“Aqlli qishloq xo‘jaligi tizimining texnologik yechimlari” mavzuida onlayn uchrashuv o‘tkazildi
Joriy yil 20-noyabr kuni “Aqlli qishloq xo‘jaligi tizimining texnologik yechimlari” mavzuida onlayn uchrashuv o‘tkazildi.
Videokonferensaloqa tartibida o‘tkazilgan uchrashuvda Yaponiyaning yirik kompaniyalari Toyota Tsusho CorporationQunie Corporation vakillari bilan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Suv xo‘jaligi vazirligining rahbar va mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbirni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad – respublikada qishloq xo‘jaligini avtomatlashtirish va raqamlashtirish, shuningdek, ular asosida turli ilmiy-amaliy tadqiqotlarni olib borishda hamkorlik masalalarni o‘rganish va xorijiy tajriba bilan tanishishdan iboratdir.
Yaponiyada bugungi kunda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarishning barcha bosqichlariga (dalalarni rejalashtirish, yerga ishlov berish, ekin ekish, sug‘orish, parvarishlash, hosilni terib olish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash, tashish, sotuvga chiqarish va h.k.) turli darajada zamonaviy axborot texnologiyalari joriy etilgan.
Ayniqsa, qishloq xo‘jaligi texnikalarini boshqarish, yuklarni tashish va boshqa jismoniy mehnatni yengillashtiruvchi texnikalar va raqamli texnologiyalarning ahamiyati ortib bormoqda. Robot traktorlar, yuk ko‘tarishni yengillashtiruvchi ekzoskeletlar, dalalarni monitoring qilishda dronlar va shu kabilar cheklangan va qimmatli resurslardan suv, urug‘lik, o‘g‘itlar, yoqilg‘i-moylash materiallaridan optimal foydalanishga erishilmoqda.
Uchrashuv davomida Kunchiqar davlatda joriy etilgan, fermerlarga axborot xizmatlarini – ob-havo ma’lumotlari, yer holati, boshqa zarur ma’lumotlarni hamda boshqa elektron xizmatlarni qulay usulda taqdim etuvchi platformalarning asosiy konsepsiyasi va tuzilishi bo‘yicha ma’lumotlar taqdim etildi.
Shuni ta’kidlash joizki, respublikamizda agrar sohasini yanada raqamlashtirish borasida katta ahamiyat qaratilmoqda. Aqlli qishloq xo‘jaligida foydalanish uchun mo‘ljallangan zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikasi va texnologiyalar bir qator agroklasterlar va fermer xo‘jaliklari faoliyatida qo‘llanilmoqda. Shu bilan birga, aqlli qishloq xo‘jaligi texnologiyalarini yanada kengroq joriy etish va foydalanishga katta ehtiyoj mavjud.
Tadbirda ushbu yo‘nalishda Toyota Tsusho Corporation hamda Qunie Corporation kompaniyalarining mutaxassislari tomonidan innovatsion texnik va dasturiy vositalarni ishlab chiqish, joriy etish va foydalanish bo‘yicha ko‘p yillik tajriba asosida tegishli tavsiyalar berildi.
Uchrashuv davomida Yaponiyada amalga oshirilgan qator loyihalarni, aqlli qishloq xo‘jaligi texnologiyalari va tizimlarini joriy etish va ulardan amaliy natijalar olishning o‘ziga xos jihatlari yoritib o‘tildi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha ishtirokchilar qiziqtirayotgan yo‘nalishlarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muhokamalarni davom ettirish, taqdim etilgan materiallar va texnologiyalarni respublikamizda joriy etish imkoniyatlarini birgalikda o‘rganishni kelishib olishdi.

Прошла онлайн-встреча на тему «Технологические решения системы умного сельского хозяйства»
20 ноября текущего года прошла онлайн-встреча на тему «Технологические решения системы умного сельского хозяйства».
Во встрече, прошедшей в формате видеоконференцсвязи, приняли участие представители крупных японских компаний Toyota Tsusho Corporation, Qunie Corporation, а также руководители и специалисты Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства сельского хозяйства и Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан.
Основная цель проведения данной конференции — вопросы сотрудничества и ознакомления с зарубежным опытом в рамках автоматизации и цифровизации сельского хозяйства в республике, проведения научно-практических исследований в этой сфере.
Сельскохозяйственная производственная сфера Японии характеризуется комплексным проникновением информационно-коммуникационных технологий на всех уровнях: планирования и обработки земель, процессов посадки, полива, культивирования, сбора, переработки, хранения, перевозки и продажи сельскохозяйственных товаров и прочих.
Особо возрастает роль и значение цифровых технологий в управлении сельскохозяйственной техникой, их использовании при перевозке и других механических работах. Робототракторы и экзоскелеты облегчают переноску грузов, а дроны для мониторинга земель и другие технологии позволяют оптимизировать использование ограниченных и ценных ресурсов — воды, семян, удобрений, горюче-смазочных материалов.
В ходе встречи была дана информация о сути и содержании цифровых платформ, широко применяемых в Стране восходящего солнца в плане оказания фермерам информационных услуг — предоставления сведений о погоде, состоянии земель и другой важной информации.
Следует отметить, в нашей республике уделяется большое внимание вопросам цифровизации аграрной сферы. Сегодня в ряде агрокластеров и фермерских хозяйств республики применяется современная сельскохозяйственная техника и технологии системы умного сельского хозяйства. Вместе с этим, до сих пор высока потребность в более широком внедрении и использовании подобных технологий.
На мероприятии специалистами компаний Toyota Tsusho Corporation и Qunie Corporation были даны рекомендации на основе накопленного ими многолетнего опыта в области разработки, внедрения и использования инновационной техники и программных средств в данном направлении.
В ходе встречи были освещены реализованные в этом направлении проекты, особенности внедрения и практического использования технологий и систем умного сельского хозяйства в Японии.
По итогам встречи участники договорились продолжить переговоры в области сотрудничества по актуальным направлениям, совместное изучение возможностей по внедрению в республике предоставленных материалов и технологий.