Rossiya Elchisi bilan uchrashuv
2020-yilning 27-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Rossiya Federatsiyasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Vladimir Tyurdenev bilan uchrashdi.
Suhbat davomida Afgʻoniston inqirozini hal etish boʻyicha Oʻzbekiston va Rossiya saʼy-harakatlari, Afgʻonistondagi bugungi vaziyat, Doha shahrida Afgʻoniston boʻyicha tinchlik muzokaralarining borishi va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar, shuningdek, qoʻshni mamlakatda tinchlikni targʻib qilishda yana bir muhim qadam sanalgan Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT qoshida Afgʻoniston boʻyicha doimiy qoʻmita tuzish toʻgʻrisidagi tashabbusini amalga oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdilar.

2020-11-27 | Политика
27 ноября 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской  Федерации Владимиром Тюрденевым.
В ходе беседы обсуждены усилия Узбекистана и России по разрешению афганского кризиса, нынешняя ситуация в Афганистане, ход и перспективы мирных межафганских переговоров в г.Дохе.
Стороны также уделили особое внимание вопросам реализации инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева о создании при ООН постоянно действующего комитета по Афганистану, которая стала еще одним важным шагом в деле содействия установлению мира в Афганистане.