KOSTAT vakillari bilan onlayn uchrashuv tashkil qilindi
Joriy yilning 24- noyabr kuni Dаvlаt stаtistikа qo‘mitаsi Rаisining ijtimoiy statistika bo’yicha o’rinbosari Ziyadullayev Maxmudjon Djurakulovichning Koreya Respublikasining statistika tashkiloti Komissiоneri janob Shin-Wook Kang boshchiligidagi KOSTAT vakillari bilan onlayn tarzda uchrashuvi tashkil etildi.
Ma’lumot uchun: mazkur uchrashuv Davlat statistika qo`mitasi va Koreya Respublikasi statistika tashkiloti (KOSTAT) o`rtasida 2011- yil 24- avgustda imzolangan “Statistika sohasida hamkorlik to`g`risidagi Anglashuv memorandumi”ga muvofiq tashkil etilmoqda.
Har yili tashkil etilayotgan ushbu uchrashuv joriy yilda pandemiya sababli videokonferensaloqa tarzida tashkil qilinmoqda. Tadbirda aholini ro'yxatga olish amaliyotini o'rganish va tajriba almashish, Koreya milliy statistikasini rivojlantirishning strategik rejasi, shu jumladan, sanoat statistikasi sohasidagi bir qator masalalar muhokama qilindi.
Jumladan, Sanoat statistikasi boshqarmasi Sanoat bo`yicha yig`ma tahliliy axborotlarni va sanoatni rivojlantirish dasturlarining indikatorlarini shakllantirish bo`limi boshlig’i Avakova Anjela Georgiyevnaning “Sanoat statistikasi (Davstatqo’m tajribasi)” mavzusidagi taqdimoti tinglandi.
Shuningdek, KOSTAT vakillari Misuk Yang va Xyokbin Kvon tomonidan “Koreya biznes statistika tizimi (sanoat statistikasi)” hamda “Sanoat ishlab chiqarish indeksi (KOSTAT tajribasi)” mavzularida ham taqdimotlar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir so‘ngida tomonlar statistik amaliyotning barcha dolzarb masalalari bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar. KOSTAT bilan onlayn tarzda tashkil etilgan uchrashuvlar davom etmoqda.

Состоялась онлайн встреча с представителями КОСТАТ
24 ноября текущего года состоялась онлайн встреча заместителя Председателя Госкомстата по социальной статистике Зиядуллаева Махмуджона Джуракуловича с представителями статистической организации Республики Корея (КОСТАТ) во главе с Комиссионером КОСТАТ г-ном Shin-Wook Kang.
Для информации: данная встреча организована в соответствии с «Меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству в области статистики», подписанным между Госкомстатом и статистической организацией Республики Корея (КОСТАТ) 24 августа 2011 года.
Данная встреча, которая проводится ежегодно, в связи с пандемией в этом году организована в виде видеоконференции. В ходе встречи, были обсуждены следующие вопросы: oбмен опытом и изучение практики по проведению переписи населения, cтратегический план развития Национальной статистики Кореи, в том числе статистики промышленности.
В частности, была заслушана презентация начальника Отдела формирования сводной аналитической информации по промышленности и индикаторов программ промышленного развития Управления статистики промышленности Аваковой Анджелы Георгиевны на тему “Статистика промышленности (опыт Госкомстата)”.
Представители КОСТАТ Misuk Jung и Hyeokbin Kwon также провели презентации на темы “Корейская система бизнес статистики (промышленная статистика)” и “Индекс промышленного производства (опыт КОСТАТ)”.
В конце мероприятия стороны договорились продолжить тесное сотрудничество по всем актуальным вопросам статистической практики. Встречи, организованные онлайн с КOСTAT, продолжаются.