Davlat tilida ish yuritishni samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to`g`risida seminar o`tkazildi
2020-12-03 | Madaniyat
Joriy yilning 3- dekabr kuni Samarqand viloyati statistika boshqarmasida O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Mamlakatda davlat tilida ish yuritishni samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to`g`risida”gi qarorining mazmun-mohiyati va ahamiyatni keng tushuntirish yuzasidan tadbir tashkil etildi.
Tadbirda Raisning ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to`g`risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari bo`yicha maslahatchisi Ahmedov Qiyomxon Elyosxonovich so`zga chiqib, qaror yuzasidan batafsil tushuntirish berib, davlat tilida ish yuritilishi bo`yicha tegishli taklif va tavsiyalar berdi.
Shuningdek, boshqarmaning buyruq, qaror hamda xatlari, umuman davlat tilida ish yuritishni samarali tashkil qilish nazorati bo’yicha boshqarmada xodim biriktirilishi va uning vazifalari alohida tushuntirildi.
Amaliy ahamiyatga ega bo’lgan mazkur seminarda davlat tilida ish yuritilishi qoidalari bo`yicha xodimlar tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar berildi.

Состоялся семинар по эффективной организации делопроизводства на государственном языке
3 декабря текущего года в управлении статистики Самаркандской области было организовано мероприятие по широкому разъяснению содержания и значения постановления Кабинета министров Республики Узбекистан «О мерах по эффективной организации делопроизводства в стране на государственном языке».
На мероприятии выступил Советник председателя по вопросам повышения эффективности духовно-просветительских работ, обеспечения соблюдения законодательных актов о государственном языке – Ахмедов Киемхон Элесхонович. В своем выступлении К. Ахмедов дал подробные разъяснения по ведению делопроизводства на государственном языке.
Также были даны подробные разъяснения по работе сотрудников управления с нормативно-правовыми документами, контролю за эффективной организацией делопроизводства на государственном языке.
Особое внимание было уделено выделению в управлениях отдельного сотрудника по делопроизводству на государственном языке и его обязанностям.