Yadro tadqiqotlari birlashgan institutiga (Dubna) Oʼzbekistonning toʼlaqonli aʼzoligi tiklandi
2020-yil 23-noyabrda Yadro tadqiqotlari birlashgan instituti (YaTBI, Dubna, Rossiya) aʼzo davlatlari Muxtor vakillar qoʼmitasining yillik sessiyasi boʼlib oʼtdi.
Ushbu yigʼilish kun tartibiga qoʼyilgan masalalardan biri Oʼzbekiston Respublikasining Yadro tadqiqotlari birlashgan institutiga toʼlaqonli aʼzoligini tiklash masalasi boʼlib, mazkur masala boʼyicha Qoʼmita aʼzolari tomonidan Oʼzbekiston Respublikasini Yadro tadqiqotlari birlashgan institutiga toʼlaqonli aʼzoligini 2021-yil 1-yanvardan tiklash qarori qabul qilindi.
Oʼzbekiston Respublikasining YaTBIga toʼlaqonli aʼzoligi mahalliy mutaxassislarni yirik xalqaro loyihalarda ishtirok etishini hamda yadro texnologiyalari, yadroviy tibbiyot, axborot texnologiyalari va materialshunoslik yoʼnalishlarida yuqori malakali kadrlar tayyorlashda keng imkoniyatlar yaratadi.
Maʼlumot oʼrnida: hozirda Yadro tadqiqotlari birlashgan institutiga Ozarbayjon, Armaniston, Belorusiya, Bolgariya, Vetnam, Gruziya, Qozogʼiston, KHDR, Kuba, Moldova, Moʼgʼuliston, Polsha, Rossiya, Ruminiya, Slovakiya, Oʼzbekiston, Ukraina, Chexiya - 18 ta davlat taʼsischi-aʼzo boʼlgan.
Yadro tadqiqotlari birlashgan instituti – bu yirik xalqaro hukumatlararo tashkilot, dunyoga mashhur ilmiy markaz boʼlib, u eng yangi texnologiyalar rivojlantirish va qoʼllash bilan fundamental va amaliy tadqiqotlarni muvaffaqiyatli birlashtirishning noyob namunasidir. Jahon ilmiy hamjamiyatida mazkur Institutning reytingda juda yuqori.

Восстановлено полноправное членство Узбекистана в Объединенном институте ядерных исследований (Дубна)
2020-11-27 | Наука
23 ноября 2020 года состоялась ежегодняя сессия Комитета полномочных представителей (КПП) государств-участников Объединенного Института Ядерных Исследований (ОИЯИ, Дубна).
Одним из вопросов повестки дня сессии было восстановление полноправного членства Объединенного института ядерных исследований Республики Узбекистан. В итоге, единогласно было принято решение о восстановлении полноправного членства Республики Узбекистан с 1 января 2021 года.
Полноправное членство Узбекистана в ОИЯИ предоставляет широкие возможности для специалистов Узбекистана участвовать в крупных международных проектах, а также будет способствовать подготовке высококвалифицированных кадров в области ядерных технологий, ядерной медицины, информационных технологий и материаловедения.
В качестве информации: членами-учредителями ОИЯИ сегодня являются 18 государств: Азербайджан, Армения, Белоруссия, Болгария, Вьетнам, Грузия, Казахстан, КНДР , Куба, Молдова, Монголия, Польша, Российская Федерация, Румыния, Словакия, Узбекистан, Украина, Чехия.
Объединенный институт ядерных исследований — крупная международная межправительственная организация, всемирно известный научный центр, являющий собой уникальный пример успешной интеграции фундаментальных и прикладных исследований с разработкой и применением новейших технологий. Рейтинг ОИЯИ в мировом научном сообществе очень высок.