O‘zbekiston va Afg‘oniston ta'lim sohasida hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzoladi
Joriy yilning 20-noyabr kuni Afg‘oniston Islom Respublikasi hukumati delegatsiyasining Toshkentga tashrifi chog‘ida Afg‘oniston Islom Respublikasi Oliy ta'lim vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi o‘rtasida afg‘on talabalarini O‘zbekistonga ta'lim olish uchun yuborish to‘g‘risida o‘zaro anglashuv Memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov va Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Muhammad Shokir Korgar ishtirok etdi.
Imzolangan Memorandumda har ikki mamlakat oliy o‘quv yurtlari o‘rtasidagi hamkorlik qilish, jumladan, o‘quv materiallari bilan almashish, ta'lim tadbirlarida har ikki mamlakat mutaxassislarining o‘zaro ishtirokini ta'minlash, ilmiy-tadqiqot ishlarida o‘zaro hamkorlik qilish va ilmiy jurnallarda nashr va maqolalarni birgalikda tayyorlash shartlari va tartibi belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, ta'lim sohasida hamkorlik qilish va ikki mamlakat oliy ta'lim muassasalari o‘rtasida aloqalarni yanada kengaytirish bo‘yicha kelishuvga O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegasiyasining Afg‘oniston Islom Respublikasiga shu yilning oktabr oyida amalga oshirilgan tashrifi chog‘ida erishildi.
Ta'lim sohasidagi hamkorlikning bugungi holati haqida gapirganda shuni ta'kidlash lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 13-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi huzurida Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish ta'lim markazi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq Surxondaryo viloyati Termiz tumanida Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish markazi faoliyat yuritmoqda. 2018-2019 o‘quv yili davomida Markazda 96 nafar talaba “O‘zbek tili va adabiyoti” yo‘nalishi bo‘yicha tahsil olib, barchasi Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti Universitetining bakalavri darajasiga ega bo‘lishdi.
Hozirgi kunda markazda 172 nafar, jumladan, “O‘zbek tili va adabiyoti” yo‘nalishi bo‘yicha 119 nafar, “Er usti transport tizimlari va ularning ekspluatasiyasi” yo‘nalishi bo‘yicha 35 nafar, “Akusherlik, ginekologiya va hamshiralik ishi” yo‘nalishi bo‘yicha 18 nafar talaba tahsil olmoqda.
Bundan tashqari, shu yilning dekabr oyida Afg‘onistondan 10 nafar talabaning Yevropa Ittifoqi ko‘magi va moliyalashtirilishi asosida qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida tahsil olish uchun kelishi rejalashtirilgan.

Узбекистан и Афганистан подписали Меморандум о сотрудничестве в сфере образования
20 ноября текущего года в рамках пребывания правительственной делегации Исламской Республики Афганистан в Ташкенте состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Министерством высшего образования Исламской Республики Афганистан и Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан  о направлении афганских студентов в Узбекистан для получения образования.
В церемонии приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков и глава Администрации Президента Исламской Республики Афганистан Мухаммад Шакир Коргар.
Подписанный Меморандум также определяет условия и порядок сотрудничества между высшими образовательными учреждениями двух стран, включая обмен учебно-методическими материалами, взаимное участие специалистов обоих государств в образовательных мероприятиях, взаимодействие в научно-исследовательской работе и совместную подготовку публикаций и статей в научных журналах.
Напомним, что договоренность о дальнейшем взаимодействии в сфере образования и сотрудничестве между высшими образовательными учреждениями двух стран была достигнута в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Исламскую Республику Афганистан в октябре текущего года.
Говоря о текущем состоянии сотрудничества в образовательной сфере следует отметить, что в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 ноября 2017 года «Об организации деятельности образовательного центра по обучению афганских граждан при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан» в Термезском районе Сурхандарьинской области функционирует центр обучения афганских граждан. В период 2018-2019 учебного года в центре прошли обучение 96 студентов по направлению «Узбекский язык и литература»– все они получили дипломы бакалавров Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
В настоящее время в центре обучаются 172 студента, из которых 119 человек – по направлению «Узбекский язык и литература», 35 – по направлению «Системы наземного транспорта и их эксплуатация» и 18 – по направлению «Акушерство, гинекология и сестринское дело».
Кроме того, в декабре текущего года запланировано прибытие еще 10 студентов из Афганистана для обучения по направлению сельского хозяйства при поддержке и финансировании Европейского Союза.