Saudiya Arabistoni Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari bilan muzokaralar toʻgʻrisida
2020-yilning 3-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Furqat Sidikov videokonferensaloqa shaklida Saudiya Arabistoni Qirolligi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Odil Mirdod bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Suhbat chogʻida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki tomonlama hamkorlikning holati hamda rivojlanish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Tomonlar turli darajalarda boʻlib oʻtadigan qoʻshma tadbirlar jadvali boʻyicha fikr almashdilar.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston-Saudiya oʻrtasidagi keng qamrovli munosabatlar rivojlanishning sifat jihatidan yangi bosqichiga koʻtarilib, ijobiy oʻsish surʼatiga ega boʻlganligi taʼkidlandi.
Koronavirus pandemiyasining ikki tomonlama savdo-iqtisodiy munosabatlarga salbiy taʼsirini oldini olish va oʻzaro savdo hajmining tobora koʻpayib borishi boʻyicha qoʻshimcha choralar koʻrish muhimligi qayd etildi.
Energetika, qayta tiklanadigan energiya manbalari, qishloq xoʻjaligi, turizm va farmatsevtika sohalarida investitsiya loyihalarini birgalikda amalga oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.

О переговорах с заместителем министра иностранных дел Саудовской Аравии
3 декабря 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с заместителем Министра иностранных дел Королевства Саудовская Аравия Аделом Мирдадом.
В ходе беседы рассмотрены состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны обменялись мнениями по графику предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях
Отмечено, что узбекско-саудовские многоплановые отношения за последние годы поднялись на качественно новый уровень развития и обрели интенсивный характер.
Подчеркнута важность принятия дополнительных мер для предотвращения негативных воздействий коронавирусной пандемии на двусторонние торгово-экономические связи и поступательное наращивание объемов взаимного товарооборота.
Отдельное внимание уделено вопросам совместной реализации инвестиционных проектов в сферах энергетики, возобновляемые источники энергии, сельского хозяйства, туризма и фармацевтики.