Shu munosabat bilan, xorijiy tajriba asosida neft va tabiiy gazni chuqur qayta ishlab, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar tayyorlaydigan markaz tashkil etish vazifasi qo‘yildi. Kimyo sanoatiga zarur reagentlar uchun ilmiy institutlarga buyurtmalar berish va ularni ishlab chiqarishga grant ajratish muhimligi ta’kidlandi.
Yana bir masala – bugungi kunda Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlarida 3 milliard tonnaga yaqin texnogen chiqindilar yig‘ilib qolgan. Yiliga ularning 20 million tonnasi qayta ishlansa, 2 tonna oltin, 8 tonna kumush, 10 ming tonna mis hamda volfram, molibden kabi nodir metallar olish mumkin. Mutasaddilarga shu borada aniq ko‘rsatmalar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev energetika tarmog‘idagi muammolarga alohida e’tibor qaratdi.
Bu sohada 3 ta oliygoh, 2 ta ilmiy tashkilot, o‘nlab olimlar bo‘lsa-da, muammolarni hal qilishda o‘rni sezilmayapti. Yirik korxonalarda yoqilg‘i-energetika resurslari iste’molini tahlil qiladigan ilmiy tadqiqotlar yo‘q.
Misol uchun, bir yilda 100 million kilovatt soat elektr ishlatadigan Toshkent truba zavodi o‘rganilganda, jarayonlarni optimallashtirish hisobiga 20 million kilovatt soat energiyani iqtisod qilish mumkinligi aniqlangan. Buning hisobidan qanchadan-qancha xonadonlarga yorug‘lik yetkazish mumkin.
Shu maqsadda “Issiqlik elektr stansiyalari”, “Navoiyazot”, “Farg‘onaazot”, “Qizilqumsement”, “Bekobodsement”, “Quvasoysement” kabi yirik korxonalarda ilmiy tashkilotlar bilan birga elektr energiyasi sarfini optimallashtirish bo‘yicha vazifa qo‘yildi.
Shuningdek, har yili gaz transport tizimi va yirik sanoat korxonalaridan chiqayotgan ikkilamchi gazlar 730 megavatt elektr energiya salohiyatiga ega bo‘lib, bu imkoniyatdan umuman foydalanmay kelinmoqda. Shunday ekan, ilmiy tashkilotlar bilan hamkorlikda Muborak, Sho‘rtan va Gazli konlarida yo‘ldosh gazlardan elektr energiyasi olish bo‘yicha loyihalar ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Farmatsevtika sanoati import substansiyalariga bog‘lanib qolgan. Aslida, mamlakatimizda ularni ishlab chiqarish uchun ilmiy salohiyat mavjud. Misol uchun, O‘simlik moddalari kimyosi instituti o‘tgan ikki yilda Rossiya, AQSH va Fransiyaga 4 million dollarlik substansiya eksport qilgan. Mazkur institutda dorivor o‘simliklar tarkibini o‘rganish va standartlashtirish bo‘yicha maxsus laboratoriya hamda klinikagacha tadqiqotlar markazi tashkil etish, olimlarga grantlar ajratish choralari belgilandi.
– Bir narsani bilishimiz kerak: ilmsiz, innovatsiyasiz oldimizga qo‘ygan maqsadlarga hech qachon erisha olmaymiz. Hisobot uchun emas, natija uchun ishlash kerak, – deya ta’kidladi Prezident.
Xorijiy klinikalar bilan hamkorlikda Respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida jigar, buyrak, ilik transplantatsiyasini, Respublika kardiologiya markazida yurak bilan bog‘liq innovatsion amaliyotlarni yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Ilm-fanni ishlab chiqarish bilan bog‘lash uchun texnoparklar imkoniyatidan keng foydalanish lozimligi aytilib, bu borada oliy ta’lim muassasalari, ilmiy-tadqiqot institutlari va Innovatsion rivojlanish vazirligiga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda ilm-fan va oliy ta’lim muassasalari, tarmoq va hudud rahbarlari kelgusi yili qaysi yo‘nalishlarda ilmiy loyihalarni amalga oshirishi va qanday natijalarga erishishi yuzasidan axborot berdi.

Критически рассмотрены вопросы развития науки и инноваций
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 3 декабря состоялось видеоселекторное совещание, посвященное стоящим перед высшими учебными заведениями, научными организациями, отраслями и регионами приоритетным задачам в области развития науки и инноваций.
В нашей стране уделяется особое внимание развитию науки. За последние четыре года создано 28 научных организаций и 4 инновационных технопарка. Глава государства несколько раз встречался с учеными и исследователями, решил все поднятые ими вопросы. Втрое увеличилась заработная плата деятелей науки. На обновление материально-технической базы организаций сферы направлены немалые средства.
В целом, создаются все материальные и организационные условия для развития науки. Однако, как отмечалось на совещании, в деятельности более 100 профильных организаций существенных сдвигов так и не случилось. К примеру, в прошлом году 24 учреждениями не опубликовано ни одной научной статьи в авторитетных международных журналах. Министерству инновационного развития не удается создать целостную систему и среду, в которой наука и производство тесно взаимодействуют друг с другом.
Несмотря на то, что из бюджета на инновационные разработки выделено 100 миллиардов сумов, по итогам конкурсов сформирован лишь 51 проект на 29 миллиардов сумов. В прошлом году 33 научных института системы Академии наук получили всего лишь 59 патентов.
Уровень исследований в высших учебных заведениях очень низкий, совершенно не чувствуется эффект от деятельности проректоров вузов по науке и инновациям.
– В каком состоянии взаимодействие между вузами, научными организациями, отраслями и регионами? Сегодня этот вопрос ребром стоит на повестке. К сожалению, взаимодействие не на должном уровне, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На видеоселекторном совещании обозначены актуальные направления обеспечения сотрудничества науки и производства, формирования заказов для научных институтов.
В частности, подчеркнута особая востребованность разработок, нацеленных на повышение продуктивности в сельском хозяйстве, эффективную специализацию территорий, создание продукции с высокой добавленной стоимостью. Констатировано неудовлетворительное состояние работ по созданию подходящих климату регионов сортов культур, производству качественных семян. За последние два года в страну было импортировано саженцев и семян на 108 миллионов долларов. В этом году завоз одного только семенного картофеля увеличился вдвое по сравнению с прошлым годом.
В связи с этим отмечалось, что следует способствовать образованию частных семеноводческих предприятий в регионах, импортировать товарные сорта из-за границы и создавать бренды семян, адаптированные к местным условиям. Министерству сельского хозяйства и Министерству инновационного развития поручено наладить производство гибридных семян нового поколения и организовать семеноводческие лаборатории.
Научные инновации помогут решить проблемы также в области управления водными ресурсами. В частности, расширяется использование водосберегающих технологий при орошении. Однако отсутствует научно обоснованное представление о том, как правильно подавать удобрения, каковы оптимальные сроки полива и время технического обслуживания. Буксует работа по внедрению в практику результатов исследований по дождеванию.
В этой связи поручено основать совместные предприятия в Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях для обслуживания водосберегающих систем.
Указано на важность привлечения к проектированию ирригационных сооружений, возводимых за счет зарубежных финансовых институтов, не только иностранных специалистов, но и отечественных ученых. К примеру, в Каракалпакстане в рамках проекта управления водными ресурсами стоимостью 215 миллионов долларов на одни только научные исследования было направлено 8 миллионов долларов.
Подчеркнута необходимость перепроектирования ирригационных сооружений, правильного планирования водных ресурсов на базе Научно-исследовательского центра водных проблем, организованного в Хорезмской области.
Достижения науки чрезвычайно важны для химической и нефтегазовой промышленности. Тот факт, что Узбекистан импортирует химические реагенты, полимеры и другие продукты в больших объемах, наглядно показывает ситуацию в этом направлении.
В связи с этим поставлена задача создать на основе зарубежного опыта центр глубокой переработки нефти и природного газа и производства продукции с высокой добавленной стоимостью. Подчеркнута важность размещения заказов для научных институтов на изготовление реагентов, необходимых для химической промышленности, а также выделения грантов на их производство.
Еще один вопрос – на Навоийском и Алмалыкском горно-металлургических комбинатах накопилось около 3 миллиардов тонн техногенных отходов. При переработке ежегодно 20 миллионов тонн отходов можно извлечь 2 тонны золота, 8 тонн серебра, 10 тысяч тонн меди и таких редких металлов, как вольфрам и молибден. Ответственным лицам даны конкретные указания на этот счет.
Президент Шавкат Мирзиёев обратил особое внимание на проблемы в сфере энергетики.
Научными изысканиями в этом направлении занимаются 3 университета, 2 научные организации, десятки ученых, однако ощутимых результатов в решении проблем энергетики не достигнуто. Не ведутся исследования, направленные на анализ потребления топливно-энергетических ресурсов на крупных предприятиях.
К примеру, изучение деятельности Ташкентского трубного завода, потребляющего 100 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год, показало, что за счет оптимизации процессов можно сэкономить 20 миллионов киловатт-часов энергии, которая могла быть направлена на электроснабжение множества домохозяйств.
Ввиду этого поставлена задача оптимизировать с привлечением научных организаций потребление электроэнергии на таких крупных предприятиях, как «Иссиклик электр станциялари», «Навоиазот», «Ферганаазот», «Кызылкумцемент», «Бекабадцемент», «Кувасайцемент».
Кроме того, ежегодный объем вторичных газов, образующихся в газотранспортной системе и на крупных промышленных предприятиях, имеет электроэнергетический потенциал в 730 мегаватт. Этот ресурс никак не используется. Вследствие этого отмечена необходимость разработать совместно с научными организациями проекты по производству электроэнергии из попутного газа на месторождениях «Мубарек», «Шуртан» и «Газли».
На совещании указано, что отечественная фармацевтическая промышленность зависит от импорта субстанций. При этом Узбекистан располагает достаточным научным потенциалом для их производства. К примеру, Институт химии растений за последние два года экспортировал субстанции на сумму 4 миллиона долларов в Россию, США и Францию. Поручено создать при институте специальную лабораторию по изучению состава и стандартизации лекарственных растений, центр доклинических исследований, выделить гранты ученым.
– Необходимо понять одну вещь: без науки, без инноваций мы никогда не достигнем поставленных целей. Работать надо не для отчетности, а на результат, – сказал Президент.
Отмечалось, что в сотрудничестве с зарубежными клиниками необходимо наладить операции по трансплантации печени, почек, костного мозга в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре хирургии, инновационные операции на сердце – в Республиканском центре кардиологии.
Для интеграции науки и производства следует широко использовать потенциал технопарков, отмечалось на совещании. Даны соответствующие поручения высшим учебным заведениям, научно-исследовательским институтам и Министерству инновационного развития.
На совещании руководители научных организаций и высших учебных заведений, отраслей и регионов представили информацию о намеченных на следующий год научных проектах и об ожидаемых результатах.