O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Bugun, 30-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning dekabr oyida videoanjuman shaklida o‘tkazilishi rejalashtirilgan davlatimiz raisligidagi MDH sammitiga tayyorgarlik ko‘rish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari koronavirus pandemiyasining tarqalishi oqibatida kelib chiqqan global inqiroz sharoitida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalar barqaror sur’at bilan rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, o‘zaro tashriflar faol amalga oshirilmoqda, Hukumatlararo qo‘shma komissiya va boshqa hamkorlik mexanizmlari unumli ishlayapti, o‘zaro savdo hajmlari ortib, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha ustuvor loyihalar hamda gumanitar almashinuv dasturlari davom ettirilmoqda.
Prezidentlar xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini muhokama qildilar.

Presidents of Uzbekistan, Russia speak by phone
President Shavkat Mirziyoyev has had a telephone conversation with President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The two leaders discussed topical issues in bilateral relations of strategic partnership and multifaceted cooperation.
Particular attention was paid to preparations to the Uzbekistan-chaired CIS summit due this December in videoconference format.
Shavkat Mirziyoyev and Vladimir Putin noted with deep satisfaction the steady dynamics in the development of bilateral trade and economic ties in the context of the global crisis caused by the coronavirus pandemic.
In particular, mutual visits have been active, and the joint Intergovernmental Commission as well as other mechanisms of interaction are working fruitfully. The volumes of trade are growing, with continuing realization of priority projects in industrial cooperation across economy sectors as well as humanitarian exchange programs.
The Presidents also swapped views on the current international affairs, discussed the schedule of forthcoming highest-level events.